Třinecké železárny letos nebudou vyplácet dividendy

24.06.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Třinec (Frýdecko-Místecko) 24. června (ČTK) - Největší česká hutní firma Třinecké železárny (TŽ) letos nebude vyplácet dividendy. Zisk 793 milionů korun firma rozdělí na tři části: téměř 700 milionů půjde do nerozděleného zisku z minulých let, 55 milionů na neuhrazené ztráty minulých let a téměř 40 milionů firma převede do rezervního fondu. Schválila to dnes valná hromada společnosti. ČTK o tom informovala mluvčí TŽ Petra Jurásková.

Valná hromada rozhodla také o změnách ve struktuře firmy. Dceřiná společnost Strojírny Třinec se rozdělí na dvě části. První z nich, Drobné kolejivo, se sloučí přímo s TŽ. Druhá část Strojírny se sloučí s další dceřinou společností D5, a nově tak vznikne akciová společnost Strojírny a stavby Třinec.

"Cílem je zejména zvyšování efektivity řízení, zjednodušení řídicích, komunikačních a výrobních procesů a dosažení úspor. Počet zaměstnanců zůstane i po sloučení obou subjektů zachován," uvedl první místopředseda dozorčí rady Třineckých železáren Ján Moder.

TŽ loni dosáhly zisku 793 milionů korun, což je o 584 milionů méně než v roce 2011. Firma sice prodala více válcovaných výrobků a oceli než před rokem, výši zisku však ovlivnila především vysoká cena vstupních surovin. Na kladný výsledek měla největší vliv rekordní výroba kolejnic a jejich úspěšný export. Podnik loni vyrobil 2,49 milionu tun oceli, což je o 0,5 procenta více než v roce 2011 a nejvíce v zemi.

Loni skupina Třinecké železárny - Moravia Steel rozšířila portfolio svých dceřiných firem. V říjnu se stala majitelem 100 procent akcií závodu ŽDB Drátovna, což významně posílilo produktové portfolio výrobků v oblasti drátovenství. Dalším přírůstkem je společnost Dalselv Design, která se zabývá projektovou a konstrukční činností v koksárenském průmyslu.

Hlavní výrobkové portfolio TŽ tvoří ocelové válcované výrobky, jako jsou válcovaný drát, který tvoří téměř 40 procent prodeje, kolejnice a hutní polotovary. TŽ zaměstnávají téměř 6000 lidí, jejichž průměrná mzda loni činila 27.500 korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK