Reklama

Jak na změnu pojišťovny u povinného ručení?

Michal Ruml, Finance.cz - Pojištění automobilu 31.7.2008

Stejně jako každý rok i letos na konci října pojišťovny zveřejní své sazebníky povinného ručení na příští rok. Budeme si tak moci zvolit pojišťovnu u níž uzavřeme smlouvu na příští rok. Jak při změně pojišťovny postupovat?

Reklama

Důvody pro změnu pojišťovny mohou být různé. Často je to výše zmíněná výše pojistného, jindy zase nespokojenost se službami či jednáním dané pojišťovny. Patrně nejčastějším důvodem změny je škodní událost způsobená řidičem v uplynulém roce. Pojišťovny totiž škodní či bezeškodní průběh uplynulého roku zohledňují ve smlouvě na rok následující, formou bonusů či malusů.

Pro bezproblémovou změnu pojišťovny je nutné dodržet následující postup:

  • Zaslat či jinak doručit písemnou výpověď pojistné smlouvy na stávající pojišťovnu – výpověď je nutno podat minimálně 6 týdnů před skončením pojistného období. Ve výpovědi by mělo být uvedeno jméno, bydliště, číslo pojistné smlouvy na povinné ručení, datum a podpis. Vypovědět smlouvu o povinném ručení lze také v případě, že pojišťovna upraví výši pojistného a vy s touto úpravou nesouhlasíte. V tomto případě musí být výpověď doručena písemně do 1 měsíce od doručení sdělení o úpravě pojistného.
  • Vyžádat si potvrzení o bezeškodním průběhu pojištění - potvrzení pro novou pojišťovnu, která vám na jeho základě přizná bonus. Takže pokud jste během pojistného období bourali, o potvrzení nežádejte.
  • Při ukončení pojištění je nutno vrátit pojišťovně zelenou kartu
  • Uzavřít smlouvu u jiné pojišťovny - novou smlouvu je třeba uzavřít do čtrnácti dnů po zániku smlouvy původní. Pokud majitel vozidla takto neučiní je povinen odevzdat státní poznávací značku a osvědčení o technickém průkazu, jinak mu hrozí pokuta.


Co v případě, že se změní majitel vozidla?


Při změně majitele vozidla nedochází automaticky k zániku povinného ručení, ani k jeho přechodu na vlastníka nového. K zániku dochází až v okamžiku, kdy původní majitel oznámí prodej vozidla své pojišťovně. Z toho vyplývá, že původní majitel vozidla musí změnu ohlásit nejen na registru vozidel ale také u pojišťovny, u které má sjednáno povinné ručení. Musí rovněž odevzdat zelenou kartu. Nespotřebovanou část zaplaceného pojistného vám pojišťovna vrátí.

Nový majitel pak musí rovněž oznámit změnu vlastnictví na registru vozidel a uzavřít novou smlouvu o povinném ručení u některé z pojišťoven, a to nejdéle do čtrnácti dnů od zániku smlouvy staré. Bez pojištění vozidlo na pozemní komunikace nesmí. Pokud nový vlastník vozidlo provozovat nehodlá, musí ve lhůtě 14 dnů od zániku povinného ručení odevzdat registrační značku a osvědčení o registraci vozidla na registru silničních vozidel a požádat o dočasné vyřazení vozidla z registru silničních vozidel. V tomto případě povinné ručení sjednávat nemusí.


Allianz Direct

Online pojištění Allianz Direct

Snadno. Rychle. Online. Allianz Direct - specialista na online pojištění.

  • Vytisknout
  • E-mailem
  • Napsat autorovi
  • Diskutovat

Diskuze k tématu

TÉMA:

Povinné ručení - segmentovat či nikoliv?


O výši pojistného již dávno nerozhoduje pouze typ vozidla a jeho kubatura, ale také jeho stáří, věk či místo bydliště vlastníka nebo dokonce pohlaví. Mezi samotnými pojišťovnami neexistuje shoda, kdo by měl být cenově zvýhodněn a kdo nikoliv. Jaký je váš názor na cenové zvýhodnění některých skupin řidičů?

14:57 11.2.2010 Mikyn povinné ručení

15:57 4.12.2008 kuglerová povinné ručení

22:11 28.11.2008 XXXX Segmentovat či nikoliv

20:36 10.11.2008 platič Nevrací peníze

15:28 15.4.2008 manicka_x Diky za radu

09:01 14.11.2007 Jana K. segmentace nemůže být spravedlivá

14:11 16.4.2011 Re: segmentace nemůže být spravedlivá

13:50 28.11.2007 Nepražák Re: segmentace nemůže být spravedlivá

09:49 8.12.2007 MIK Re: Re: segmentace nemůže být spravedlivá

08:12 17.12.2007 Pojišťovák Blbosti nepíše.

14:25 8.1.2008 Van Blbosti píše

11:44 15.1.2008 Pojištěný Re: Blbosti píše

12:17 7.12.2007 Honza Re: Re: segmentace nemůže být spravedlivá

08:05 23.10.2007 plas Diskriminace

08:28 23.10.2007 luek Re: Žádná diskriminace, ale pravděpodobnost

08:50 23.10.2007 karas Re: Re: Žádná diskriminace, ale pravděpodobnost

12:46 14.11.2007 ribekke Re: Re: Re: Žádná diskriminace, ale pravděpodobnost

16:16 11.1.2008 murphy Re: Re: Re: Re: Žádná diskriminace, ale pravděpodobnost

18:06 15.4.2008 Re: Re: Re: Re: Re: Žádná diskriminace, ale pravděpodobnost

Počet příspěvků: 19


Seznam všech diskuzí
Reklama

zavřít Přihlášení

Reklama