Nedostalo se vaše dítě na střední školu? Máte druhý pokus a hlídejte si zdravotní pojištění

21. 5. 2024 13:40 | , Finance.cz
STUDENT

Neúspěšní uchazeči o místo na středních školách a učilištích pro školní rok 2024/25 ještě nemusejí zoufat. Dnes začíná druhé kolo výběru tam, kde ještě zbyla volná místa. Ani nepřijetím život nekončí, ovšem může se vás týkat nevyřešená platba zdravotního pojištění od září.

Podle zprávy Ministerstva školství neuspělo v prvním kole přijímacího řízení na střední školy asi šest tisíc uchazečů, kteří za pár týdnů opustí školy základní. Pro ně ve školách zůstal dostatek volných míst, ovšem samozřejmě už ne ve všech oborech. Některé kapacity jsou naplněné, méně volných míst bude také například v Praze a velkých městech než ve "venkovských" regionech.

Pro druhé kolo je nutné opět podat přihlášku, ideálně elektronicky s využitím například bankovní identity rodičů v systému DiPSy. Tam nahrajete také všechny oskenované nebo vyfocené přílohy, které škola požaduje, odešlete a máte vyřízeno.

V DiPSy je rovněž možné pouze přihlášku s přílohami elektronicky vyplnit, vytisknout výpis a podepsaný ručně ho doručit do školy poštou nebo osobně. A konečně si můžete přihlášku jen vytisknout, ručně vyplnit a s přílohami je opět doručit škole, ale to je nejméně pohodlné. V každém případě musíte odevzdat přihlášku do pátku 24. května 2024 do 23:59.

Pro druhé kolo přijímacího řízení můžete podat až 3 přihlášky do oborů vzdělání bez talentové zkoušky (maturitní i nematuritní obory) a až 2 přihlášky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou.

Jednotné přijímací zkoušky z češtiny a matematiky už se konat nebudou. Započítají se výsledky z prvního kola. Mohou se vás však týkat školní přijímací a talentové zkoušky. Proběhnou od 8. do 12. června.

Pokud jste jednotnou zkoušku v prvním kole nedělali, nemůžete ve druhém kole podat přihlášku do maturitního oboru.

Výsledky druhého kola se dozvíte 21. června 2024.

A co když ani ve druhém kole žádná škola nevyjde?

Nezoufejte, ani v případě neúspěchu ve druhém kole život nekončí. Můžete to zkusit zase za rok. Do té doby je ovšem potřeba nějak vyřešit, co budete dělat a kdo za vás bude platit zdravotní pojištění. Z titulu docházky na základní školu ho za vás totiž platí stát jen do konce letních prázdnin, tedy do 30. srpna, jak připomněl Měšec.cz.

 

Pokud po skončení prázdnin nebudete pokračovat v dalším navazujícím studiu, nebudete už nadále automaticky státním pojištěncem a stát už za vás zdravotní pojištění platit nebude. Od září tak může pro absolventy základní školy nastat několik situací:

- zůstanete státním pojištěncem proto, že se zaregistrujete u Úřadu práce ČR jako uchazeči o zaměstnání,

- nastoupíte do zaměstnání – pojistné za vás pak odvádí zaměstnavatel,

- začnete podnikat – o odvod pojistného se musíte starat sami ze svého výdělku,

- pokud se neregistrujete na "pracáku", nejste zaměstnaní ani nepodnikáte, spadáte od září do kategorie osob bez zdanitelných příjmů (OBZP) a musíte si platit pojištění sami. Měsíční platba za OBZP je letos stanovená ve výši 2552 Kč.

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: STUDENT