Kdy máte nárok na ošetřovné, když dítě nepošlete do školy?

20.05.2020 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


Máte dítě, kterému se v blízké době otevře škola nebo školka a vy jej tam nechcete poslat, protože má chronické onemocnění? Anebo jen proto, že se bojíte? Přečtěte si, jak to bude s nárokem na ošetřovné.

Kdy se otevřou základní školy a školky?

Příští pondělí, tedy 25. května se mají otevřít základní školy, ale pouze pro první stupeň. Pro deváté ročníky se pak otevřely již 11. května. V obou případech však platí, že mezi sebou žáci musí udržovat dostatečné rozestupy. Ve třídě může být maximálně 15 děti. V budově školy se budou muset pohybovat se zakrytými ústy a nosem, ve třídě však tato povinnost nemusí platit.

Otevření školek pak neurčuje nařízení vlády. Otevření závisí na zřizovateli, některé školky se proto již otevřely, jiné se nemusí otevřít vůbec.

Kdy je nárok na ošetřovné při otevření škol a školek?

To je otázka, kterou si poslední měsíc kladlo mnoho rodičů. Ošetřovné má totiž náležet jen po dobu uzavření školského zařízení. V tomto případě však nedošlo k obnovení povinné školní docházky jako takové. Školy do konce školního roku 2019/2020 nebudou mít běžný provoz. Vzhledem k omezenému počtu žáků ve třídě se navíc na všechny děti nedostane.

Ošetřovné rodičům a pečujícím osobám pak nadále zůstává, pokud dítě patří do tzv. rizikových skupin. Nárok na dávku však nelze ztratit ani kvůli omezené době provozu v zařízení anebo z kapacitních důvodů. Vše pak kromě škol platí i pro školky, dětské skupiny a stacionáře.

Dále nebudou chtít do školy vzít toho žáka, jehož rodiče v Čestném prohlášení o neexistenci příznaků virového infekčního onemocnění uvedou, že se u dítěte v posledních dvou týdnech vyskytl např. kašel, horečka anebo ztráta chuti apod. Další faktory jsou vymezeny přímo v prohlášení.

Ošetřovné po otevření škol a školek: kdy náleží, příklady

Zdroj: Shutterstock

Nárok na ošetřovné v příkladech

Příklad 1: Ošetřovné a dítě trpící astmatem

Paní Nováková má syna Jana, který je ve čtvrté třídě. Do školy jej však tento školní rok již poslat nechce, neboť Jan trpí středně těžký astmatem. Zůstane tedy paní Novákové nárok na ošetřovné?

Astma střední a závažné a další chronická onemocnění plic s dlouhodobou systémovou léčbou spadají mezi tzv. rizikové faktory. Pokud paní Nováková synka do školy nepošle, ošetřovné jí bude náležet i nadále.

Příklad 2: Zdravé dítě a domácnost sdílená s prarodiči

Paní Horáková z důvodu uzavření školského zařízení pobírá ošetřovné na pětiletou dceru Anežku. Školka v jejich městě se má otevírat 25. května. Paní Horáková však uvažuje, že dcerku do školy nepošle, neboť ve společné domácnosti obě žijí s pětasedmdesátiletou babičkou, která má navíc cukrovku.

Jestliže paní Horáková dceru do školy nepošle, ošetřovné jí bude náležet i nadále, protože mezi rizikové faktory patří i to, že dítě sdílí domácnosti s osobou starší 65 let s přidruženými chronickými onemocněními.

Příklad 3: Omezená kapacita dětí ve třídě

Paní Burešová by už ráda nastoupila do práce. Desetiletou dceru Michaelu chce tedy 25. května konečně poslat do školy. Bohužel se však od pracovníků školského zařízení v předstihu dozví, že kapacita již byla naplněna. Co teď?

Michaela tedy bude muset zůstat doma. Pokud se paní Burešová rozhodne nenastoupit zpět do práce, ošetřovné na dceru jí bude náležet i nadále, neboť do školy nemůže nastoupit z kapacitních důvodů.

Příklad 4: Školní družina a doba rodiče v práci

Paní Hrušková je matkou sedmiletého prvňáčka Petra. Její syn nepatří do rizikových skupin, a proto by jej ráda poslala do školy. Péťa bude mít průměrně čtyři vyučovací hodiny denně. Školní družina také bude fungovat omezeněji než předtím, tj. do 15:00 hodin s tím, že děti zůstanou ve svých třídách, kde na ně bude dohlížet učitel.

Paní Hrušková ale může syna kvůli práci vyzvednout nejdřív v 16:00. Nikdo jiný jej dříve vyzvednout nemůže. Pokud by jej proto do konce školního roku nechala doma, nárok na ošetřovné jí nezaniká, protože provozní dobu nelze skloubit s pracovní dobou rodičů.

Do kdy je možné čerpat ošetřovné?

Pokud rodičům a jiným pečujícím osobám bude ošetřovné náležet i po otevření školských a předškolních zařízení z výše uvedených důvodů, ošetřovné bude možné pobírat až do 30. června 2020, čili do konce školního roku.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 33 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY