Jak na přepis auta na nového majitele?

23.05.2018 | , Finance.cz
Spotřebitel


Nějakou dobu již platí, že při prodeji vozidla se neuskutečňuje odhláška a následné přihlášení, ale vozidlo je převedeno přímo na nového provozovatele bez předešlého polopřevodu. Zdánlivé zjednodušení ale přineslo některá úskalí, na která je třeba dát pozor. Díky poslední novele je navíc možné provést převod na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností.

Při převodu vozidla na nového majitele již neexistuje polopřevod. Vše se uskutečňuje na registru vozidel na základě formuláře Přihlášky k registraci vozidla do registru silničních vozidel. Sejít se ovšem musí na jednom registru jak prodávající, tak kupující. To může být samozřejmě někdy komplikované, pokud jsou prodávající a kupující každý z opačného konce republiky. V takovém případě se dá věc řešit plnou mocí, která ovšem musí být úředně ověřena.

Na převod vozidla máte 10 dní, pozor na pokutu

Od podpisu kupní smlouvy běží 10denní lhůta, ve které musí prodávající převést vůz na nového majitele. Pokud by lhůtu nedodržel, hrozí mu pokuta až 50 000 Kč. I z tohoto důvodu proto nelze doporučit, aby prodávající udělil plnou moc k převodu kupujícímu. Pokud by kupující totiž s převodem příliš dlouho otálel, odpovědnost za nedodržení lhůty je stále na bedrech kupujícího. Lze tedy doporučit nepředávat vozidlo a doklady k němu kupujícímu dříve, než na něj bude v registru přepsáno.


Čtěte také:


Přepis auta? Můžete kdekoliv

Převod vozidla na nového majitele probíhá na registru vozidel na dopravním odboru kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností, dle §8 zákona 56/2001 Sb. Zjednodušení bylo představeno v novele platné od poloviny roku 2017, do té doby byl registr vozidel vždy místně příslušný podle trvalého bydliště původního majitele.

Koupě ojetého auta - jak na přepis na nového majitele

(foto: Shutterstock)

Žádost o zápis změny vlastníka vozidla

I když převod vozidla na nového majitele bez mezikroku odhlášky může vypadat velmi jednoduše a rychle, není tomu tak úplně. Než totiž dorazíte na úřad, ať už s protistranou nebo jen plnou mocí, budete muset předložit mj. zelenou kartu a protokol o evidenční kontrole. Auto si musí kupující totiž pojistit ihned po podpisu kupní smlouvy, kdy se stává majitelem. Někdo také bude muset zajet na STK kvůli evidenční kontrole. Ta se už nedělá na osobu, ale na vozidlo, takže ji může udělat kdokoliv. Protokol o evidenční kontrole nesmí být v okamžiku převodu starší než 30 dní. Protokol by měl pozbýt platnosti až v okamžiku, kdy u vozidla nastanou změny proti údajům zapsaným v dokladech.

Dokumenty potřebné k převodu vozidla

  • Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel.
  • Kupní smlouva.
  • Velký technický průkaz.
  • Malý technický průkaz (ORV – osvědčení o registraci vozidla).
  • Doklady totožnosti, popř. ověřenou plnou moc protistrany.
  • Protokol o evidenční kontrole vozidla, který není starší než 30 dní.
  • Zelená karta jako doklad o zákonném pojištění vozidla (povinném ručení).

Poplatek za přepis vozidla

K ceně za koupený automobil si nezapomeňte přičíst ještě náklady za poplatky spojené s převodem. Bude to v úhrnu minimálně tisícikoruna: 800 Kč za převod, 400 Kč za evidenční kontrolu a další poplatek za eventuální ověření podpisu. A to nezmiňujeme případnou ekologickou daň, která se vztahuje na první převod starších vozidel nesplňující příslušné emisní normy.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 122 krát

Články ze sekce: SpotřebitelPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.