Formuláře k dani z nabytí nemovitých věcí (zrušena od 2020)

Daň z nabytí nemovitosti je daň od roku 2020 zrušena.

Následující informace jsou platné do konce roku 2019.

Daň z nabytí nemovitosti je daň, která je povinná pro kupujícího nemovitosti. Daň se platí vždy z hodnoty nemovitosti, sazba je 4 %. Tuto daň není nutné platit při bezúplatném převodu, jako je dědictví nebo darování, od daně z nabytí nemovitosti jsou také osvobozeny první převody nemovitosti v případě novostavby nebo nové stavební úpravy a také převody nemovitosti z majetku družstva na jeho členy. V takovém případě nový majitel nemovitosti neplatí daň z nabytí nemovitosti.

Jak podat daňové přiznání k nabytí nemovitosti

V ostatních případech je pak nutné podat daňové přiznání a daň z nabytí nemovitosti zaplatit. Daňové přiznání je nutné podat do konce třetího měsíce, který následuje po zápisu nového vlastníka nemovitosti na katastru nemovitostí. Daňové přiznání odevzdáváte svému místně příslušnému finančnímu úřadu a daň můžete zaplatit převodem nebo složenkou. Formuláře daňového přiznání k dani z nabytí nemovitosti si můžete stáhnout níže.

Formulář je stejný pro fyzickou i právnickou osobu a je nutné vyplnit nejen osobní údaje, ale i údaje týkající se dotčené nemovitosti. Pro ty potřebujete mít po ruce rozhodnutí katastrálního úřadu o převodu nemovitosti na nového vlastníka.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 12 krát


Související články: