Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Poplatky za elektřinu: Co vše se vejde do vašeho účtu?

Finance.cz

Jednou za rok dostanete pozdrav od svého dodavatele elektřiny – roční vyúčtování. Přeplatek vás potěší, nedoplatek vyvede z míry. Možná se stejně jako řada jiných odběratelů podivujete nad všemi těmi čísly. Kolik se toho vejde do účtu za elektřinu? Za co všechno platíte?

 
 

Když si pořádně prohlédnete fakturu za elektřinu, uvidíte, že platby jsou rozděleny na dvě části – jedna se týká poplatků za distribuci, druhá plateb za dodávky silové elektřiny. Platí přitom, že elektřina včetně obchodní marže tvoří necelých 45 procent z celkového účtu za elektrickou energii. K tomu je třeba připočítat poplatky za distribuci, obnovitelné zdroje apod.

Silová elektřina

Jedná se o obchodní složku, která je utvářena trhem. Dodavatelé nakupují silovou elektřinu na energetických burzách (např. pražské PXE nebo německé EEX). Je to právě tato složka, která rozhoduje o úspoře změnou dodavatele. Cenu silové elektřiny ovlivňuje výhodný nákup na burze i marže dodavatele. Aby to nebylo příliš jednoduché, cena silové elektřiny, kterou vám dodavatel spočítá na faktuře, je složena ze dvou částí:

  • Ceny za každou odebranou kilowatthodinu, resp. megawatthodinu. Ta se v případě běžné distribuční sazby D02 pohybuje kolem 1,2 korun za kWh (bez daně). V případě, že máte sjednanou dvoutarifní distribuční sazbu (např. D25d nebo D45d) je cena rozdělena ještě na vysoký (VT) a nízký (NT) tarif.
  • Pevné ceny za měsíc (někdy se setkáme s názvem měsíční poplatek apod.). Jedná se o poplatek za odběrné místo, jehož výši si stanovuje dodavatel. Tyto poplatky se u dodavatelů liší – někteří si účtují poplatek ve výši 100 korun, jiní kolem 23 korun.

TIP: Ušetřete za energie s Finance.cz!

Pokud se rozhodnete pro změnu dodavatele, je to právě cena silové elektřiny, která rozhoduje o tom, kolik ušetříte. Proto vždy v ceníkách dodavatelů srovnávejte tuto část ceny. Nezapomeňte přitom porovnat nejen cenu kWh, ale také poplatku za měsíční plat.

Složení ceny elektřiny

cena_elektriny

Zdroj: ERÚ

Regulované poplatky

Přibližně 55 procent celkové ceny elektřiny tvoří regulované poplatky. Konkrétně se jedná o distribuci, poplatek za přenos elektřiny, příspěvek na obnovitelné zdroje, platbu operátoru trhu nebo poplatek za systémové služby. Jejich procentuální podíl na ceně elektřiny ukazuje výše uvedený graf. Je třeba zdůraznit, že tyto poplatky jsou stanovovány centrálně (každý rok je vyhlašuje Energetický regulační úřad). Změna dodavatele tedy na tyto poplatky nemá vliv.

  • Poplatek za distribuci – jde na účet distribuční společnosti, která přivádí elektřinu k vám domů. V tuzemsku působí celkem tři distribuční společnosti (ČEZ, E.ON a PRE). Poplatky jednotlivým distributorům se mírně liší. Jelikož distributora změnit nemůžete, nelze na těchto poplatcích ušetřit a nezbývá, než je akceptovat.
  • Měsíční poplatek za rezervovaný příkon – odvíjí se od výše vašeho jističe. Čím větší hodnotu jistič má, tím více platíte. Běžná velikost jističe je v případě domácností 3 x 25 A. (Za takto vysoký jistič platíme v průměru kolem 90 korun).
  • Poplatek za systémové služby – je zasílán společnosti ČEPS, která provozuje českou přenosovou soustavu.
  • Příspěvek na obnovitelné zdroje – v každé odebrané kilowatthodině přispíváme na elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Letos je příspěvek asi 50 haléřů za kWh.
  • Poplatek Operátorovi trhu s elektřinou (OTE) – pro rok 2014 byl stanoven na 7,55 korun. Jeho výše je u všech tarifů i distributorů stejná.
  • Daň z elektřiny – je stanovena na 28,30 korun za každou odebranou megawatthodinu. Celková cena za elektrickou energii je ještě zdaněna DPH ve výši 21 procent.

Levnější energie s Finance.cz

V našem nezávislém kalkulátoru si můžete spočítat, se kterým dodavatelem plynu či elektřiny byste vůči tomu stávajícímu nejvíce ušetřili.
V našem srovnání si s ohledem na smluvní podmínky můžete vybrat, jaké nabídky chcete do srovnání zahrnout.

Najít nejvýhodnějšího dodavatele energií!

Zmatení spotřebitele

Už možná rozumíte tomu, proč musí být faktura za elektřinu tak složitá. Podívejme se ještě na některé pojmy, které vám pomohou udělat si ve všem pořádek.

Noční proud

Dnes již neexistuje. Levnější elektřinu odebíráme prostřednictvím tzv. dvoutarifní sazby. Ta je složena z levnějšího nízkého tarifu (NT) a běžného vysokého tarifu (VT). Aby si domácnost mohla zažádat o dvoutarifní sazbu, musí používat třeba bojler (např. sazba D25d) nebo vytápět elektřinou (např. sazba d45d).

Poplatek za elektroměr

V různých internetových diskuzích odběratelé diskutují o poplatku za elektroměr. Ten ale neexistuje. Na mysli zpravidla mají poplatek za rezervovaný příkon, který se odvíjí právě od výše jističe. Jedná se o poplatek, který odpovídá jmenovité proudové hodnotě hlavního jističe před elektroměrem. Jeho výše je tedy nezávislá na množství odebrané elektřiny.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

Platí napořád a další nepravdy o invalidním důchodu

19.04.2024  |  Petr Gola

Pouze zdravotní problémy pro přiznání invalidního důchodu nestačí. Každý úspěšný žadatel o invalidní důchod musel být uznán nejenom invalidním,…

Výpovědní doba a odpočinek se zkrátí, zkušební doba prodlouží. Co se ještě změní v zákoníku práce?

18.04.2024  |  Lucie Mečířová

Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s velkou novelizací zákoníku práce. Ta některé lhůty zkrátí a jiné naopak prodlouží. Co se v oblasti…

Sedm zásadních nepravd, které kolují o předdůchodu

18.04.2024  |  Petr Gola

Z důvodu zhoršení podmínek pro předčasné důchody stoupla atraktivita předdůchodu. Nárok na předdůchod mají pouze občané s dostatečně vysokými…

Kdy musí OSVČ v paušálním režimu podat daňové přiznání?

17.04.2024  |  Lucie Mečířová

Ani paušální režim vás nemusí ochránit před povinností odevzdat přiznání k dani z příjmů. Podívejme se proto na situace, kvůli kterým budete muset…

Devět důvodů nečekaně nízkého starobního důchodu

17.04.2024  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto mají někteří žadatelé o starobní důchod měsíční částku důchodu nižší, než by…

Dva příklady, kdy se (ne)vyplatí podat daňové přiznání

16.04.2024  |  Lucie Mečířová

Nemáte povinnost podat daňové přiznání, ale uvažujete, jestli se vám to náhodou nevyplatí? I taková situace může v praxi nastat. Pojďme se společně…

Do jakého příjmu je důchod vyšší než čistá mzda

16.04.2024  |  Petr Gola

Občané s nižšími příjmy jsou při výpočtu starobního důchodu zvýhodněni, neboť ve výpočtové formuli starobního důchodu je výrazným způsobem…

Jaké daňové slevy mohou využít prarodiče, kteří mají v péči vnouče?

15.04.2024  |  Lucie Mečířová

Máte vnouče ve své péči, nebo u vás bydlí i s maminkou, která je na rodičovské? Můžete v takovém případě využít nějaké slevy na děti?

O kolik vyšší příjem potřebují bezdětné ženy, aby měly stejný důchod jako ženy s dětmi?

15.04.2024  |  Petr Gola

I při výpočtu starobního důchodu v roce 2024 hraje výchovné na děti významnou roli a zvyšuje starobní důchod o 500 Kč na každé dítě, přičemž…

Spořicí účty v dubnu 2024: jak banky reagovaly na další snížení úrokových sazeb?

12.04.2024  |  Michal Bureš

V březnu opět Česká národní banka (ČNB) snížila úrokové sazby, na což již reagovaly některé banky a spořitelny snížením sazeb u hypoték i u spořicích…

Proč nemůže být invalidní důchod prvního stupně 20 tisíc korun?

12.04.2024  |  Petr Gola

Zejména invalidní důchodci prvního stupně si musí ke svému invalidnímu důchodu přivydělávat, neboť jeho výše se nejčastěji pohybuje okolo deseti…

Zamítnutou žádost o práci na dálku musí zaměstnavatel u některých skupin zaměstnanců zdůvodnit

11.04.2024

Zamítnutí žádosti o práci na dálku musí zaměstnavatel u některých zaměstnanců písemně zdůvodnit. Kterých skupin zaměstnanců…

Kdy musíte zapomenout na možnost čerpání předčasného důchodu

11.04.2024  |  Petr Gola

Po zpřísnění podmínek pro výpočet předčasného důchodu od října loňského roku stoupl počet občanů, kteří si nemohou odchod do předčasného důchodu…

Máte nárok vidět vyúčtování od pronajímatele, pokud platíte služby paušální částkou?

10.04.2024

Blíží se konec lhůty, do kdy jsou pronajímatelé povinni poskytnout vyúčtování služeb svým nájemníkům. Mají nájemníci, kteří…

O kolik se snižuje odškodnění, když se na vzniku škody poškozený sám podílel?

10.04.2024

Pokud se poškozený sám nějak podílel na vzniku škody, například svým nevhodným chováním, má nárok jen na úměrně snížené…

Co znamená dlouhodobá nízká nemocenská pro váš budoucí důchod

10.04.2024  |  Petr Gola

Pro výpočet důchodu se hodnotí celé pojistné období, zpravidla tedy i několik pracovních neschopností. U některých občanů i několikaměsíčních.…

Jaké změny v daních pocítíte v daňovém přiznání už letos?

09.04.2024  |  Lucie Mečířová

Letošní rok s sebou v oblasti daní z příjmů přináší řadu změn. Mezi hlavní můžeme zařadit zvýšení limitu pro odevzdání přiznání nebo vyšší školkovné.…

Jak mohou zaměstnaní manželé využít výhod spolupráce při podnikání

09.04.2024  |  Petr Gola

Pokud si manželé pomáhají při výkonu samostatné výdělečné činnosti, jedná se o spolupráci. Institut spolupráce lze využít i v případě, že pro oba…

Odčinit škodu lze uvedením do původního stavu, nebo peněžitou náhradou. Co a kdo o tom rozhoduje?

08.04.2024

Volí způsob odškodnění za škodu její viník, nebo poškozený? Co když škůdce opraví věc i přes nesouhlas poškozeného? Kdy…

U jakých daňových slev se dělají nejčastěji chyby?

08.04.2024  |  Lucie Mečířová

Už jste vyplnili daňové přiznání? Pokud ne, přečtěte si, jaké jsou nejčastější chyby, které Češi při vyplňování daní dělají.

Když chcete do penze dřív: porovnání využití předdůchodu a předčasného důchodu

08.04.2024  |  Petr Gola

Od října 2023 se zvýšilo krácení u předčasného důchodu, čímž jeho atraktivita poklesla. Jak moc se aktuálně liší měsíční částka důchodu při…

Zaměstnanci pečující o své blízké mají nárok požádat zaměstnavatele o úpravu pracovní doby

05.04.2024

Někteří zaměstnanci se ocitnou v situaci, kdy se musí postarat o osobu, která je závislá na pomoci někoho jiného. Jak však…

Výpočet měsíční zálohy na zdravotním pojištění v příkladech

05.04.2024  |  Petr Gola

Většina osob samostatně výdělečně činných odvádí měsíční zálohy na zdravotním pojištění. Které OSVČ měsíční zálohy neplatí? Kdy může být měsíční…

Pět příkladů, jak se dopracovat k důchodu 25 000 Kč

05.04.2024  |  Petr Gola

Výše státního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto k nadprůměrnému důchodu ve výši 25 000 Kč vede několik cest.…

Kdy budete mít u DPČ a DPP nárok na nemocenskou?

04.04.2024  |  Lucie Mečířová

Přivyděláváte si na dohodu o provedení práce anebo o pracovní činnosti a přemýšlíte, zdali byste i v případě brigády neměli mít možnost nemocenské?…

Kdo nemůže obdržet přeplatek na zdravotním pojištění?

04.04.2024  |  Petr Gola

Na dani z příjmů fyzických osob mohou za rok 2023 obdržet daňový přeplatek nejenom zaměstnanci nebo podnikatelé, ale i studenti či penzisté. U…

Stát začne dotovat zaměstnávání lidí bez domova, po výkonu trestu, negramotných a dalších zranitelných skupin

04.04.2024

Stát začne finančně podporovat zaměstnavatele, kteří zaměstnávají zranitelné skupiny osob. Tuto novinku zavádí návrh zákona o…

Kdy je výhodnější jednotná paušální daň a kdy paušální výdaje v daňovém přiznání

03.04.2024  |  Lucie Mečířová

Přihlásili jste se k paušální dani? Nebo byste se příští rok přihlásit chtěli, protože si myslíte, že byste ušetřili? Podívejme se společně na…

Jaké hrozí sankce za neodevzdání přehledu pro zdravotní pojišťovnu?

03.04.2024  |  Petr Gola

Vyplněním a odevzdáním daňového přiznání daňové povinnosti pro OSVČ nekončí, musí ještě odevzdat přehledy o daňovém základu pro zdravotní…

Jak vysoké paušální výdaje můžete uplatnit v daních za rok 2023

02.04.2024  |  Lucie Mečířová

Nechcete nebo ani nemůžete v podnikání prokázat skutečné výdaje? Pak za určitých podmínek můžete využít alespoň ty paušální. Jak vysoké jsou?

Sedm důchodových výhod pro lidi s nízkými příjmy

02.04.2024  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu v Česku je značně výhodnější pro lidi s podprůměrnými příjmy než pro lidi s nadprůměrnými příjmy. Náhradový poměr s…

Kdy se lidé v invalidním důchodu dočkají nároku na výchovné?

02.04.2024

V roce 2023 začal stát vyplácet tzv. výchovné, které některým lidem navýšilo důchod minimálně o 500 Kč. Mají na výchovné nárok také poživatelé…

K zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání již nebude nutná osobní návštěva Úřadu práce. Postačí aplikace Jenda

28.03.2024

Už na podzim by mohli mít občané možnost podat žádost do evidence uchazečů nebo zájemců o zaměstnání digitální formou. S…

Prodej cenných papírů v roce 2023 a daň z příjmu

28.03.2024  |  Petr Gola

Obliba investování rok od roku stoupá a pasivní příjmy z investic již nejsou pouze záležitostí lidí s vysokými příjmy. Do cenných papírů investují…

Minimální mzda skokově vzroste a zaručená se zruší. Jak se ještě změní odměňování podle zákoníku práce?

27.03.2024  |  Lucie Mečířová

Institut minimální i zaručené mzdy projde v blízké době výraznými změnami. Pojďme se společně podívat, jakou novelu zákoníku práce připravilo MPSV.

Kdo vlastní velké pivovary v Česku a které jsou stále v českých rukách?

27.03.2024  |  Michal Bureš

Kdo vlastní největší pivovary v Česku? Kdo vlastní značky Pilsner Urquell, Gambrinus, Budvar, Staropramen či Svijany? Jaké měly příjmy a který český…

Otevírací doba na Velikonoce 2024: kdy zůstanou obchody zavřené?

27.03.2024  |  Redakce

Jak budou otevřeny obchody na Velikonoce 2024? Obchody s rozlohou nad 200 m2 musejí být v pondělí uzavřeny. Kde a kdy tedy (ne…

Nezapomeňte přetočit budíky, o víkendu nás čeká změna času!

27.03.2024  |  Redakce

Dny se prodlužují, mnohé stromy rozkvétají (i mrznou) a tažní ptáci se již vrátili z Afriky, obchody jsou plné kvítí, čokoládových vajec, králíků…

Psychotesty žadatele o zbrojní průkaz zatím nečekají, prodejci ale mají hlásit podezřelé zákazníky

26.03.2024

V návaznosti na tragickou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy připravilo Ministerstvo vnitra návrh zákona,…

Zabouchli jste si dveře a nemáte klíč? Kdy volat pojišťovnu, kdy zámečníka a kdy hasiče

26.03.2024  |  Lucie Mečířová

Zabouchnuté dveře bez možnosti dostat se dovnitř dokážou vlastníka nebo nájemce bytu pořádně potrápit. Je lepší je vylomit, nebo zavolat zámečníka? A…

MPSV chystá modernizaci zákoníku práce. Bude zahrnovat výpověď zaměstnance bez udání důvodu?

25.03.2024

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zveřejnila koncem ledna letošního roku soubor opatření, která by měla přispět k růstu…

Jakou pracovní smlouvu můžete uzavřít, když jste v invalidním důchodu?

25.03.2024  |  Lucie Mečířová

Přiznali vám invalidní důchod a bohužel jste zjistili, že z něho opravdu nevyžijete a stejně si budete muset přivydělávat? Podívejte se, jakou…

Předčasní důchodci a daňové přiznání za rok 2023

25.03.2024  |  Petr Gola

I když je výdělek předčasných důchodců do dosažení řádného důchodového věku značně omezen, budou mít za rok 2023 mnozí předčasní důchodci…

Do kdy musí OSVČ odevzdat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu?

22.03.2024  |  Michal Bureš

Do kdy musejí OSVČ odevzdat přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2023 na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu? Jaký je nejzazší termín pro podání…

Výpočet zdravotního pojištění při přechodu OSVČ z hlavní na vedlejší činnost v roce 2023

22.03.2024  |  Petr Gola

Na výpočet zdravotního pojištění má výrazný vliv, zda osoba samostatně výdělečně činná vykonává samostatnou činnost jako hlavní zdroj svých příjmů…

I z milionového příjmu může plynout nižší důchod než z minimální mzdy

22.03.2024  |  Petr Gola

Pro výpočet starobního důchodu není rozhodující, jaká částka byla zaplacena na dani z příjmů, ale odvody na sociální pojištění. V praxi dochází k…

Vstupní pracovnělékařské prohlídky již nebudou povinné u prací, které nejsou rizikové

21.03.2024

Už v příštím roce by nemusely být povinné vstupní pracovnělékařské prohlídky u prací, které nespadají do rizikových kategorií…

Kdo loni změnil zdravotní pojišťovnu, musí vyplnit dva přehledy o příjmech OSVČ

21.03.2024  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné, které změnily od 1. července 2023 zdravotní pojišťovnu, musí za rok 2023 vyplnit dva přehledy. Jeden pro starou…

Z invalidního důchodu většina lidí nevyžije. Jak si mohou přivydělat?

20.03.2024  |  Lucie Mečířová

Byl vám přiznán invalidní důchod a zjistili jste, že z takové měsíční částky bohužel nevyžijete? Můžete si vůbec nějak přivydělat?

Kolik přispívají české zdravotní pojišťovny na dentální hygienu v roce 2024?

20.03.2024

Návštěvy dentální hygieny jsou mnohdy podmínkou pro registraci u praktického zubního lékaře. Kolik vám na ně přispějí české…
Zobrazit související aktuality
Finance.cz - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz