Ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla pomaleji, než odhadovala ČNB

30.11.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 30. listopadu (ČTK) - Ekonomický růst ČR ve třetím čtvrtletí byl v meziročním vyjádření o 0,3 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka. Ekonomika rostla pomaleji proti odhadům i v mezičtvrtletním vyjádření. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové Tomáš Holub. Meziroční růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu stagnoval na 2,4 procenta. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,6 procenta.

Na pomalejší růst HDP proti očekávání ČNB měl podle Holuba vliv mírnější růst spotřeby domácností. Stejně tak působilo neočekávané meziroční zhoršení čistého vývozu.

\"V souhrnu lze konstatovat, že v souladu s prognózou pokračovala ve třetím čtvrtletí letošního roku snížená dynamika růstu ekonomické aktivity. Podle stávající prognózy ČNB se přitom růst HDP udrží v průměru letos i v dalších dvou letech mírně nad třemi procenty,\" uvedl Holub.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.