Nenaleťte prodejcům předražených dálničních známek, varuje ministerstvo

20. 2. 2024 13:59 | , Finance.cz
Spotřebitel

Blíží se termín skokového zdražení dálničních známek v ČR a s tím přibývá i případů, kdy chtějí někteří prodejci vydělat na zájmu o nákup za staré ceny. Ministerstvo dopravy varovalo před weby, které si k vyřízení nákupu známky účtují poplatky v desetikorunách, ale někdy až stokorunách navíc. 

 

Zdroj: Depositphotos

Kdo si do webového vyhledávače zadá například sousloví "dálniční známka čr", zjistí, že na prvních místech "vyjede" hned několik webů, které s oficiálním státním nemají nic společného. Vlastně - nabízejí tytéž dálniční známky jako Ministerstvo dopravy, ale za jejich "vyřízení" si účtují poplatky

A tak například ve sponzorovaných odkazech narazíte na stránku, která si za roční dálniční kupon v hodnotě 1500 korun říká o 1590 Kč, ale setkat se lze i s nabídkou za 1950 korun. Přitom uživatel (řidič) stojící o nákup známky musí udělat všude totéž - vyplnit své kontaktní údaje, registrační značku auta a vybrat, jaký druh kuponu chce koupit. Dražší služba mu žádný opravdový benefit nepřinese. 

„Doporučujeme každému, aby ke koupi dálniční známky využil pouze oficiální webové stránky www.edalnice.cz. Známku bez dalších poplatků lze rovněž pořídit na pobočkách České pošty a na čerpacích stanicích EuroOil,“ varoval v tiskové zprávě ministr dopravy Martin Kupka. 

Jeho resort prý aktuálně s Českou obchodní inspekci řeší dotazy a stížnosti řady lidí, kteří naletěli a koupili povolení k vjezdu na rychlostní komunikace za víc peněz, než stát inkasuje. 

Tip: Roční dálniční známky v roce 2024 zdraží. Kdy je nakoupit, abyste ušetřili?

Inspektoři se zaměří především na správnost a úplnost informací o ceně elektronické dálniční známky a ceně za služby, kterou prodejci vyžadují. Kupující musí znát od začátku nejen celkovou částku, ale i hodnotu jednotlivých položek, z které se celková cena skládá. 

„Je plně na uvážení kupujícího, zda si zakoupí elektronickou dálniční známku v oficiálním prodeji za cenu stanovenou v nařízení vlády, nebo za cenu vyšší u jiných prodejců. Vždy by však měl být informován o ceně samotné dálniční známky, ceně služby a podmínkách, za kterých je mu elektronická dálniční známka včetně služby nabízena,“ uvedl v téže tiskové zprávě ústřední ředitel České obchodní inspekce Jan Štěpánek.

Zájemců o "výhodný nákup" přibývá s tím, jak se blíží termín 1. března, kdy dálniční známky v ČR po letech neměnných cen skokově zdraží. Dosud stojí roční známka 1 500 Kč, třicetidenní 440 Kč a desetidenní 310 Kč. 

Od 1. března se výše ročního poplatku za využití dálnic změní na 2 300 Kč, třicetidenní bude za 430 Kč, desetidenní za 270 Kč a nově zavedená jednodenní za 200 Kč. 

Všechny aktuální druhy dálničních známek je možné zakoupit s třicetidenním předstihem na www.edalnice.cz. Za "staré" ceny tak můžete jezdit i v případě, že si koupíte známku 29. února, ale vyjedete až 29. března 2024. 

Články ze sekce: Spotřebitel