Inflace na Slovensku v září zvolnila na 2,7 procenta

15.10.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Bratislava 15. října (zpravodaj ČTK) - Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v září zpomalilo na 2,7 procenta, zatímco v srpnu spotřebitelské ceny vzrostly o 2,8 procenta. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Inflace na Slovensku tak byla vyšší než v České republice, kde spotřebitelské ceny v září proti loňsku stouply o 2,3 procenta.

Na Slovensku se v září v meziročním srovnání zvýšily ceny ve všech sledovaných kategoriích. Nejvíce, a to o 6,1 procenta, vzrostly v sektoru dopravy, částečně i kvůli dražším pohonným hmotám.

Ceny potravin, které mají spolu s energiemi značný podíl na spotřebním koši pro výpočet inflace, v září zrychlily tempo meziročního růstu na 4,1 procenta ze čtyř procent v srpnu.

Slovenská centrální banka ve své poslední prognóze v září ponechala výhled inflace na letošní rok na 2,6 procenta. Na příští dva roky odhad růstu cen zboží a služeb zvýšila.

Loni ceny zboží a služeb na Slovensku vzrostly o 1,3 procenta. V letech 2014 až 2016 zaznamenala země deflaci, spotřebitelské ceny tak v průměru klesaly.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.