Zamrazilová: Česká ekonomika se odráží ode dna, recese končí

23.04.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 23. dubna (ČTK) - Nejdelší recese v české ekonomice za poslední dvě desetiletí by měla končit, ekonomika se už zřejmě odrazila ode dna. V rozhovoru s agenturou Reuters to dnes řekla členka bankovní rady České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová. Česká ekonomika zažívá pokles už od poloviny roku 2011.

Známky konce recese vidí Zamrazilová ve stabilizaci cen realit, nejspíše pod vlivem rekordně nízkých sazeb hypotečních úvěrů. "Jsou zde zjevné prvky stabilizace, jako je zastavení poklesu cen nemovitostí, hlavně v Praze, a známky možného oživení realitního trhu," řekla Zamrazilová. "Je to ale jen první paprsek světla," dodala.

V únoru se podle posledních údajů objem poskytnutých hypotečních úvěrů zvýšil meziročně o 6,2 procenta. V březnu průměrný hypoteční úrok klesl na rekordní minimum 3,17 procenta.

Zamrazilová očekává, že domácnosti začnou letos více utrácet. Jejich výdaje podpoří ukončení série zvyšování daní a zprávy o zlevnění plynu a mobilního telefonování. "To všechno může přispět k posílení důvěry domácností v nízkoinflační prostředí a uvolní jim ruce," řekla Zamrazilová.

ČNB v listopadu snížila základní úrokovou sazbu na 0,05 procenta. Banka také dává najevo, že v případě potřeby bude na trhu zasahovat, aby oslabila korunu. Kurz koruny vůči euru od počátku roku klesl asi o 3,6 procenta na dnešní 17měsíční minimum 25,995 Kč za euro.

Vedení ČNB je ale v otázce intervencí rozděleno. Zamrazilová upozornila, že slabá koruna by mohla dál podkopat poptávku domácností, protože zdražuje dovoz. To podle ní musí ČNB dát na jednu misku vah proti pozitivnímu vlivu slabé koruny na český vývoz.

Vývoz se přitom v prvních dvou měsících roku i přes pokles koruny snižoval. To je podle Zamrazilové znamení, že příčinou slabého vývozu je nízká zahraniční poptávka, s níž nižší kurz koruny nic neudělá.

Intervence na trhu považuje Zamrazilová za nástroj proti výraznému zpevňování koruny, které podkopává export a s ním celou ekonomiku. "Kdyby koruna začala neúměrně zpevňovat, což se v současné nepříznivé situaci ekonomiky nezdá příliš pravděpodobné, pak by bylo vhodné využít intervencí," řekla bankéřka.

Autor článku

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK