Jak na přepis auta?

21.09.2016 | Lukáš Pololáník, Finance.cz
POJIŠTĚNÍ


Nějakou dobu již platí, že při prodeji vozidla se neuskutečňuje odhláška a následné přihlášení, ale vozidlo je převedeno přímo na nového provozovatele bez předešlého polopřevodu. Zdánlivé zjednodušení ale přineslo některá úskalí, na která je třeba dát pozor. Převod by mělo být zanedlouho možné provést na kterémkoliv registru vozidel obce s rozšířenou působností.

Při převodu vozidla na nového majitele již neexistuje polopřevod. Vše se uskutečňuje na registru vozidel místně příslušném dle bydliště nebo sídla původního majitele na základě formuláře Přihlášky k registraci vozidla do registru silničních vozidel. To může být samozřejmě někdy komplikované, pokud jsou prodávající a kupující každý z opačného konce republiky. V takovém případě se dá věc řešit plnou mocí, která ovšem musí být úředně ověřena.

Na převod vozidla máte 10 dní, pozor na pokutu

Od podpisu kupní smlouvy běží 10denní lhůta, ve které musí prodávající převést vůz na nového majitele. Pokud by lhůtu nedodržel, hrozí mu pokuta až 50 000 Kč. I z tohoto důvodu proto nelze doporučit, aby prodávající udělil plnou moc k převodu kupujícímu. Pokud by kupující totiž s převodem příliš dlouho otálel, odpovědnost za nedodržení lhůty je stále na bedrech kupujícího. Lze tedy doporučit nepředávat vozidlo a doklady k němu kupujícímu dříve, než na něj bude v registru přepsáno.

Kde se vozidlo převádí?

Převod vozidla na nového majitele probíhá na registru vozidel dle sídla nebo bydliště původního majitele. Přihlášení vozu by mělo být zanedlouho možné uskutečnit na dopravním odboru kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Počítá s tím novela zákona o pravidlech provozu na pozemních komunikacích z pera ministerstva dopravy, která mj. ruší místní příslušnosti úřadů registru vozidel.

Co potřebujete při převodu auta?

I když převod vozidla na nového majitele bez mezikroku odhlášky může vypadat velmi jednoduše a rychle, není tomu tak úplně. Než totiž dorazíte na úřad, ať už s protistranou nebo jen plnou mocí, budete muset předložit mj. zelenou kartu a protokol o evidenční kontrole. Auto si tedy musí kupující ihned po podpisu kupní smlouvy, kdy se stává majitelem, již pojistit. Někdo také bude muset zajet na STK kvůli evidenční kontrole. Ta se už nedělá na osobu, ale na vozidlo, takže ji může udělat kdokoliv. Protokol o evidenční kontrole nesmí být v okamžiku převodu starší než 14 dní. Zmíněná novela zákona o pravidlech provozu na pozemních komunikacích tuto lhůtu zřejmě brzy prodlouží. Protokol by měl pozbýt platnosti až v okamžiku, kdy u vozidla nastanou změny proti údajům zapsaným v dokladech.

Veškeré dokumenty potřebné k převodu vozidla uvádíme v boxu níže.

Dokumenty potřebné k převodu vozidla

  • Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel.
  • Kupní smlouva.
  • Velký technický průkaz.
  • Malý technický průkaz (ORV – osvědčení o registraci vozidla).
  • Doklady totožnosti, popř. ověřenou plnou moc protistrany.
  • Protokol o evidenční kontrole vozidla.
  • Zelená karta jako doklad o zákonném pojištění vozidla (povinném ručení).

Kolik vás bude převod stát?

K ceně za koupený automobil si nezapomeňte přičíst ještě náklady za poplatky spojené s převodem. Bude to v úhrnu minimálně tisícikoruna: 800 Kč za převod, 400 Kč za evidenční kontrolu a další poplatek za eventuální ověření podpisu. A to nezmiňujeme případnou ekologickou daň, která se vztahuje na první převod starších vozidel nesplňující příslušné emisní normy.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.