Volby do Evropského parlamentu 2019: kde a kdy volit

23.05.2019 | , Finance.cz
Volby


Ať už budete volit toho, nebo onoho, tak důležité je především hlavně k volbám jít. Přece jenom odevzdat svůj hlas vás budete stát jen trošku času, ale ovlivní podobu EU na několik dalších let. Možná jdete k volbám rutinně, možná úplně poprvé... víte, kde je vaše volební místnost a jak ji najít?

Evropké volby už začaly. V každém státě se totiž volí jindy a volební místnosti se už dnes ve čtvrtek otevřely v Nizozemsku a Velké Británii. Přehled: Kdy se volí v EU a kdy budou výsledky

Volby do Evropského parlamentu se v ČR konají v těchto termínech:

  • pátek 24. května 2019 od 14,00 do 22,00 hodin a
  • sobota 25. května 2019 od 8,00 do 14,00 hodin.

A stejně tak budou otevřeny volební místnosti. Hodit volební lístek tak můžete v pátek po cestě z práce domů. Anebo v sobotu před obědem. Jak ale najít svou volební místnost?

Proč se volí do EU a kde?

Volby do Evropského parlamentu se konají každých pět let. V přímých volbách občané EU volí své zástupce do Parlamentu. Evropský parlament je jeden z hlavních orgánů Evropské unie, který má především legislativní pravomoc a podílí se na schvalování právních aktů EU.

V České republice se první přímé volby do Evropského parlamentu konaly v roce 2004, hned po našem přistoupení do Unie.

Termín evropských voleb navrhuje Rada a schvalují ho poslanci stávajícího Parlamentu. Pro rok 2019 byl termín pro všechny členské státy EU stanoven na 23. - 26. května. Tento termín si poté země upravují dle národních legislativy.

Také si přečtěte: Proč volit do Evropského parlamentu

 

Volební místnosti jsou většinou umístěny ve školách, v úředních budovách nebo v jiných budovách, které patří městu. Nejčastěji se jedna volební místnost tradičně opakuje v mnoha dalších volbách, na stejné místo tak chodíte volit do Poslanecké sněmovny, senátory, starostu i krajské zastupitele, stejně jako prezidenta. Pokud výjimečně dojde ke změně místa, tak novou lokaci volební místnosti a její novou adresu byste měli najít na městském a obecním úřadě. 

Místo voleb totiž vyhlašuje starosta, který má povinnost ve lhůtě 15 dnů před konáním voleb stanovit místo konání voleb a oznámit ho. Pokud si tedy nejste jistí, kde je vaše volební místnost, tak informace najdete na úředních místech vaší obce. Na místě by pak měla být volební místnost řádně označena.

Žijeme v době online, kde na internetu najdu svou volební místnost 

Pokud si chcete najít adresu své volební místnosti na internetu, tak máte několik možností. Většina měst například tyto informace běžně zveřejňuje na svých webových stránkách a na sociálních sítích. Takže na www.vašeměsto.cz požadované informace najdete.

Další možností je využít chytré app-mapy, které vám ukáží volební místnost po zadání adresy. Nevýhodou ovšem je, že na online mapách nejsou plně k dispozici informace z celé ČR. Ale pro velká města to funguje docela spolehlivě.

Pokud si chcete jenom zjistit, do jakého volebního okrsku patříte, tak tuto informaci najdete na stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

Jak volit?

  1. Pro provedení hlasování potřebujete s sebou občanský průkaz, případně voličský průkaz. Volební lístky dostanete až ve volebních místnostech.
  2. Po příchodu do volební místnosti nejdříve prokážete svou totožnost a člen volební komise si vás odškrtne ze seznamu voličů. Vezmete si volební lístky.
  3. Poté se odeberete za plentu, kde zvolíte jeden volební lístek. Na tom můžete udělit až dva preferenční hlasy kroužkováním.
  4. Volební lístek vložíte do obálky a vhodíte do hlasovací urny. Tímto je odvoleno.
  5. Pozor: při evropských volbách je sice možné  volit na voličský průkaz, ten ovšem je platný pouze na území ČR, není možné volit ze zahraničí.

 

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 203 krát

Články ze sekce: Volby