Praha vysoce přesahuje průměrnou životní úroveň v EU

Finance.cz
Autor: Finance.cz
19. 4. 2000

Sdílet

O celých 19 procent přesahuje životní úroveň v Praze průměr Evropské unie, napsala Evropská komise (EK) na základě údajů Eurostatu za období 1995-97. Spolu s Bratislavským krajem je tak Praha jediným regionem v kandidátských zemích, který by dnes nesplňoval podmínky pro přidělení pomoci EU z regionálních fondů.
Hrubý domácí produkt na hlavu korigovaný tzv. standardy koupěschopnosti byl v Praze v uvedeném období ve srovnání s EU

na úrovni 119 procent, v Bratislavě 96 procent.

Další dva regiony - centrální Maďarsko (Közép Magyarország) a celé území Slovinska by při po- užití dat ze zmíněných let nedostaly nárok na podporu v případě přijetí všech nynějších 10 kandidátských zemí. Jsou totiž rovněž nad úrovní HDP , které EU pro podporu uznává. Podle tzv. cíle jedna, na který se spotřebovává lví podíl regionální pomoci, vzniká nárok tehdy, pokud v daném regionu nepřesahuje na hlavu (s korekcí pro koupěschopnost) 75 procent průměru E

U. ČR je jedinou zemí, kde se na hlavu ve sledovaném období nevylepšoval. Česká republika celkově dosahuje 64 procent průměru Evropské unie.


Zdroj: LN z 19. 4. 2000


Více o autorovi