Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Co kryje v USA zdravotní pojištění aneb Kraj Cobry

Finance.cz

USA nemá zdravotní pojištění jako mandatorní výdaj. Kolik procent obyvatel tedy ve Spojených státech amerických platí zdravotní pojištění? A kdo jsou ti neplatiči?

 
 

Ač se to může nám Středoevropanům zdát zvláštní, zdravotní pojištění není součástí výdajů všech obyvatel. Každá země má svá specifika, takže třeba USA nemá zdravotní pojištění jako mandatorní výdaj svých obyvatel.


Jakým způsobem se platí zdravotní pojištění?


U zdravotního pojištění rozlišujeme především tři přístupy. Mezi prvním je komerční přístup, který je charakterizován dobrovolným způsobem plateb bez spoluúčasti státu, s tímto způsobem se můžeme setkat právě v USA, dalším přístupem je financování ze státního rozpočtu, pro tento způsob je typické přerozdělování z daňových příjmů, setkáváme se ním třeba ve Velké Británii. Posledním přístupem je všeobecný přístup, kde každý přispívá a současně má spoluúčast i stát v podobě státních pojištěnců, s tímto způsobem se setkáváme u nás.

Nejrozšířenějším americkým způsobem zdravotního pojištění je částečná úhrada od zaměstnavatele v kombinaci s vlastním zprostředkováním pojištění. Firmy řadí zdravotní pojištění mezi jeden ze svých benefitů a svým zaměstnancům nabízejí komerční pojištění. Zdravotní pojištění tak tvoří okolo 5 až 8 procent mzdových nákladů firem. Takto získá své zdravotní pojištění okolo šedesáti procent Američanů. Možností je také skupinové zdravotní pojištění, které je uzavíráno pro celou rodinu, to si vybírá okolo devadesáti procent občanů.

Pouze asi 9 % obyvatel si uzavírá pojištění individuálně, má na výběr z široké škály nabídky pojišťoven, které se liší jak krytím nákladů, tak i svou cenou. Při uzavírání pojištění se zohledňuje zda je pojištěný zdravý, či je kuřák nebo jestli nemá nadváhu.

Ani zdravotní pojištění však nekryje všechna možná rizika, třeba péče o novorozeně a matku běžně není součástí zdravotní pojištění, což ovšem nutně neznamená to, že se nemůžeme vhodně připojistit, podmínkou je ale pojištění ještě před plánovaným těhotenstvím, ale ani tak se nevyhneme zhruba čtyřiceti procentním úhradám zdravotního pojištění z vlastní kapsy.


Ochrana zaměstnanců – zákon Cobra


V současné době je více než módní často měnit zaměstnání, a to jak z popudu zaměstnance, tak i zaměstnavatele, který může najímat novou pracovní sílu za nižší mzdu. Právě pro tyto případy byl ve Spojených státech schválen zákon Cobra, který umožňuje zaměstnancům po dobu jeden a půl roku využívat pojištění zaměstnavatele a to ať již odešel z vlastní vůle nebo byl propuštěn z vůle zaměstnavatele, jedinou výjimkou, na kterou se tento zákon nevztahuje, je vyhazov zaměstnance z důvodu vážného prohřešku.


Co americké zdravotní pojištění kryje a co ne?


To co jednotlivé pojistky kryjí, se velmi liší v souvislosti s cenou, kterou za pojištění platíme. Nejdražší pojistky mohou hradit klasické preventivní prohlídky u praktických lékařů, gynekologů, za některé návštěvy je však nutné, aby pacient zaplatil částku okolo 25 dolarů, zbytek pak hradí pojišťovna, na většinu léků si pojištěný také připlatí určitou částkou. Na rozdíl od České republiky ve Spojených státech není z běžného pojištění kryto zubní či oční ošetření, ani řešení různých mentálních problémů.


Podíl plátců na zdravotním pojištění


Z celkového počtu přes 304 milionů obyvatel Spojených států amerických, mělo v roce 2009 přes 253 milionů, což je okolo 83,3%, obyvatel uzavřeno zdravotní pojištění, o pět let dříve bylo toho procento pohybovalo téměř o 2% výše. Takže můžeme předpokládat, že v důsledku světové hospodářské krize a růstu nezaměstnanosti klesá podíl pojištěných.

Velké rozdíly najdeme mezi jednotlivými státy, kde nejvyššího procenta zdravotně pojištěných dosahoval stát Massachusetts (95,6%) a Hawai (91,8%) a naopak na chvostu byly státy Texas (73,9%) a Florida (77,6%).

Graf: Struktura obyvatel USA dle zdravotního pojištění v procentech

 

Zdroj: U.S. Census Bureau, Current Population Survey, 2010 Annual Social and Economic Supplement


Rozložení obyvatel bez zdravotního pojištění


Na strukturu nepojištěného obyvatelstva USA má vliv mnoho faktorů od rasy a etnika, přes věk, rodinný stav, příjem domácnosti až po národnost.

Největší procento nepojištěných obyvatel dle rasy je mezi Hispáci, mezi kterými je zhruba jedna třetina nepojištěných, mezi černochy je přibližně pětina obyvatel bez zdravotního pojištění.

Graf: Nepojištění obyvatelé USA dle rasy a etnika

 


Zdroj: U.S. Census Bureau, Current Population Survey, 2010 Annual Social and Economic Supplement


Když budeme nahlížet na nepojištěné dle národnosti, největší zastoupení mají přistěhovalci, kteří jsou nepojištěni zhruba z padesáti procent, více jak z jedné třetiny jsou nepojištěni obyvatelé, kteří nejsou rození Američané.

Obyvatelé pocházející z rodin s příjmem nižším než 25 tisíc USD za rok jsou zhruba z jedné čtvrtiny bez zdravotního pojištění, okolo 21% členů rodin s příjmy od 25 tisíc do 50 tisíc USD ročně jsou nepojištěni, naopak v rodinách s ročním příjmem  nad 75 tisíc USD žije jen necelých 9% nepojištěných osob.

Značné rozdíly mezi nepojištěnými Američany jsou také v jejich věku, který je spíš nižší a s postupem let se procento pojištěných zvyšuje. Mezi důchodci, obyvatelé nad 65 let věku, tvoří pouhé 1,5 % nepojištěných, na rozdíl od obyvatel ve věku 18 až 34 let, mezi nimiž je více jak jedna čtvrtina bez zdravotního pojištění.

Graf: Podíl nepojištěných dle věku


Zdroj: U.S. Census Bureau, Current Population Survey, 2010 Annual Social and Economic Supplement


Lze v USA přežít bez zdravotního pojištění?


Jiný kraj, jiný mrav a tak je to i se zdravotním pojištěním, každý stát k němu přistupuje jinak. Ve Spojených státech amerických se jedná o dobrovolnou platbu, takže pokud člověk dokáže žít s určitým procentem rizika a nevyhledává lékařskou péči příliš často, může za oceánem žít bez zdravotního pojištění. Ale ani běžné zdravotní pojištění zdaleka nekryje většinu nákladů na zdravotní péči tak, jak jsme na to zvyklí z domova.

Podíl obyvatel bez zdravotního pojištění ve Spojených státech v posledních letech pozvolna roste a šplhá k téměř 17%. Mezi klasické obyvatele bez uzavřeného zdravotního pojištění patří mladší přistěhovalci, kteří nemají bílou pleť, a pocházejí s rodiny s nižšími příjmy.
Je otázkou, zda tento přístup je horší či lepší než ten, na který jsme zvyklí? To se ovšem velmi špatně posuzuje a význam zdravotního pojištění si uvědomí nepojištěný, až když nutně potřebuje lékařskou péči a zdravotník po něm jako první žádá několikacifernou finanční částku.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Jak vyplnit přehledy za rok 2016 v příkladech

24.03.2017  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné musí mimo daňové přiznání vyplnit přehledy o příjmech a výdajích. Jeden přehled je nutné odevzdat na místně…

Všechno má svou cenu - věci, služby i peníze

23.03.2017  |  Martin Ježek

Vše má svou hodnotu, i když mnohdy zcela malou a zanedbatelnou. Co jí vlastně určuje, od čeho se odvíjí a na čem je závislá? Faktorů je víc.

Kdo bude platit zálohy po odevzdání daňového přiznání za rok 2016?

23.03.2017  |  Petr Gola

V praktických příkladech si vysvětlíme, kdo bude muset platit po odevzdání přiznání k dani z příjmu fyzických osob čtvrtletní zálohy na dani z příjmu…

Vylepšený překladač ušetří statisíce

22.03.2017  |  Martin Ježek

Pokud umíte cizí jazyk dobře, netrápí vás to. Pokud ho však používáte občas a nejste si ve výrazech a vyznění jistí, pak asi taky občas používáte…

Průměrná sazba hypoték stoupla i v únoru, na 1,87 %

22.03.2017  |  ČTK

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru stoupla na 1,87 procenta z lednových 1,82 procenta. V listopadu a prosinci byla na minimu 1,77 procenta.…

Jaký jste investor podle své krevní skupiny?

22.03.2017  |  Hana Bartušková

Věděli jste, že krevní skupiny jsou různě geograficky rozšířené a že s každou krevní skupinou jsou spojené jiné charakterové vlastnosti? Pokud znáte…

Stavební spořitelny půjčují víc. V čem je jejich výhoda?

21.03.2017  |  Luboš Svačina

Stavební spořitelnám se daří. V lednu i v únoru překonaly loňské výsledky. Co je příčinou a jaké jsou výhody a nevýhody stavebního spoření?

Co dělat, když máte chybu v daňovém přiznání?

21.03.2017  |  Hana Bartušková

Jaké jsou nejčastější chyby v daňovém přiznání a jak je napravit? Přece odevzdáním opravného, nebo dodatečného daňového přiznání. Přečtěte si, jaký…

Co vám dodavatelé neřeknou při sjednávání smlouvy?

21.03.2017  |  Jana Poncarová

Smluvní pokuty a sankce, komplikace s vypovězením smlouvy, nekonečné telefonáty, které nikam nevedou. I tak může vypadat vztah mezi odběratelem a…

Jak na výpočet daní u spolupracující osoby?

20.03.2017  |  Petr Gola

Někteří živnostníci rozdělují příjmy a výdaje mezi spolupracující osoby. I spolupracující osoby však musí podat za rok 2016 daňové přiznání a…

7 praktických tipů, jak ušetřit stovky korun za elektřinu

20.03.2017  |  Jana Poncarová

Do zásuvek zapojujeme pořád víc spotřebičů. Zatímco dřív si domácnost vystačila s ledničkou, pračkou a sporákem, dnes přibývají rychlovarné konvice,…

Cena energií pro domácnosti letos výrazně neporoste

20.03.2017  |  ČTK

Cena energií pro domácnosti během letošního roku navzdory meziročnímu růstu velkoobchodních cen výrazně neporoste, spíš budou stagnovat. Lidé ale…

ČNB může intervence ukončit dříve než v polovině roku, uvedl Zeman

20.03.2017  |  ČTK

Česká národní banka (ČNB) by mohla ukončit intervence proti posilování koruny dříve než v půlce letošního roku, o které zatím hovoří členové bankovní…

Pozor na firmy, které neoprávněně přijímají vklady od veřejnosti

17.03.2017  |  ČTK

Česká národní banka dnes znovu upozornila na aktivity novozélandské společnosti Savings Fund Limited a zároveň na aktivity společnosti Salia Group.…

Důsledek prvenství v pití piva? Také rakovina

17.03.2017  |  Martin Ježek

Z nedávno publikované studie o vlivu stravy na zdraví expertů Masarykovy univerzity v Brně, mimo jiné vyplývá, že červené víno v malém množství sice…

13 let v Evropské unii: Česko vs. Slovensko

17.03.2017  |  Hana Bartušková

Česká republika i Slovensko jsou už spolu v Evropské unii skoro 13 let. Nešťastnou třináctku šťastně v EU oslavíme společně už v květnu. Tak si to…

Daně manželů: Je sleva na manželku výhodnější než společné zdanění?

16.03.2017  |  Petr Gola

V daňovém přiznání za rok 2016 může jeden z manželů uplatit daňovou slevu ve výši 24 840 Kč na druhého z manželů, pokud ten nemá roční vlastní příjem…

Jste nemocní a máte padáka? (3)

16.03.2017  |  Martin Ježek

Ve třetím pokračování o nelehké situaci, kdy jste nemocní a dostali jste vyhazov, se zaměříme na několik dobrých rad a taky vás budeme odrazovat od…

V kotlíkových dotacích bude 3,4 mld., výše podpory až 127.500 Kč

16.03.2017  |  ČTK

Lidé budou moci v takzvaných kotlíkových dotacích získat znovu až 127.500 korun na kotel na biomasu, podpora může činit až 80 procent ceny kotle.…

Jak uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání?

15.03.2017  |  Petr Gola

Mnozí studenti si během studia přivydělávají, ať už prací na zkrácený úvazek nebo brigádami pro více zaměstnavatelů nebo výkonem samostatné výdělečné…

Prodej ojetin letos vzroste. Přes 40 % má stočený tachometr

15.03.2017  |  ČTK

V Česku se letos prodá přes 700.000 ojetých aut, což je mírně více, než v minulém roce. S trhem může zahýbat ukončení intervencí České národní banky…

Když máte nečekané výdaje: kde a jak si půjčit?

15.03.2017  |  Hana Bartušková

Nečekané výdaje můžou být různé. Rozbité auto, nedoplatek za elektřinu nebo neplánovaný výlet. Proto je vhodné mít naspořenou nějakou tu rezervu,…

Jak a proč se stát digitálním nomádem?

15.03.2017  |  Lucie Czillingová

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak skloubit práci a cestování, pokud zrovna nejste pilotem či letuškou? Právě takovou možnost se nabízí, když se…

6 snadných kroků, jak podat své první daňové přiznání

14.03.2017  |  Hana Bartušková

Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít a opravdu…

Asociace: Zájezdy kvůli novému zákonu skokově zdraží

14.03.2017  |  ČTK

Vznik takzvaného garančního fondu, který má chránit spotřebitele v případě krachu cestovní kanceláře, povede ke skokovému nárůstu cen zájezdů. Tvrdí…

Jste nemocní a máte padáka? (2)

14.03.2017  |  Martin Ježek

Stát se to může. Onemocníte a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost začala. Dnes nabízíme…

Daňová zátěž OSVČ je za rok 2016 citelně nižší než před 10 lety

13.03.2017  |  Petr Gola

V roce 2007 platilo v Česku progresivní zdanění a při výpočtu daně z příjmu fyzických osob musel být dodržen minimální daňový základ. OSVČ platí za…

Vláda podpořila výměnu informací o internetových útocích u bank

13.03.2017  |  ČTK

Banky a Česká národní banka by měly sdílet informace o internetových útocích a incidentech a o přijatých opatřeních, jak takovým útokům zabránit.…

Elektřina na burzách zdražuje. Vyplatí se fixace?

13.03.2017  |  Jana Poncarová

Cena silové elektřiny na energetických burzách po letech poklesu opět mírně roste. Oproti loňskému roku zdražila v průměru o 11,8 procent. Jak se…

Vsadíte si na prezidenta? Šance Zemana podle bookmakerů vzrostly

10.03.2017  |  ČTK

Šance prezidenta Miloše Zemana na to, že v lednových volbách svůj post obhájí, podle bookmakerů sázkových kanceláří za poslední měsíc vzrostly.…

Jak na daňové odpočty? PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

10.03.2017  |  Petr Gola

Díky daňovým odpočtům je možné zaplatit na dani z příjmu za rok 2016 až o desetitisíce méně. Jaké daňové odpočty a za jakých podmínek je možné…

Hypotéky zdražují, úroky vkladů jsou stále nízké. Hrozí nám záporné sazby?

10.03.2017  |  Redakce

Úrokové sazby v posledních letech stabilně klesaly. Klientům bank přinesl takový vývoj extrémně levné hypotéky i velmi příznivé sazby…

Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech

09.03.2017  |  Petr Gola

Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o…

Zájem o české zboží v zahraničí zůstává silný

09.03.2017  |  ČTK

Zájem o české zboží v zahraničí zůstává silný. Obchod s cizinou ale nebude letos tak silným tahounem tuzemské ekonomiky jako v minulých letech,…

Jste nemocní a máte padáka? (1)

09.03.2017  |  Martin Ježek

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Jste nemocní a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost…

Technologie budoucnosti už v roce 2017

08.03.2017  |  Hana Bartušková

Technologie v dnešní době umí věci, které jsme si před pár lety ani nedokázali představit. Stejně jako jsme před pár lety drželi v ruce svůj první…

Jak uplatnit výdajový paušál v daňovém přiznání za rok 2016?

08.03.2017  |  Petr Gola

Mnohé osoby samostatně výdělečně činné uplatňují v daňovém přiznání výdaje paušálem. Při nízkých skutečných výdajích přináší výdajový paušál daňovou…

Srovnání: Češi utratí za zemní plyn víc než Poláci nebo Němci

08.03.2017  |  Jana Poncarová

Plyn, který odebírají české domácnosti, nepatří zrovna mezi nejlevnější ve střední Evropě. Ve srovnání s polskými, slovenskými nebo německými…

Řada firem se připravila na dobu po konci devizových intervencí

07.03.2017  |  ČTK

Řada podniků se už připravila na dobu po ukončení devizových intervencí České národní banky. Exportéři se zajistili na několik měsíců až let dopředu.…

Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.

07.03.2017  |  Petr Gola

V daňovém přiznání lze uplatnit 8 daňových slev. V úvodním článku jsme se v praktických příkladech zaměřili na první čtyři daňové slevy. Nyní se…

Česko je stále více rájem akčních slev

07.03.2017  |  ČTK

Česko je stále více rájem akčních slev. Ve slevových akcích se loni prodalo již 57 procent hlavních potravin, což je nárůst o jeden procentní bod…

ČNB tahá za brzdu. Omezením hypoték zchladí realitní trh

07.03.2017  |  Euro.cz

Od začátku dubna začnou platit doporučení České národní banky, která opět zpřísňují poskytování hypotečních úvěrů. Pro řadu žadatelů se půjčka na…

Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev I.

06.03.2017  |  Petr Gola

Vypočtenou daň z příjmu fyzických osob za rok 2016 snižují daňové slevy. Jaké daňové slevy je možné v daňovém přiznání uplatnit a v jaké výši?…

Na trhu stále působí nelegální cestovní kanceláře

06.03.2017  |  ČTK

Na tuzemském trhu stále působí nelegální cestovní kanceláře, které nemají pojištění proti úpadku. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur na…

Euro oslavilo 15. narozeniny: jaké vysvědčení si odnáší ze základní školy?

03.03.2017  |  Hana Bartušková

Euro oslavilo patnácté narozeniny a dostalo svou první občanku. Jak si vedlo celých patnáct let a kolik let má ještě před sebou?

Voda v roce 2017 zdražila. Stát rozdá dotace na dešťovku

03.03.2017  |  Jana Poncarová

Většina domácností zaplatí letos za kubík vody zase o několik haléřů nebo korun víc než loni. V některých městech a obcích cena vody naopak mírně…

ČOI dala loni zprostředkovatelům půjček pokuty za 5,5 milionu Kč

03.03.2017  |  ČTK

Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila loni zprostředkovatelům a poskytovatelům spotřebitelských úvěrů 47 pokut ve výši 5,5 milionu korun. Porušení…

Zeman: EET je nástroj boje s daňovými úniky, s hodnocením počkám

02.03.2017  |  ČTK

Elektronickou evidenci tržeb (EET) považuje prezident Miloš Zeman za nástroj pro boj proti daňovým únikům a podvodům. S hodnocením EET je ale podle…

Kdo má vyšší důchod než mzdu?

02.03.2017  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu v Česku je výhodný pro lidi s podprůměrnými příjmy. Kdo pracoval po celý produktivní život, ten může být státní důchod…

Kupujete byt? Rozhodněte se správně II.

02.03.2017  |  Martin Ježek

Rozhodujete se mezi družstevním bytem, osobním vlastnictvím nebo pronájmem? Ve druhé části článku se zaměříme na výhody a nevýhody jednotlivých…
Zobrazit související aktuality