Máte už novou dálniční známku?

27.01.2018 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


Od začátku prosince minulého roku už platí dálniční známky na tento rok. Dobrou zprávou je, že cena dálničních známek zůstala i na rok 2018 stejná, ještě lepší zprávou pak je, že přibylo úseků, kde je dálnice bez poplatku.

Jak dlouho platí roční dálniční známka

Dálniční známky jsou vždy platné na 1 kalendářní rok. S tím, že je pamatováno na ty, co nemají úplně pamatováka. A dálniční známky jsou platné i jeden měsíc před a jeden měsíc po kalendářním roku. Tedy dálniční známka pro rok 2018 je platná od 1. prosince 2017 do 31. ledna 2019. Nevýhodou ovšem je, že pokud si dálniční známku koupíte až v polovině roce v létě, když jedete na dovolenou, tak vám stejně bude platit jen do ledna příštího roku.

TIP: Dovolenkový speciál Finance.cz - přečtěte si mnoho důležitých informací pro klidnou dovolenou

Kolik stojí dálniční známky

Dálniční známku si můžete koupit nejen na rok, ale podle toho, jak hodláte moc jezdit na dálnicích během roku. Vzhledem k tomu, že část českých dálnic, především v oblastech s vysokým provozem, jako jsou části kolem měst, je zdarma, tak mnoho z nás dálnici během roku v běžném provozu vůbec nevyužije. A dálniční známka se tak hodí třeba jen jednou za rok, když jedeme na dovolenou. V takovém případě je možné si vybírat z desetidenní a měsíční známky. Platnost se pak vyznačuje proštípnutím políčka na známce.

Mapa nezpoplatněných úseků

Dálniční známka

Cena

Roční

1500 Kč

Měsíční

440 Kč

Desetidenní

310

Kde koupím dálniční známku?

Dálniční známky pořídíte na poštách a čerpacích stanicích, v některých supermarketech, případně na pobočkách Autoklubu Bohemia Assistance. Prodejní místa musí být označena. Aby byla dálniční známka po nákupu platná, je nutno ji vyplnit a nalepit do pravého dolního rohu čelního skla. Pokud by došlo během roku k výměně předního okna, můžete za poplatek 70 Kč získat novou nálepku, musíte ale předložit kontrolní ústřižek. Dálniční známka bude v příštím roce žlutá.

Jak je to s dálničními známkami jinde: Slovensko, Rakousko, Německo, Polsko

 Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 42 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EUPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.