Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2023

Délka podpory v nezaměstnanosti se liší dle věku. Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí pět až jedenáct měsíců (5 měsíců občané mladší 50 let, 8 měsíců občané od 50 let do 55 let a 11 měsíců občané nad 55 let).

Podpora v nezaměstnanosti se počítá z čistého příjmu. První dva měsíce 65 %, další dva měsíce 50 % a další měsíce 45 % z čistého příjmu.

Pokud zaměstnanec ukončí pracovní poměr „bez vážného důvodu“ se zaměstnavatelem vlastní výpovědí nebo dohodou, bude pobírat podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu pouze ve výši 45 %.

Vyplacení odstupného znamená odklad vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Při obdržení tříměsíčního odstupného bude podpora v nezaměstnanosti vyplácena až od čtvrtého měsíce nezaměstnanosti. Zůstává však zachována délka podpory v nezaměstnanosti.
Časté otázky

Doba pobírání podpory v nezaměstnanosti se liší dle věku občana, který ji pobírá. Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí občanům mladším 50 let 5 měsíců, občanům do 55 let 8 měsíců a lidem nad 55 let potom až 11 měsíců. Je-li zaměstnanci vyplaceno odstupné dochází k odkladu vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Např. při obdržení dvouměsíčního odstupného bude podpora v nezaměstnanosti vyplácena až od třetího měsíce nezaměstnanosti při zachování doby délky podpory v nezaměstnanosti.

Výše podpory v nezaměstnanosti se počítá z čistého příjmu. První dva měsíce je výše podpory dána 65 %, další dva měsíce 50 % a další měsíce 45 % z čistého příjmu. V případě ukončení pracovního poměru zaměstnancem se zaměstnavatelem vlastní výpovědí nebo dohodou, náleží podpora v nezaměstnanosti po celou podpůrčí doby ve výši 45 % z čistého příjmu.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 150 krát


Související články: