Nejrychleji roste ekonomika Arménie

08.12.2008 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Za posledních 5 let vykázala nejvyšší nárůst hrubého domácího produktu na světě Arménie. Přes 10% hranice se ještě dostala Čína a Lotyšsko.

Přední místa patří především zemím východní Evropy, Česku patří 28. místo, Slovensku dokonce 17. místo na světě. Z nejvyspělejších ekonomik světa jsou v první třicítce pouze Hong-Kong a Singapur.


Východní Evropa láká


Hospodářský růst podporují všechny kroky směřující k podpoře podnikání. Dalším důležitým faktorem je vzdělanost obyvatelstva, fungující infrastruktura či podnikavost občanů. Ekonomický rozvoj země je potom souběhem všech dílčích charakteristik dané země. Za posledních 5 let dosáhly ekonomiky východoevropských zemí velmi dobré hodnocení. Ekonomiku ve Slovensku, Česku a Polsku táhl automobilový průmysl, včetně všech potřebných subdodávek. Většina významných společností již ve východní Evropě působí několik let, přesto je východní Evropa pořád velmi zajímavá pro přesunují části výroby či založení dceřiné společnosti. Vzhledem k našemu malému trhu nemůžeme být nikdy stejně atraktivní jako největší země světa, přesto se počet zahraničních společností působících na našem území zvyšuje. Investoři nás kladně hodnotí především pro kvalitní „lidský kapitál“, který je na západoevropské poměry ještě pořád levný. Vzdělanost a výkonnost českých pracovníků, stabilní finanční a ekonomické prostředí nás činí atraktivní i přes menší domácí trh.


Premiantem EU je Lotyšsko


Velmi dobře se v posledních pěti letech rozvíjel sektor služeb, obchodní a komerční služby a doprava. Rok 2009 již ovšem tak příznivý nebude, finanční krize postihla Lotyšsko poměrně silně. Centrální banka utratila na ochranu své měny již více než miliardu dolarů a jedná se o půjčce od MMF. Příští rok se očekává pokles HDP o 3 %. Jedním z hlavních ekonomických cílů lotyšské vlády je vytvořit příznivé investiční klima a maximálně otevřít zemi pro přístup zahraničních investic a nových technologií. Největší investice proudí do dopravy a spojů, obchodu, bankovní sféry, průmyslové výroby, energetiky. Přílivem zahraničních investic se zabývá Lotyšská rozvojová agentura. Nejdůležitější ekonomické cíle lotyšské vlády jsou zachyceny v Národních programech. Rozvoji podnikání přispěly i velmi nízké daně:

  • daň z příjmu právnických osob má sazba 15 % (uvažuje se o snížení na 12,5 %)
  • daň z příjmu fyzických osob má jednotnou sazbu 25 % (již bylo schváleno snížení na 15 %, ale vzhledem k finanční krizi se opět odsunulo), rovná daň se však počítá pouze z hrubé mzdy zaměstnance (v Česku se počítá ze „superhrubé“ mzdy, tj. i ze sociálního a zdravotního pojištění placeného zaměstnavatelem), současně jsou stanoveny poměrně vysoké odpočitatelné položky, a proto je některých typů mezd zdanění nižší než v Česku (i když je rovná daň 15 %)
  • DPH má dvě sazby: 18 % a 5 % (nižší sazba se uplatňuje na léky, vodu, vzdělání, sociální služby, dětské potřeby…)
  • sociální pojištění (včetně zdravotního pojištění) platí jak zaměstnavatel (24,09 %), tak zaměstnanec (9 %)


Čína – nejatraktivnější trh


Ekonomika Číny vykazuje neustále nebývalý ekonomický růst a již několik let je nejatraktivnější obchodní lokalitou světa. Obrovský čínský je šancí pro mnoho výrobců a nabízí netušené možnosti, prosadit se na něm je však velice obtížně a ne každému se to podaří. Ekonomika je řadu let na vynikající úrovni a zahraniční investice lákají i řadou ekonomických pobídek. V případě, že zahraniční investoři mají sídlo v podporovaných lokalitách a oborech mohou čerpat různé daňové úlevy, v určitých případech mohou mít dokonce „daňové prázdniny“. Podporovanými odvětvími jsou, např. : vývoj technologií, úspora energií, bezpečnost výroby, rozvoj infrastruktury, zemědělství…


Západní Evropa = velmi malý růst


V letech 2003 až 2007 vrostlo HDP nejméně z členských zemí Evropské unie v Itálii (průměrně pouze o 0,62 %), následuje Francie (1,22 %), Nizozemí (1,36 %), Německu (1,46 %) a Španělsko (1,74 %). Ekonomika USA rostla v uvedeném období průměrně o 1,82 % a ekonomika Japonska o 1,98 %.

Průměrný růst HDP za posledních 5 let (prvních 30 nejúspěšnějších zemí)

Pořadí

Země

Průměrný roční růst (v %)

1 Arménie 10,85
2 Lotyšsko 10,37
3 Čína 10,01
4 Trinidad a Tobago 9,40
5 Gruzie 9,39
6 Estonsko 9,28
7 Kambodža 8,50
8 Ukrajina 8,38
9 Litva 8,19
10 Uruguay 7,64
11 Moldavsko 7,62
12 Argentina 7,57
13 Rusko 7,38
14 Indie 6,82
15 Rumunsko 6,73
16 Bulharsko 6,69
17 Slovensko 6,49
18 Vietnam 6,48
19 Srbsko 5,75
20 Venezuela 5,73
23 Polsko 5,20
28 Česko 5,13

Pramen: IMF World Economic Outlook Database

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU