Volby do Poslanecké sněmovny 2021: kde a kdy volit

27.09.2021 | , Finance.cz
Volby


Ať už budete volit toho, nebo onoho, tak důležité je především hlavně k volbám jít. Přece jenom odevzdat svůj hlas vás budete stát jen trošku času, ale ovlivní podobu ČR na několik dalších let. Možná jdete k volbám rutinně, možná úplně poprvé... víte, kde je vaše volební místnost a jak ji najít?

Volby do Poslanecké sněmovny ČR se konají v těchto termínech:

  • pátek 8. října 2021 od 14,00 do 22,00 hodin
  • sobota 9. října 2021 od 8,00 do 14,00 hodin.

A stejně tak budou otevřeny volební místnosti. Hodit volební lístek tak můžete v pátek po cestě z práce domů. Anebo v sobotu před obědem. Jak ale najít svou volební místnost?

Volby

Zdroj: Shutterstock

Proč se volí do Poslanecké sněmovny ČR?

Volby do Poslanecké sněmovny se konají každé 4 roky. V přímých volbách občané ČR volí své zástupce do poslanecké sněmovny.

Dle zvyku je oslovena vítězná strana, hnutí či koalice, následně pověřený zástupce této strany, hnutí či koalice (obvykle předseda strany) je jmenován premiérem a premiér navrhne vládu (vicepremiéry a ministry), kterou následně jmenuje prezident.

Jestliže vládu nesestaví či je jí vyslovena nedůvěra v poslanecké sněmovně, tak by měl prezident určit stranu, koalici či hnutí, které získalo druhý největší počet hlasů a je schopno vládu sestavit a získat důvěru poslanecké sněmovny. Nicméně jsme v politice a mohou zde vzniknout různé situace, navíc prezident Miloš Zeman se vždy nechová podle ústavních zvyklostí.

Poslední volby do poslanecké sněmovny se uskutečnily v roce 2017 a vyhrálo je hnutí ANO se ziskem takřka 30 % hlasů.

 

Volební místnosti jsou většinou umístěny ve školách, v úředních budovách či jiných v jiných veřejných budovách, které patří městu či kraji. Nejčastěji se jedna volební místnost tradičně opakuje v mnoha dalších volbách, na stejné místo tak chodíte volit do Poslanecké sněmovny, senátory, starostu i krajské zastupitele, stejně jako prezidenta. Pokud výjimečně dojde ke změně místa, tak novou lokaci volební místnosti a její novou adresu byste měli najít na městském a obecním úřadě. 

Místo voleb totiž vyhlašuje starosta, který má povinnost ve lhůtě 15 dnů před konáním voleb stanovit místo konání voleb a oznámit ho. Pokud si tedy nejste jistí, kde je vaše volební místnost, tak informace najdete na úředních místech vaší obce. Na místě by pak měla být volební místnost řádně označena.

Žijeme v době online, kde na internetu najdu svou volební místnost 

Pokud si chcete najít adresu své volební místnosti na internetu, tak máte několik možností. Většina měst například tyto informace běžně zveřejňuje na svých webových stránkách a na sociálních sítích. Takže na www.vašeměsto.cz požadované informace najdete.

Další možností je využít chytré app-mapy, které vám ukáží volební místnost po zadání adresy. Nevýhodou ovšem je, že na online mapách nejsou plně k dispozici informace z celé ČR. Ale pro velká města to funguje docela spolehlivě.

Pokud si chcete jenom zjistit, do jakého volebního okrsku patříte, tak tuto informaci najdete na stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

Jak volit?

  1. Pro provedení hlasování potřebujete s sebou občanský průkaz, případně voličský průkaz. Volební lístky si můžete vzít z domu, ale je možné o ně požádat až ve volebních místnostech.
  2. Před příchodem mějte nasazený respirátor, dále mějte čisté ruce a ve volební místnosti dodržujte rozestupy (alespoň 2metrové).
  3. Po příchodu do volební místnosti nejdříve prokážete svou totožnost, dále odstoupíte od stolu člena volební komise a sundáte si respirátor, aby vás mohl člen komise identifikovat.
  4. Člen volební komise si vás následně odškrtne ze seznamu voličů a dá vám obálku. V případě, že nemáte volební lístky, tak o ně požádáte člena volební komise.
  5. Poté se odeberete za plentu, kde zvolíte jeden volební lístek. Na tom můžete udělit až 4 preferenční hlasy kroužkováním.
  6. Volební lístek vložíte do obálky, kterou vám předal člen volební komise. Obálku s volebním lístkem vhodíte do hlasovací urny. Tímto máte odvoleno.
  7. Pozor: při volbách poslanců můžete volit mimo váš volební okrsek na voličský průkaz, ten ovšem můžete získat do 6. října 2021

 

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 212 krát

Články ze sekce: Volby