Další pokus o odtržení

15. 7. 2013

Sdílet

Většina z nás si asi vzpomene na to, jak se během a krátce po krizi let 2008/9 hovořilo o odtržení rozvíjejících se ekonomik od jejich...

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...vyspělých protějšků (tzv. decoupling). Tedy o tom, že ty první se nenechají stáhnout dolů těmi druhými a budou si i nadále užívat relativně rychlého růstu. Rozvíjející se ekonomiky skutečně propluly krizí a pokrizovým útlumem mnohem lépe, ale o nějakém plnohodnotném odtržení bychom ale asi hovořit nemohli. Na počátku tohoto roku se občas hovořilo o tom (i v těchto sloupcích), že Německo má našlápnuto k oživení, zatímco zbytek eurozóny a zejména periferie se bude nadále potácet v útlumu (v lepším případě). Ani tato verze odtržení nakonec nedošla plnohodnotného naplnění. V některých oblastech je na tom Německo stále výrazně lépe (zejména trh práce), jeho exportní a jiná závislost na zbytku eurozóny je ale stále příliš vysoká a odtržení se se tedy nekoná ani zde.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek