Otcovská poporodní péče 2024

Otcovská poporodní péče funguje v České republice teprve od února roku 2018. Jedná se o druh sociální dávky, která je hrazena z nemocenského pojištění. Z toho pak jasně vyplývá, že je zde třeba (stejně jako např. u mateřské) splnit potřebnou dobu účasti.

Kdo má nárok na otcovskou dovolenou?

Nárok tedy mají zaměstnanci, ale i OSVČ, kteří se účastnili nemocenského pojištění minimálně 3 měsíce bez přerušení před nástupem na otcovskou dovolenou. Dále je pak pravidlem, že muž, který o otcovskou dovolenou žádá, musí být na matrice zapsán jako otec dítěte. Popř. převzal dítě do 7 let do náhradní rodinné péče.

Jak dlouhá je otcovská poporodní péče?

Dovolená pro novopečené tatínky se od ledna 2022 zvyšuje z jednoho na dva týdny, tedy na 14 dní (dříve 7 dní). Důležité je vědět, že ji nelze nijak rozdělit ani přerušit. Čerpat se pak dá během prvních 6 týdnů od narození dítěte anebo první den od osvojení nebo započetí pěstounské péče. Během tohoto období pak také bude nutné žádost o otcovskou podat.

Kolik za otcovskou dovolenou dostanete?

Během otcovské poporodní péče máte nárok na 70 % z denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se pak vypočte z průměrné hrubé mzdy za poslední rok stejným způsobem, jako je tomu i u mateřské.

Tip: Vypočítejte si výši otcovské v naší kalkulačce

Kde podat žádost o otcovskou dovolenou?

I zde bude třeba učinit stejné kroky jako u peněžité pomoci v mateřství. Žádost si můžete stáhnout na webu ČSSZ. Po vyplnění přední strany ji bude třeba předat zaměstnavateli, který vypíše zbytek a následně formulář doručí na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 4 krát


Související články: