Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku

17.09.2018 | , Finance.cz
DANĚ


Pokud chcete od 1. ledna 2019 změnit zdravotní pojišťovnu, tak máte na provedení změny ještě pár posledních dnů. Přihlášku musí totiž vaše nová zdravotní pojišťovna dostat do konce září, tři měsíce před platností změny. Jaké jsou další povinnosti, které máte při změně zdravotní pojišťovny?

Nejste spokojení se svou zdravotní pojišťovnou? Víte o tom, že máte právo ji jednou za rok změnit? Pokud změnu plánujete, tak máte pár posledních dnů odeslat přihlášku k nové pojišťovně. Pro změnu od 1. ledna 2019 je totiž nutné odevzdat přihlášku do 30. září, nebo tedy konkrétně do čtvrtku 27. září, což je poslední pracovní den v září. Jinak si budete muset počkat další půlrok.

A jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými zdravotními pojišťovnami? Každá může nabízet jiné benefity a bonusy nebo věrnostní programy, každá má smlouvy s jinými lékaři nebo může být vaším kritériem dostupnost a lokace nejbližší pobočky. Zdravotní pojištění budete ale vždy platit stejné, je totiž dáno zákonem jako povinné pojištění.

Jaké jsou termíny pro změnu zdravotní pojišťovny

Dle stávající legislativy můžete změnit zdravotní pojišťovnu jednou za rok ve stanovených termínech. Přičemž termín na změnu zdravotní pojišťovny je stanoven dvakrát ročně a to vždy k prvnímu dni kalendářního pololetí, tedy od ledna, nebo od července. Při změně pojišťovny je ovšem nutno dodržet zákonné termíny a přihlášku k nové pojišťovně je nutné odevzdat minimálně 3 měsíce před požadovaným termínem.

  • změna pojišťovny od 1. ledna – přihlášku musíte odeslat do nové pojišťovny do 30. září
  • změna pojišťovny od 1. července – přihlášku musíte odeslat do nové pojišťovny do 31. března
  • 5 příkladů, jak na změnu zdravotní pojišťovny
  • Formulář ke změně dostanete u nové pojišťovny jako žádost o registraci pojištěnce. 
  • Vzhledem k tomu, že poslední září připadá letos na neděli, tak přihlášku k nové pojišťovně musíte vyřídit nejpozději v pátek.
Změna zdravotní pojišťovny

 

Změna zdravotní pojišťovny, když jste zaměstnancem

Změnit zdravotní pojišťovnu vůbec není náročné a složité. Pro samotný přestup musíte pouze dodržet stanovené termíny a poslat vyplněnou a podepsanou papírovou přihlášku do své nové pojišťovny. Z původní pojišťovny se odhlašovat nemusíte. Výše pojistného zůstává stejná, protože je daná zákonem. Vaší povinností je ovšem změnu zdravotní pojišťovny nahlásit u svého zaměstnavatele, případně u všech zaměstnavatelů, kde vám vzniká povinnost platit zdravotní pojištění. Pokud byste to zaměstnavateli (zaměstnavatelům) nenahlásili, tak by mohla vzniknout situace, kdy by zaměstnavatel neplatil povinné pojištění a zdravotní pojišťovna by to po něm vymáhala jako jakýkoliv jiný dluh. Toto by poté zaměstnavatel mohl vymáhat po vás včetně penále, protože jste nesplnil svou zákonnou povinnost. Tou je hlásit změnu zdravotní pojišťovny do osmi dnů od změny, tedy do 8. července v případě, kdy měníte pojišťovnu v březnu, nebo do 8. ledna, pokud budete měnit pojišťovnu právě teď na podzim. Změnu musíte hlásit i u svých lékařů.


Změna zdravotní pojišťovny, když jste OSVČ

Pokud jste podnikatelem a OSVČ, tak stejně jako zaměstnanci musíte dodržet termíny a odevzdat přihlášku do své nové zdravotní pojišťovny. Kromě toho si musíte připravit také kopii živnostenského listu a potvrzení o výši záloh hrazených předchozí zdravotní pojišťovně. Pokud měníte zdravotní pojišťovnu v polovině roku, tak také nezapomeňte příští rok s daňovým přiznáním podat dva přehledy o příjmech a výdajích: ke své staré i ke své nové zdravotní pojišťovně. Změnu musíte také hlásit u svého praktického i odborných lékařů. A bude nutné změnit číslo účtu, kam posíláte své platby, na tu správnou pojišťovnu.


Změna zdravotní pojišťovny, když jste státním pojištěncem, nebo OBZP

Mezi státní pojištěnce patří například rodiče na mateřské a rodičovské dovolené, důchodci, studenti nebo malé děti. Pokud jste státním pojištěncem a bylo už vám 18 let, tak k přihlášce k nové zdravotní pojišťovně musíte dále přiložit dokumenty, které potvrzují vaše zařazení do dané kategorie, tedy například potvrzení o studiu, potvrzení o přiznání důchodu nebo od úřadu práce o tom, že jste nezaměstnaní. Za děti mladší 18 let změnu provádí jejich zákonní zástupci. I státní pojištěnci poté musí změnu hlásit u svých lékařů.

Jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) dokazovat nic nemusíte, jen je nutné odevzdat přihlášku a poté si změnit včas účet, kam směřujete platby za své zdravotní pojištění, výše pojistného zůstává stejná bez ohledu na pojišťovnu, u které jste registrováni. 

 

Doporučení Hany Kadečkové, tiskové mluvčí ZP MV ČR (211):

Změna zdravotní pojišťovny je významným krokem a při rozhodování byste měli zvážit všechna pozitiva a negativa. Určitě si ověřte pokrytí nové pojišťovny, tedy, zda působí jen regionálně, nebo jde o pojišťovnu s celostátní působností a zda vaši lékaři mají s vybranou zdravotní pojišťovnou uzavřenou smlouvu. V dalším kroku porovnejte nabídku programů a benefitů své původní a nové pojišťovny. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211) např. poskytuje 10 stálých preventivních programů zaměřených na ochranu zdraví a podporu zdravého životního stylu. Našim pojištěncům nabízíme zdarma elektronického pomocníka – Kartu života, která je souhrnem důležitých údajů o jejich zdravotním stavu. Kromě toho díky programu slev a výhod mají naši klienti možnost využít zvýhodněné nabídky od nejrůznějších firem a obchodů, které jsou partnery ZP MV ČR. Nabízíme velice výhodné cestovní pojištění, přičemž studenti ho mají u nás zcela zdarma. Kromě bonusů a výhod však při výběru pojišťovny sázejte také na profesionalitu, stabilitu, dobré jméno pojišťovny a její mnohaletou tradici.


ZP MV ČR působí na českém trhu nepřetržitě 25 let a je druhou největší zdravotní pojišťovnou v zemi. Má smlouvy se všemi nejvýznamnějšími zdravotnickými zařízeními kdekoliv na území ČR. V současnosti má více než 1,3 milionu klientů. Je držitelkou ocenění Zdravotní pojišťovna roku 2015 a 2016 a mezinárodního titulu Czech Superbrands 2017.

 

(foto: Pixabay)Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: DANĚPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.