Nejen zdražení, pošta také prodlouží dobu na doručení levnějších psaní

6. 6. 2023 15:45 | , Finance.cz
Spotřebitel

Oznamování změn ve fungování České pošty v posledních týdnech nebere konce. Po rušení poboček a zvednutí cen obyčejných a doporučených listovních zásilek státní podnik avizoval také prodloužení doby na doručení v ekonomickém režimu. 

Systém dvourychlostního doručování zavedla Česká pošta od února 2020. 

"Do tohoto data byly všechny listovní zásilky doručovány následující den po podání. Vzhledem ke klesající poptávce po tomto způsobu komunikace nabídla Česká pošta svým klientům prioritní doručení, které zůstalo v režimu dodání následující den po podání (D+1), a ekonomické, kdy jsou dopisy a pohlednice doručovány dva dny po podání (D+2)," připomněl v tiskové zprávě mluvčí České pošty Matyáš Vitík. 

Jenže zkušenost prý ukázala, že pouze 7 % klientů preferuje doručení listovní zásilky následující den po podání. Většina využívá ekonomický, byť pomalejší způsob doručení. 

"Od 1. července 2023 se ekonomický režim prodlužuje z D+2 na D+3. Souvisí to s optimalizací listovní doručovací sítě. Pokud někdo preferuje prioritní způsob doručení, pak D+1 může využít, to zůstává zachováno," konstatoval mluvčí.

Změna souvisí s tím, že zájem o klasické listovní zásilky stále klesá a od Nového roku další dva miliony subjektů povinně využívají elektronické datové schránky. Přes ně vyjde komunikace se státem i jinými subjekty s IČ mnohem levněji, jak jsme již upozorňovali v článku o zdražování poštovních služeb.

Pošta nové intervaly doručování testovala na 17 dodávacích pobočkách po celé republice, od června už tak funguje přes 160 míst. Od začátku července se to bude týkat všech 289 dodávacích provozoven po celé České republice. 

Zdroj: Pixabay


Čtěte také: Česká pošta upravila seznam rušených poboček, změnilo se 21 míst

Články ze sekce: Spotřebitel