Otázky a odpovědi k růstu rodičovského příspěvku

03.11.2018 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


Předpokládaný růst rodičovského příspěvku by měl nastat od 1. ledna 2020. Alespoň tak s tím počítá návrh Ministerstva práce a sociálních věcí. Novela zákona o státní sociální podpoře byla zatím předložena na vládě a vzbudila hodně otázek, kdo vlastně na zvýšený příspěvek bude mít nárok a kdo si může nechat zajít chuť.

Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo v září na vládě návrh na novelu zákona o státní sociální podpoře, účelem této novely je především navýšení rodičovského příspěvku a zvýšení podpory rodin s malými dětmi. Základní důvod pro zvýšení je jasný. V posledních letech životní úroveň v ČR roste, zvyšuje se dynamicky průměrná mzda i minimální mzda. Výše rodičovského příspěvku je však už několik let na výši 220 tisíc, které můžou rodiče vyčerpat až do 4 let věku dítěte. Tato výše tak neodpovídá ekonomickému růstu a růstu životní úrovně, kterou Česká republika zaznamenala v minulých letech. Proto ministerstvo navrhuje zvýšení příspěvku o 80 tisíc na celkovou hodnotu 300 tisíc pro jedno dítě a na 450 tisíc v případě vícerčat.

Návrh novely je zatím v začátku legislativního procesu, ale i tak vzbudil pozornost a přinesl spoustu otázek. Ty jsou spojeny především s tím, koho se bude zvýšení příspěvku týkat a zda na něj budou mít nárok i rodiče, kteří už čerpání rodičovského příspěvku ukončili.

Novela by teoreticky mohla platit už od ledna 2020. Otázkou tak je, kdo všechno bude mít na zvýšení nárok. Pojďme se podívat na praktické příklady.

 

Kdo bude mít nárok na zvýšený rodičovský příspěvek?

  • Momentálně jsem nastoupila na mateřskou, termín porodu mám za dva týdny. Poté bych ráda začala čerpat rodičovský příspěvek ve tříleté variantě. Budu mít nárok na zvýšenou výši?

V tomto případě nejspíš ano. V lednu 2020 v takovém případě budete teprve na začátku čerpání rodičovského příspěvku, na rodičovské dovolené budete s dítětem jen o něco málo starším než jeden rok a budete tento rodičovský příspěvek stále čerpat. Stačí pak jen zažádat o zvýšení celkového příspěvku dle nových předpisů novely zákona o státní sociální podpoře.

  • V současné době pobírám rodičovský příspěvek, jsem doma s jedním dítětem a rodičovskou mám naplánovanou v tříleté variantě, její čerpání bych měla ukončit v únoru 2020, tedy těsně po začátku platnosti předpokládané novely. Budu mít nárok na zvýšený příspěvek?

I v tomto případě budete mít nárok na zvýšené čerpání. Návrh ministerstva předpokládá, že zvýšení se dotkne všech rodičů pobírajících rodičovský příspěvek k lednu 2020 a také těch, jejichž nejmladší dítě bude mít 4. narozeniny v lednu 2020. Pro zvýšení částky k čerpání stačí jen zažádat podle nových předpisů novely zákona.

  • V současné době chodím do práce. Mám dvouletého syna, u kterého jsem čerpala rodičovský příspěvek ve zrychleném čase dvou let a v nejvyšší možné měsíční výplatě. Dočetla jsem se ale, že zvýšení rodičovského příspěvku se týká všech dětí do čtyř let. Budu mít tedy nárok na výplatu zvýšené částky?

Tento případ už je poněkud sporný. Návrh ministryně Maláčové počítá se zvýšením částky k čerpání pro všechny rodiče pečující o děti do čtyř let bez rozdílu toho, zda už svůj příspěvek vyčerpali nebo ještě stále čerpají. Proti tomu se ovšem v připomínkovém řízení vyjádřilo Ministerstvo financí, které zásadně nesouhlasí s tím, aby zvýšenou částku mohli dočerpat ještě ti rodiče, kteří už čerpání svého rodičovského příspěvku ukončili. Zvýšení rodičovského příspěvku by se tak mělo týkat pouze rodičů, kteří rodičovský příspěvek stále čerpají.

Nevidíme důvod, proč např. nadstandardně placenému rodiči, který zvolil co nejrychlejší čerpání rodičovského příspěvku z důvodu brzkého návratu do zaměstnání, vyplácet dodatečnou sumu v řádu několika tisíc Kč. Podle našeho názoru, pokud došlo k vyčerpání rodičovského příspěvku, pak jakýkoliv doplatek rodičovského příspěvku nedává smysl. (připomínky MF ČR)

Novela o růstu rodičovské

Je ovšem nutno poznamenat, že zvýšení rodičovského příspěvku je stále v počáteční fázi legislativního procesu. Návrh předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí a zatím se k němu vyjádřila další ministerstva ve smyslu připomínek. Přičemž nejzásadnější připomínku mělo zatím Ministerstvo financí, které se ohradilo proti vyplácení zvýšené částky i těm rodičům, kteří už čerpání rodičovského příspěvku ukončili. Samotná novela a připomínky budou teprve projednávány na vládě a poté dále schvalovány Parlamentem ČR. Může se tak změnit nejen celková částka, o kterou se rodičovský příspěvek zvýší, ale i podmínky, za kterých bude vyplácen v dalších letech.

Každopádně zvýšení rodičovského příspěvku na 300 000 je v souladu s prioritou vlády, takže návrh novely má podporu minimálně u vládních stran. Částka určená pro rodičovskou dovolenou se tak pravděpodobně měnit už nebude. Ale mohou se zásadně změnit podmínky, kdo bude mít na zvýšení tohoto příspěvku nárok.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 28 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKYPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.