Finanční život vysokoškoláka

18.01.2007 | , Finance.cz
FinTriky


Studia na vysoké škole nejsou právě levnou záležitostí. Každý vysokoškolák má celou řadu výdajů. Většinu si musí financovat sám či s pomocí rodičů, ale s řadou z nich mu pomocí různých stipendií pomůže i jeho vysoká škola.

Téma týdne: Hlásíme se na vysokou školu

Úspěšným zvládnutím přijímacích zkoušek na vysokou školu začíná mladému člověku další etapa jeho života. Celá řada z nás na ni později s láskou vzpomíná jako na nejhezčí a nejbezstarostnější léta svého života. Ona “bezstarostnost“ však není absolutní. I vysokoškolák má spoustu starostí. Když pomineme problémy spojené se zvládnutím učiva, je financování studia a studentského života patrně nejdůležitější starostí každého studenta. Podívejme se tedy na náklady a příjmy studenta blíže.

Školné zatím jen na soukromých školách
Výši celkových nákladů na studium výrazně ovlivňuje skutečnost, zda je vybraný vzdělávací institut součástí veřejného systému nebo zda jde o soukromou vysokou školu. Zatímco na soukromých školách je stanoveno školné v řádu několika tisíc korun ročně (30 000 Kč a více), veřejné vysoké školy školné nepožadují. Otázka zavedení školného na veřejných vysokých školách byla, je a bude vždy předmětem sporů a bude mít své zastánce i odpůrce. Přestože se na začátku loňského roku uvažovalo o jeho zavedení, snaha některých senátorů nebyla vyslyšena. Po bouřlivé debatě byl tento návrh poslanci zamítnut a studium tak zůstává bezplatné.

Stravné a menzy
Oblíbeným místem vysokoškolských studentů, kde mohou zahnat hlad a načerpat nových sil, je menza. Většinou jde o samoobslužnou restauraci, kde si studenti příslušné školy mohou vybrat z nabídky několika teplých jídel (popř. zakoupit bagety) za zvýhodněnou cenu. Kolik studenti za jídlo zaplatí, záleží na škole a její velkorysosti, tj. kolik je ochotna přispívat a dotovat provoz jídelny. Platit je možné stravovací kartou, v hotovosti, popř. stravenkami.

Stipendia s financováním studia pomohou
Vysoká škola může poskytnout svým studentům 3 základní typy stipendií:

  • Sociální - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vypracovalo novelu vysokoškolského zákona, ve kterém se objevil návrh na zavedení celostátních stipendií pro sociálně slabé studenty vysokých škol. Tato novela byla podle slov tiskového odboru ministerstva schválena a nabyla účinnosti 1. ledna 2006. Od minulého roku tak mohou sociální stipendia po dobu deseti měsíců v roce pobírat studenti z těch rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1násobek životního minima. O přidělení stipendia nerozhoduje typ studia, ale pouze sociální situace rodin. Výše sociálního stipendia je 1 620 korun měsíčně. O příspěvek mohou studenti žádat prostřednictvím svých škol.
  • Prospěchové – rozhodnutí o jeho vyplácení či nevyplácení je v kompetenci každé školy. Studenti, kteří chtějí získat toto stipendium, musí splnit vysokou školou stanovené podmínky. Tou základní, jak již samotný název napovídá, je prospěch studenta. Nárok na něj získávají zpravidla premianti ročníku, jelikož průměr známek nesmí překročit školou stanovenou hranici dosahující či pohybující se těsně nad 1,0. Výše prospěchového stipendia může být značně odlišná, může se pohybovat od pár stokorun až po několik tisíc za rok.
  • Ubytovací – známé také pod termínem kolejné. I v tomto případě, stejně jako u prospěchových stipendií, o jeho přidělení rozhoduje škola na základě podané žádosti. Jeho výše však nezávisí pouze na samotné instituci, ale i na postoji ministerstva. To na základě svých postupů a metod stanoví výši „ubytovací“ dotace, na kterou má vysoká škola nárok. O jejím přerozdělení, tj. kdo má či nemá na kolejné nárok a v jaké výši, však již rozhoduje samotná škola. Obvykle se jedná o několik stokorun měsíčně.

Jaké jsou další možnosti financování studií?
Jednou z možností financování studia jsou studentské úvěry. České banky v poslední době zaměřily svou pozornost směrem na úvěry a půjčit na studium si tak už dnes  můžete v celé řadě bank. K největším výhodám studentských půjček patří výhodnější úrokové sazby, nižší poplatky, možnost odkladu splátek až po skončení studia nebo neprokazování výše příjmů. Dalším způsobem jsou různé brigády. O těch jsme psali v článcích Prázdniny jsou ideální k přivýdělku a Brigáda v zahraničí slušně vynáší.

Přečtěte si další naše finanční tipy, triky, rady a doporučení!

Autor článku

Michal Ruml  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky