Nezapomeňte si přetočit hodiny, ve 2 hodiny ráno se mění zimní čas na letní!

26.03.2022 | , Finance.cz
Spotřebitel


Dny se prodlužují, teplota šplhá k 20 stupňům, tráva zelená a stromy kvetou a včelky poletují, neklamná známka jara a také toho, že se bude brzy měnit čas. Je to letos naposledy, co se mění čas? 

Změna času nás letos na jaře čeká v neděli 27. března, kdy budeme ve 2:00 přetáčet ručičku o hodinu dopředu. Vyspíme se tedy o hodinu méně.

Letní a zimní čas se střídá v celé Evropské unii dle následujícího pravidla: letní čas začíná vždy poslední sobotu v březnu, trvá sedm měsíců a znovu se mění zpátky poslední říjnovou sobotu. Tato úprava vychází ze směrnice EU z roku 2001, která zavedla dané pravidlo na celém území Evropské unie. Pro označení změny času se vžilo použití letní a zimní čas, je ale nutno poznamenat, že v podstatě se jedná o letní čas, ten zimní je náš obvyklý pásmový čas.

Na území České republiky byla změna času zavedena už ve čtyřicátých letech během Protektorátu a vydržela s námi až do dnešní doby. Každý rok se sice ozývají kritické ohlasy, jak změna času narušuje přirozené biorytmy a způsobuje problémy malým dětem, starším lidem, zvířatům a v podstatě každému, koho se zeptáte. Letní čas má ale tuhý kořínek a stejně jako v téměř všech evropských a severoamerických zemích s námi nejspíš ještě chvilku vydrží, i když se v posledních letech stále více mluvilo o konci střídání času

 

Proč byl letní čas zaveden?

Změna času pro letní období byla zavedena z důvodu lepšího využití slunečního světla a také šetření elektrické energie. Díky dřívějšímu stávání je totiž déle světlo, a člověk si tak může užít letní den naplno. Jak ukazují studie, tak v dnešní době změna času až tolik výhod nepřináší a nejspíš by to vyšlo téměř nastejno (pokud jde o spotřebu elektřiny), kdybychom měli celý rok stejný čas. A alespoň by nám to ušetřilo změnu času na všech hodinách v domácnostech každého půl roku.

Kdy skončí střídání času?

V dnešní době je změna letního času regulována směrnicí Evropské unie (2000/84/EC), a je tak na celém území EU shodná. To ovšem neznamená, že je se střídáním času každý spokojený. V únoru 2018 Evropský parlament schválil návrh na zrušení letního času, tato změna byla iniciována v roce 2017 ve Finsku. Podle veřejné diskuze až 84 % občanů nesouhlasí se střídáním času. Podle návrhu Komise mělo poslední střídání času proběhnout v roce 2019, následně měl být na celém území EU zaveden pouze jednotný čas. K tomu však nedošlo a dalším realistických termínem, kdy naposledy změníme čas na letní, měl být rok 2021. K směrnici se však Rada Evropské unie doposud nedostala.

(foto: Shutterstock)

Jak si pamatovat, jak a kam změnit hodiny na letní/zimní čas?

Existuje jednoduchá pomůcka, která vám pomůže si zapamatovat, jak změnit hodiny, když se změní čas. Spousta lidí je z toho totiž zmatená a na první dobrou neví, kdy bude mít den o hodinu více a kdy naopak o hodinu méně. Přitom je to opravdu jednoduché. Stačí si jen pamatovat, že hodiny se mění stejně, jako roční období mění přírodu.

  • Na jaře při změně na letní čas: v přírodě všechno roste, vylézá ze země ven, a ukazuje na budoucí čas, ručičky tak posuňte o hodinu dopředu. Ručičky se posouvají ve dvě hodiny ráno v noci ze soboty na neděli dopředu na třetí hodinu. Vždy poslední víkend v březnu a noc má o hodinu méně.
  • Na podzim při změně času: stejně jako příroda zalézá a připravuje se na zimu, rostlinky jsou schované v zemi, tak stejně posuňte čas nazpátek. Ručičky se posouvají ve tři hodiny ráno v noci ze soboty na neděli dozadu na druhou hodinu ranní. Vždy poslední víkend v říjnu a noc má o hodinu více.

Kdy se mění čas?

Čas se vždy mění poslední víkend v březnu a poslední víkend v říjnu. Konkrétně tato data připadají na tyto dny:

Rok

Datum změny času na letní  Změna na letní čas Datum změny času na zimní Změna na zimní čas

2022

27.03.2022 2:00 >>> 3:00 30.10.2022

3:00 >>> 2:00

2023 26.03.2023 2:00 >>> 3:00 29.10.2023

3:00 >>> 2:00

2024 31.03.2024 2:00 >>> 3:00 27.10.2024

3:00 >>> 2:00

2025 30.03.2025 2:00 >>> 3:00 26.10.2025

3:00 >>> 2:00

Kde ve světě mají také letní čas?

Změna času na letní je výsada spíše severní polokoule a to spíše její západní poloviny. Čas se tady každý rok mění v evropských státech, v Kanadě a v USA. Ostatní státy světa na změně času až tak netrvají a změnu času zrušily, nebo dokonce nikdy ani nezavedly.

Wikipedie: Letný čas v krajinách sveta
Zdroj foto: Wikipedia, modrá: země se zavedeným letním časem, oranžová: země se zrušeným letním časem, červená: země, které nikdy letní čas neměly

Čtěte také: Kdy přezout na zimní gumy?
Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 108 krát

Články ze sekce: Spotřebitel