V jakých velkých obchodech můžete zaplatit stravenkou?

22.10.2019 | , Finance.cz
Spotřebitel


Dostáváte od zaměstnavatele stravenky? Pak víte, že je neberou ve všech supermarketech nebo hypermarketech. Kde jimi můžete zaplatit? A jak velký nákup?

I když by stravenky podle některých měly sloužit převážně k tomu, aby si mohl zaměstnanec o polední pauze odskočit na oběd, mnoho lidí za ně nakupuje a vaří doma, aby ušetřili. Ne v každém obchodě však můžete stravenkou zaplatit. Některé navíc přijímají jen jednu jedinou.

Kdo má nárok na stravenky?

Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci pauzu na jídlo a odpočinek. Zajišťovat stravování na pracovišti však nemusí a stravenka tedy z pohledu zákona také není nároková. Funguje však jako oblíbený zaměstnanecký benefit, prostřednictvím kterého přispívá zaměstnavatel na stravování zaměstnanců. Pokud už se rozhodne pro vydávání stravenek ke mzdě nebo platu, musí je poskytovat všem zaměstnancům bez rozdílu, jinak by se dopouštěl diskriminace.

Kdy náleží zaměstnanci stravenka?

Pokud zaměstnavatel přispívá zaměstnancům na stravu na základě vnitřního předpisu anebo dohody v kolektivní smlouvě, pracovník má nárok na stravenku za každý odpracovaný den za předpokladu, že jeho směna trvala déle než 3 hodiny. Do tohoto limitu se pak nezapočítává práce přesčas.

Kde berou stravenky: Albert, Tesco, Billa, Kaufland, Lidl

Zdroj: Shutterstock

Kolik na stravenku přispívá zaměstnavatel?

Zaměstnavatel přispívá na stravenku ve výši 55 % z její hodnoty, zbylých 45 % je hrazeno zaměstnancem, tato částka se mu srazí ze mzdy. Pro zaměstnavatele se jedná o daňově uznatelný náklad. Příspěvek na stravenku pak nepodléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění ani dani z příjmu.

Co lze koupit na stravenky?

Stravenkami lze hradit pouze nákup potravin a nealkoholických nápojů. Nelze jimi platit za alkohol, tabákové výrobky, drogistické zboží apod.

Kde berou stravenky?

Albert

Ve všech prodejnách sítě Albert lze platit stravenkami Edenred (Ticket Restaurant), Le Cheque Déjeuner/UP Česká republika (Chéque Déjeuner) a Sodexo (Gastro Pass). K jednomu nákupu lze využít až 5 stravenek, pokladní vám však vrátí do 10 Kč.

Přijímány jsou také elektronické stravenky anebo stravenkové karty, a to také od společností Edenred, Cheque Déjeuner/UP Česká republika, Sodexo a dále i od CES ePlatby a Benefit Plus. Je zde však kumulativní denní limit 500 Kč.

Billa

Ve všech prodejnách Billa CZ lze platit nákup potravin stravenkami Sodexo a stravenkovou kartou Gastro Pass CARD od téže značky. Dále v těchto supermarketech „berou“ také poukázky Edenred neboli Ticket Restaurant.

Kaufland a Lidl

V Kauflandu, Lidlu a jejich restauracích můžete platit poukázkou Naše stravenka, která má podobu karty, ale i papírové stravenky. Na rozdíl od ostatních poukázek však můžete uplatnit až 10 stravenek při jednom nákupu anebo až 1 600 Kč z karty na den. S Naší stravenkou lze navíc u obchodníků využívat i slevové akce.

V Kauflandu lze také hradit nákup i Ticketkami od společnosti Edenred.

Tesco

Stravenkami Benefit Plus, Edenred, Gusto, Sodexo a Up zaplatíte ve všech supermarketech Tesco a nově se jimi dá hradit nákup i v hypermarketech. Na jeden nákup lze využít až 5 kusů s tím, že jejich celková hodnota nesmí přesáhnout 500 Kč. Těmito stravenkami navíc zaplatíte i na samoobslužných pokladnách. Je zde také možné platit kartami, a to i Gusto kartou, anebo elektronickými stravenkami.

Globus

V restauracích společnosti Globus by měla být akceptována Naše stravenka a Ticket Restaurant, a to v papírové podobě, ale i jako karta. Na samotné pokladně v obchodě jí však platit nelze. Vzít by ji ovšem měli u pultového prodeje pekařských a řeznických výrobků. Ve vedlejších prodejnách Globus berou také Gusto Kartu.

 

Čtěte také:

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 59 krát

Články ze sekce: SpotřebitelPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.