Pojišťovny odhalily podvody za mnoho set milionů Kč, víc než loni

16.07.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 16. července (ČTK) - Pojistných podvodů dále přibývá. Detektivové pojišťoven odhalili v pololetí podvody za mnoho set milionů korun, což je meziročně až o desítky procent více. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Stále převládají podvody v pojištění aut, roste ale podíl podvodů v úrazovém a životním pojištění. Nejvíce případů je tradičně v Praze.

Detektivové České pojišťovny za prvních šest měsíců roku odhalili pojistné podvody za celkem 244 milionů korun, což je o čtyři miliony více než ve srovnatelném období 2013. Téměř polovina odhalené podvodné činnosti připadá na Prahu, která z tohoto pohledu představuje dlouhodobě nejproblematičtější území. Nejméně se naopak lidé snažili podvádět na Zlínsku a Olomoucku, uvedl ředitel útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti ČP Jaromír Kaděra.

Generali zjistila v prvním pololetí 226 případů pokusů o pojistný podvod. Zachránila tak téměř 34 milionů korun. Další desítky případů jsou v prověřování. Detektivové pojišťovny evidují v posledních měsících zvýšený počet manipulovaných dopravních nehod. "Jde o úmyslné bouračky, pečlivě připravené, jejichž cílem je vylákat neoprávněné pojistné plnění," upozornil mluvčí Generali Jiří Cívka.

Hlavním polem pro páchání pojistných podvodů bylo podle Kaděry v minulých letech především pojištění motorových vozidel, v poslední době se však podvody přesouvají do oblasti pojištění majetku a odpovědnosti za škodu (občanů i podnikatelů). "Roste také počet odhalených podvodů z životního a úrazového pojištění. Jde hlavně o situace, kdy lidé účelově prodlužují dobu léčení," podotkl Kaděra.

Také Kooperativě roste letos významně podíl případů, které odhaluje v rizikovém a životním pojištění. "A bohužel stále častěji jde o práci organizovaných skupin, které využívají falešné lékařské zprávy od 'spolupracujících' lékařů. Odškodnění se v takových případech pohybuje ve statisících. Zároveň často stejnou pojistnou událost tito podvodníci zkusí uplatnit u více pojišťoven" popsal nový trend v pojistných podvodech vedoucí bezpečnostního odboru v Kooperativě Vojtěch Stavný.

Za první pololetí 2014 prošetřovali specialisté Kooperativy přes 800 podezřelých případů. Ve 180 z nich se jim podařilo prokázat podvodné jednání a uchráněná hodnota dosáhla částky 127 milionů Kč. Za stejné období loňského roku to bylo 170 podvodů a uchráněná hodnota byla 120 milionů Kč.

Allianz pojišťovna eviduje za první pololetí téměř 60procentní meziroční nárůst objemu odhalených pojistných podvodů. Zatímco loni se zjištěná částka pohybovala na zhruba 60 milionech korun za 1130 podvodů, letos ve stejném období přesáhla 96 milionů za 1276 odhalených případů.

V souvislosti s narůstajícím počtem odhalených pojistných podvodů Allianz od počátku roku využívá tzv. hlasový analyzátor. Telefonní hlášení klientů jsou v případě potřeby podrobeny testu na principu podobném detektoru lži, místo tepu a potu se však tento přístroj zaměřuje na hlasovou křivku. "Odchylku ve struktuře hlasu normálně neuslyšíte, ale když zvukovou stopu převedete do digitální podoby, poznáte z celé řady křivek, zda člověk na druhé straně aparátu mluví pravdu," vysvětlil ředitel úseku odhalování pojistných podvodů Allianz Ludvík Bohman.

Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí. Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Soud může udělit maximálně desetiletý trest.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK