Babiš v Dubrovníku kritizoval roztříštěnost v podpoře exportu

12.04.2019 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Dubrovník (Chorvatsko) 12. dubna (zvláštní zpravodajka ČTK) - Český premiér Andrej Babiš dnes na setkání s českými podnikateli v Dubrovníku kritizoval roztříštěnost v podpoře exportu. \"Je potřeba, aby podpora exportu byla pod jednou střechou,\" uvedl Babiš na okraj ekonomického fóra, které doprovází summit platformy 16+1, tedy zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny. Na mysli měl fungování agentur CzechTrade, CzechInvest či CzechTourism.

\"Jde o to, aby zastupování bylo na jednom místě. Ať se spojí CzechTrade s CzechInvestem, ta doba se změnila. Teď tam zase vymysleli Tým Česko, co to je?\" řekl český premiér a kritizoval v této oblasti \"věčný souboj mezi ministerstvem zahraničí, průmyslu a obchodu a ještě ministerstva pro místní rozvoj\".

Babišova slova potvrdil i jeden z účastníků podnikatelské mise Georgi Bidenko z malé české rodinné společnosti Environment Commerce CZ. \"Vzhledem k množství agentur nebylo jasné, na koho se obrátit,\" uvedl s tím, že si raději sám našel čínskou firmu a obchod dojednal s pomocí čínské ambasády. Vše se mu podařilo do půl roku a dnes bude v Dubrovníku podepisovat s čínskou stranou kontrakt na výstavbu dvou čistíren odpadních vod ve dvou čínských provinciích v celkové hodnotě 220 milionů juanů (téměř 745 milionů Kč). Projekt by měl být hotový do roka, řekl Bidenko na dotaz ČTK.

Babiš se již ve čtvrtek na okraj summitu setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Po jednání uvedl, že čínské investice v České republice zatím nejsou na zcela uspokojivé úrovni. Zároveň dodal, že je třeba, aby se \"bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu\".

\"Když jsem se díval na čísla obchodní výměny, tak to není žádná sláva,\" řekl Babiš, kterého v Chorvatsku doprovází přes 20 českých podnikatelů. Dodal, že Čína mezi rokem 2017 a 2018 zvýšila prodeje do České republiky o šest miliard dolarů, kdežto \"naše vývozy stouply jenom o 160 milionů\".

\"To saldo mě rozčiluje. Rád pomůžu, ale musí to být konkrétní. Musíte konkrétně vědět, co byste tam prodali,\" zopakoval dnes před českými podnikateli předseda vlády. \"Já nevím, jak to tam funguje v té Číně. Všichni tam chodí, jak na klavír. To jsou masy delegací, znovu a znovu, a já se vždycky ptám: Co z toho vypadlo? Co jste tam prodali?\" dodal.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK