FTD: Vznik ratingové agentury EU je v ohrožení

16. 4. 2012

Sdílet

Berlín 16. dubna (ČTK) - Vznik samostatné evropské ratingové agentury je v ohrožení, tvrdí Financial Times Deutschland (FTD). Podle informací listu vše nasvědčuje tomu, že se nepodaří shromáždit počáteční kapitál pro agenturu, která by měla zrušit výsadní postavení kritizované americké trojky Standard & Poor's, Moody's a Fitch.

Finance.cz
Autor: Finance.cz

Poradenská společnost Roland Berger, která se pro novou ratingovou agenturu snažila získat podporu u evropských vlád a podniků, už podle FTD nevěří v to, že se jí podaří dát dohromady počáteční kapitál 300 milionů eur. Berger počítal hlavně s podporou francouzských a německých bank, narazil ale na nedostatek zájmu. Podobné to prý bylo u Svazu německého průmyslu (BDI).

Trojice ratingových agentur S&P, Moody's a Fitch se v EU stala předmětem kritiky za to, že navzdory záchranným programům a úsporným opatřením příliš rychle snižuje hodnocení úvěrové spolehlivosti zadlužených evropských zemí. Tyto společnosti mají podle FTD asi 95procentní podíl na trhu.

hab mol

Autor článku

Kvíz týdne

Za kolik se kouřilo a pilo za socialismu? Zkuste si RETRO KVÍZ
1/14 otázek