Trump oznámil zavedení cel na ocel a hliník

08.03.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Washington 8. března (ČTK) - Americký prezident Donald Trump dnes podepsal dekret o uvalení cel na dovoz oceli a hliníku, které vstoupí v platnost za 15 dní. Výjimku přiznává Kanadě a Mexiku, další státy prý mohou následovat. Cla na dovoz oceli budou stanovena ve výši 25 procent, na dovoz hliníku deseti procent.

Trump v Bílém domě prohlásil, že USA byly roky, ba desetiletí vystaveny nespravedlivým obchodním praktikám. \"Je to útok na náš stát, ocel je ocel, když není ocel, není země,\" řekl prezident. \"Zavedení cel na hliník a ocel chráním americkou národní bezpečnosti,\" prohlásil a dodal, že \"ve spolupráci se spřátelenými státy musíme projevit pružnost\".

\"Budeme velmi féroví a velmi pružní, ale budeme chránit americké dělníky, jak jsem řekl během (předloňské volební) kampaně,\" komentoval Trump své rozhodnutí. Upozornil, že \"má právo jít nahoru nebo dolů ve vztahu k jednotlivým zemím, právo zařadit nebo vyřadit jednotlivé státy\". Při rozhodování o výjimkách bude hrát roli i úroveň vojenských vztahů.

\"Mnoho zemí, které v obchodu a vojenských vztazích zacházejí s USA nejhůř, je označováno za naše spojence,\" stěžoval si prezident.

Obchodní vztahy s Mexikem a Kanadou budou předmětem jednání o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA), které má začít počátkem dubna. Trump dnes potvrdil, že obě země budou z celního rozhodnutí vyjmuty. Výjimka ale může skončit, pokud jednání o osudu NAFTA selže.

Podle agentury AP mají být země, jichž se zavedení cel týká, pozvány na jednání s americkou vládou. Pokud budou řešit ohrožení, které jejich vývoz představuje pro americké výrobce, a pokud dojednají \"alternativní cesty\" urovnání problému, mohou být z uvalení cel vyjmuty. Trumpovo rozhodnutí může podle činitelů americké vlády projít \"pružnými změnami\".

Prezident při podpisu dekretu oznámil, že USA jednají o obchodních vztazích s Čínou. \"Nevím ale, jestli z toho něco bude,\" upozornil.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.