Pětina Čechů si kvůli půjčkám může dovolit jen to nejnutnější. Proč tomu tak je?

26.11.2018 | , Dotfox
Komerční sdělení


Půjčky, dluhy, exekuce. Věčné téma, které se dotýká i českých domácností. Některých na tolik, že kvůli dluhům si nemohou pořídit základní potřeby. Zhruba 5 % českých rodin pak nemá ani na jídlo. Proč se dlužníci jen stěží mohou vymanit ze svých finančních problémů?

Když jsou peníze, utrácí se, rekonstruuje, nakupuje, bohužel však nešetří. Mít finanční rezervu není v módě, jakmile se ale člověk dostane do finančních problémů, mohly by právě úspory být tím záchranným kruhem. Pokud chybí, nezbývá nic jiného než si sjednat spotřebitelskou půjčku.

Více jak 16 % Čechů nemá ani na základní potřeby

V průzkumu společnosti Kruk potvrdilo 5 % respondentů, že jakmile se přestalo dařit, začaly chybět peníze na splátky. Jenže hypotéka se neptá, a tak kvůli nedostatku financí byla potřeba další půjčka. Dlužníci se ale nepotýkají jen s chybějícími penězi na splátky, pětině chybí peníze i na nejlevnější potraviny a oblečení. Nejčastěji problémy s domácím rozpočtem mají mladí lidé a rodiny s více členy.

Avšak to, že někteří Češi nemají ani na nákup základních potravin, neovlivňují pouze dluhy. S penězi nevychází i lidé bez půjček. Zhruba 3 % českých domácností nemá ani na to, aby mohly zajít do obchodu a nakoupit si jídlo, 16 % pak má problémy při zaplacení všech základních potřeb.

Dluhy bohužel ovlivňují i chod domácnosti. V průzkumu uvedla více než pětina dotázaných, že se doma kvůli penězům nejméně jednou měsíčně pohádají. Za konflikty stojí utracené peníze za nepotřebné a zbytečně drahé věci, nebo zatajený příjem.

Jak si půjčit?

Dluhy by se rozhodně neměly řešit dalšími půjčkami, pokud ale jiná možnost není a je potřeba v co nejkratším čase získat nějaké peníze, pak není nazbyt. Ano, je možné si půjčit rychle, ale srovnat si předtím aktuální nabídku půjček, by mělo být základním pravidlem. Sáhnout po prvním úvěru, který se namane, může být cesta do pekel! Vždy se snažte půjčovat zodpovědně a bezpečně.

Lidem v exekuci se nevyplácí pracovat

Dluhy vedou do exekuce, která trápí každého desátého Čecha staršího 15 let. Velkým strašákem je pak exekuce pro nezaměstnané, kteří nemají své dluhy čím splácet. Zhruba 48 tisíc osob registrovaných v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce je v exekuci.

Bohužel problémy jdou často ruku v ruce, a tak některým nezaměstnaným dlužníkům se občas ani nevplatí práci hledat. Jakmile si tito lidé vydělají nějaké peníze, ihned jim je sebere exekutor.

S penězi je nutné umět pracovat, finanční gramotnost Čechů sice stoupá, avšak stále je u některých na velmi nízké úrovni. S problémy s penězi se ale snaží pomoci neziskové organizace, které nabízí zdarma finanční poradenství.

Články ze sekce: Komerční sděleníPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.