Jak si u půjčky zařídit odklad splátek

17.01.2018 | , Finance.cz
ÚVĚRY A PŮJČKY


Půjčku jste spláceli svědomitě, ale najednou nastala situace, kdy nemáte peníze na další splátky? Vyhodili vás z práce anebo jste skončili na nemocenské? Zkuste se domluvit s bankou na odložení splátek.

Možná se už teď začínáte bát, že vám banka v žádném případě nevyjde vstříc a rovnou vás dá k soudu. To je ovšem omyl. Banka se vám bude snažit vyhovět, ale pouze tehdy, pokud s řešením začnete vy a především včas. Začít se omlouvat a prosit až potom, co splátku ve stanoveném termínu neuhradíte, je chyba, která vás může stát odmítnutí a nemalé problémy. Případné zasílání upomínek a následné soudní řízení pak pro banku není nijak finančně ani časově výhodné stejně jako pro vás. Nezahazujte proto svoji šanci už na začátku.

Jak na komunikaci s bankou

Před neuhrazením splátky se na pobočku dostavte nejlépe osobně. Pokud takovou možnost z nejrůznějších důvodů nemáte, zašlete svému bankovnímu poradci alespoň doporučený dopis. Bude v něm třeba nastínit aktuální pracovní a životní situaci či událost, která vám znemožňuje splácet pohledávky.

Zde je také dobré vědět, že banka neměří všechny stejným metrem. Ke každému klientovi přistupuje vždy individuálně, což může být pro jednoho výhoda a pro druhého nevýhoda. Rozhodne se především na základě vaši platební morálky, výše úvěru, závažnosti celé situace a zároveň si vás také nezapomene ,,proklepnout“ v registrech dlužníků. Někdy je navíc třeba přiložit i doklady, které vaši platební neschopnost potvrzují. Pokud vaše bonita nebude dostatečná, banka žádost zamítne anebo navrhne jiné řešení, kterým může být například:

  • Snížení splátek
  • Snížení úrokové sazby
  • Prodloužení doby splácení
  • Přistoupení k závazku
  • Převzetí dluhu
  • Konsolidaci úvěrů

Je tato možnost zpoplatněna?

Odklad by sám o sobě měl být zdarma. Co ale zpoplatněno obvykle bývá, je dodatek ke smlouvě. Změna splátkového kalendáře anebo splácení samotného je v podstatě další dohoda, která musí být písemně podložena. Nemělo by se ale jednat o částku vyšší než 2000 korun. Někde navíc budete odklady jednotlivých splátek řešit zvlášť, jindy vše zaplatíte dohromady. Zvláštní případ pak tvoří HYPO stavební spořitelna, která požaduje poplatek ve výši 1 % z aktuálního dluhu. U ČSOB poté zaplatíte 2000 Kč – 10 000 Kč za dodatek ve smlouvě.

Domluvit se lze většinou na odkladu, který trvá maximálně 6 měsíců. Plno bank navíc do odkladu vůbec nezahrnuje úroky ze splátek, které musí klient doplácet i přesto, že od splácení pohledávky dostal na chvíli pohov.

Jak je to se splátkami po odkladu?

O tom, jak bude hrazení pohledávek probíhat po odkladu, se klient s bankou dohodne před jeho započetím. Zpravidla existují 3 nejčastější řešení:

  1. Prodloužit dobu splatnosti o odložené půjčky. Jedná se o nejvyužívanější možnost.
  2. Změnit výši splátek započítáním ušlých peněz z odkladu.
  3. Doplatit odložené splátky jednorázově a následně zase najet na splátkový kalendář.

Jestliže své pohledávky nezačnete hradit ani potom, co odklad skončí a navíc budete dělat mrtvého brouka, koledujete si o malér. Úrok na dlužnou částku je pak velice často připisován již po uplynutí doby splatnosti. Nejprve dojde na pár telefonátů, následně vůči vaší osobě vznikne tzv. upomínkové řízení, které trvá tři měsíce. Dohromady vám v tomto období přijdou 3 upomínky, které jste povinni převzít i zaplatit. Cena za převzetí se pak pohybuje zhruba od 100 Kč do 1000 Kč.

Pokud je všechny budete ignorovat, hrozí vám, jak již bylo řečeno v úvodu, nemalé problémy. Vašim nesplácením došlo k porušení smluvních podmínek. Banka je tedy zcela oprávněna odstoupit od smlouvy a začít od vás požadovat uhrazení celé dlužné částky včetně úroků. Celá situace pak vyústí k vymáhání peněz prostřednictvím inkasní společnosti anebo soudní cestou, což může vést až k exekuci.


Čtěte také:

Jak rychle vyřešit dluhy po Vánocích?

Jak na konsolidaci aneb sloučení půjček?Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: ÚVĚRY A PŮJČKYPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.