Peněženku nechejte doma, stačí mobil. Co všechno s ním můžete zaplatit?

30.09.2019 | , Tisková zpráva
DANĚ


Podle dostupných statistik jsou Češi velmi nakloněni bezkontaktním platbám, minimálně jednou týdně tímto způsobem uhradí svou útratu zhruba 7 z 10 lidí. K platebním terminálům však již dnes nemusejí přikládat jen kreditní a debetní karty, ale i své chytré telefony. Jak fungují mobilní platby a co všechno jimi můžete zaplatit?

Chytrý telefon s NFC funguje stejně jako bezkontaktní karta

Již od roku 2012 mají uživatelé chytrých telefonů v Česku možnost využívat takzvané NFC platby. Zkratka NFC z anglického Near Field Communication označuje bezdrátovou komunikaci mezi zařízeními na krátkou vzdálenost, obvykle stačí pár centimetrů. Technologie využívá rádiových vln, nevyžaduje připojení k internetu ani identifikaci použitých zařízení, takže probíhá kdekoliv a také velmi rychle.

Vedle smartphonů bývá dnes již podporována též chytrými hodinkami či tablety. Zpočátku bylo možné NFC využívat jen za předpokladu, že si uživatel pořídil speciální NFC SIM kartu. Tu ale v Česku nenabízeli všichni mobilní operátoři, což bránilo masovému rozšíření této technologie. Dnes už lze NFC využívat i bez speciální SIMky.

Smartphone s podporou funkce NFC je pro platby mobilem samozřejmě jen technologickým základem. Další nutností je stažení a instalace aplikace pro samotné placení. Můžete využít aplikaci vlastní banky nebo například službu Google Pay, pokud je vaší bankou podporována, a nově od letoška také Apple Pay pro majitele „jablíčkových“ zařízení. Do vybrané aplikace si poté ještě musíte nahrát a spárovat všechny platební karty, které chcete využívat. Když pak budete chtít uskutečnit mobilní platbu, můžete si vybrat, z které karty částka odejde.


Čtěte také:

Které profese budou spadat do další vlny EET 2020?

Rizika bezkontaktní platby

Nové podmínky ČNB a problémy při platbě


Parkovné zaplatíte pár kliky

Platby mobilem jsou již několik let spojené také s dopravou. Začínaly ve formě platby přes SMS, ať už za jízdenku do hromadné dopravy, nebo za parkování na placených parkovištích. Díky chytrým telefonům lze dnes platit parkování prostřednictvím virtuálních parkovacích hodin. S nejrozšířenějším mobilním platebním systémem MPLA můžete zaplatit za parkování současně v Praze, Brně, Olomouci, Chrudimi, Liberci, Příbrami, Rychnově nad Kněžnou a rovněž na dalších několika desítkách parkovišť za závorou. Výhodou je, že mobilní platbu lze provést odkudkoliv, takže si kupříkladu snadno parkování prodloužíte, pokud se někde zdržíte.

„V pražských modrých zónách dokonce ani nelze platit jinak než mobilem, protože tu nenajdete žádné parkovací automaty. Historicky zde totiž mohli parkovat pouze rezidenti, což se změnilo sjednocením systému zón placeného stání v loni,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil. „V mobilním platebním systému je třeba si zaregistrovat alespoň jednu platební kartu. Může to být debetní, kreditní, ale například i tankovací karta Shell od Axigonu. Při úhradě parkovného si pak jen zvolíte, se kterou chcete platit. Lze tak jednoduše oddělit soukromé a služební parkování a podnikatel nemusí shromažďovat jednotlivé účtenky, protože při platbě tankovací kartou obdrží na konci měsíce souhrnné vyúčtování,“ dodává Damir Duraković.

Placení mobilem je velmi pohodlné a rychlé, ale utratíte s ním více

Placení mobilem nikdy nebylo jednodušší

Zdroj: Shutterstock

Díky QR kódu zaplatíte složenky i si nakoupíte v supermarketu

Další možností, jak využívat svůj smartphone k zaplacení za zboží či služby, jsou platby prostřednictvím naskenování QR kódů. Tento typ mobilních plateb si lidé oblíbili zejména ve spojení s úhradami složenek a faktur. Do QR kódu je totiž možné jednoduše uložit všechny důležité údaje jako číslo účtu, kód banky, částku, datum splatnosti, specifický i variabilní symbol a tak dále.

 

Chcete-li QR kód použít k okamžitému zaplacení, potřebujete mít nainstalovanou bankovní aplikaci vydanou svým finančním ústavem. V aplikaci si zvolíte možnost QR platby, naskenujete kód z vytištěné či digitální faktury a aplikace za vás sama vyplní platební příkaz, který po kontrole odešlete. Odpadá tím vypisování údajů a rovněž je eliminováno riziko chyby. Platba provedená naskenováním QR kódu se přitom dostává i do kamenných obchodů, přes aplikaci Masterpass karetní společnosti Mastercard ji například ve svých prodejnách již od roku 2016 nabízí například supermarket Globus, další QR kódy pro platbu pak najdete i u řetězce Fruitissimo či v kavárnách Home Office nebo u čerpacích stanic Shell.

Zdroj: Axigon

Autor článku

Redakce

Redakce  

Články ze sekce: DANĚ