Vyplatí se dnes ještě investovat do zlata?

04.09.2018 | , eppi
Komerční sdělení


Hodnotu zlata pochopili lidé už v pravěku. Na jisté úrovni si uvědomovali, že jeho vzácnost, těžká dostupnost a specifické zpracování z něj tvoří vhodný prostředek k výměně za jiné zboží.

Jeho krásná žlutá barva zase vedla k tomu, že se z něj poměrně brzy začaly vyrábět ozdobné předměty v podobě např. zlatých prstenů, knoflíků a náramků. Tyto výrobky nebyly pro každého, mohl se jimi pyšnit pouze nejvýznamnější člen kmene a později se stávaly výsadou panovníků a šlechty.

V případě, že jste se rozhodli investovat své peníze a hledáte ideální komoditu, která by se postupně zhodnocovala a netrpěla výraznými výkyvy, můžeme vám doporučit právě zlato. Vkládání peněz do této komodity představuje sázku na jistotu. Jedná se o konzervativní investici, jež je z dlouhodobého hlediska mnohem výnosnější než finanční produkty, které nabízejí banky, a zaručuje větší jistoty, než je např. obchod s akciemi nebo burzovní spekulace. Zlato navíc představuje jistotu a není problém ho zpeněžit kdekoliv na světě. Vždyť se jím platilo v podstatě všude po celá tisíciletí.

Zajímá vás, proč uložit část svého portfolia zrovna do zlata? Protože tento ušlechtilý kov uchovává hodnotu. Jen za posledních 10 let se jeho cena zhruba zečtyřnásobila. Chraňte se tedy před inflací, jež je odvislá od řady vnějších faktorů, a diverzifikujte své prostředky mimo jiné právě i do zlata. Nejlépe se tak vyvarujete budoucích rizik a výkyvů trhu.

Investovat do zlata lze několika způsoby:

  •  zlaté slitky: jejich cena plně závisí na burze;
  •  zlaté mince (pamětní, investiční, zahraniční, české): cena postupně roste, přidanou hodnotu představují i limitované edice, jež zvyšují vzácnost té které mince;
  •  zlaté šperky: nejedná se o nejtradičnější způsob, jak uchovávat hodnotu ušlechtilého kovu, ale i sbírka složená ze zlatých náhrdelníků, zásnubního prstenu, náušnic a dalších šperků může nabývat na hodnotě nejen cenou kovu, který ji tvoří, ale i uměleckým zpracováním. Dbejte však vždy na vysokou ryzost materiálu.

Vyvarujte se úvah, kdy budete považovat zlato za rychloobrátkovou komoditu či předmět spekulací. Investice se vám vyplatí až v případě pěti a více let. Nakupujte zlato po malých částkách a pravidelně, vyhnete se tak krátkodobým rychlým výkyvům ceny. Myslete i na důvěryhodnost prodejce, abyste neprodělali.

V momentě, kdy se rozhodnete vložit část svých prostředků do zlata, nezapomínejte na jeho řádné uložení. Vždyť ani drahý prsten nebo perlové náušnice nenecháváte doma jen tak ležet v ložnici na nočním stolku, ale pečlivě je uložíte do trezoru. Zlato tedy můžete uchovávat jak doma v sejfu, tak v bezpečnostní schránce důvěryhodné banky.

Zlato patří k tradičním investičním komoditám, do nichž vkládají své peníze konzervativní investoři, kteří si chtějí být jisti svými vklady a zhodnocením. Neponechávejte proto nic náhodě a část svých prostředků ochraňte před případným znehodnocením.

Články ze sekce: Komerční sdělení