Podíl biometanu roste, jaký je jeho podíl na trhu v Česku?

31. 3. 2023 08:43 | , Finance.cz
Spotřebitel

Dostatek zemního plynu se po výpadku dodávek z Ruska daří zajistit mj. prudkým rozvojem výroby biometanu. Jeho produkce se v roce 2022 celosvětově zvýšila o 16 % na téměř 7 miliard m3. Je to zásluha především Evropské unie a USA, které dohromady představují 90 % světové produkce biometanu. Jaký je jeho podíl na trhu v Česku?

Podíl biometanu v distribuční síti roste rovněž v Česku. Největší tuzemský distributor plynu, společnost GasNet, připojila do své sítě další výrobnu biometanu, bioplynovou stanici v Horní Suché. Zatím pracuje ve zkušebním režimu a připojí se tak k bioplynovým stanicím v Rapotíně na severní Moravě (fungující od roku 2019) a stanici v Litomyšli ve východních Čechách (fungující od roku 2022).

„Dál zvyšujeme podíl biometanu v naší distribuční síti. Jedná se o zelený a plně obnovitelný plyn, který se navíc nemusí odnikud vozit a může se vyrábět přímo v místě spotřeby. Výroba biometanu tak podporuje i energetickou nezávislost,“ říká Andrej Prno, který připojování stanic v GasNetu řídí.

Je biometan řešením? Kolik může nahradit spotřeby zemního plynu?

V České republice je biometan velmi perspektivní a do roku 2030 by mohl nahradit 10 až 15 % spotřeby zemního plynu pro vytápění i silniční dopravu. Funguje tu už více než 550 bioplynových stanic, které mohou biometan produkovat. Podle sdružení CZ Biom by to mohly za předpokladu správné legislativní podpory být až 2 miliardy m3 v roce 2030, což představuje 20 % spotřeby zemního plynu v roce 2021, nebo pokrytí celé spotřeby bioCNG v dopravě. Již nyní přední dodavatelé zemního plynu deklarují, že podíl biometanu vůči celkovým odběrům CNG pro pohon automobilů jsou vyšší desítky procent. 

„Například v největší síti plnicích stanic CNG společnosti innogy dosáhl v roce 2021 podíl bioCNG skoro poloviny, za loňský rok už to bylo 70 % na celkových prodejích CNG. Dosáhnout 70% podílu biometanu na celkových odběrech CNG má v plánu také E.ON v roce 2023,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která poskytuje CNG karty akceptované téměř u poloviny českých plnicích stanic.

Tip: Kdy se vyplatí přechod vaší domácnosti či auta na LPG?

Výhoda biometanu je stávající fungující infrastruktura

Výhodou "zelených plynů" je také fakt, že není třeba rozsáhlých investic do nové infrastruktury. Jak uvádí společnost GasNet, infrastruktura je na biometan plně připravená, protože oba plyny (zemní plyn a biometan) jsou svými vlastnostmi zaměnitelné. Je to obdobné jako u eventuálního využití syntetických paliv ve spalovacích motorech, která se od těch fosilních z chemického hlediska nijak neliší. A totéž platí pro bioLPG, které se na český trh dodává od roku 2020. Čerpací stanice na severní Moravě jím byly v předchozích letech zásobovány z plnírny a distribučního centra společnosti Primagas, které se nachází také v Horní Suché na Karvinsku.

„V některých evropských zemích, kam bylo bioLPG uvedeno na trh už v roce 2018, se roční spotřeba pohybuje řádově již v desetitisících tun. V tomto roce se předpokládá evropská produkce bioLPG o objemu asi 200 tisíc tun, což by teoreticky pokrylo celkovou spotřebu LPG v Česku. Do roku 2025 by to mělo být asi 500 tisíc tun,“ popisuje Jiří Karlík, odborník na LPG a generální ředitel společnosti Primagas.

Zdroj: Shutterstock

Štítky:

Články ze sekce: Spotřebitel