Svátek 17. listopadu - jak to bude s obchody?

16.11.2020 | , Finance.cz
Spotřebitel


V úterý oslavíme státní svátek 17. listopadu a připomeneme si výročí sametové revoluce. Plno zaměstnanců tak bude mít v práci volno. Budeme moci péct cukroví, nakupovat vánoční dárky nebo jen tak lenošit na gauči. Nebudou náhodou zavřené obchody?

V úterý oslavíme státní svátek 17. listopadu, tedy 31. výročí sametové revoluce. Po svátcích v září a říjnu, kdy musely obchody větší než 200 metrů čtverečních zavřít, je tento listopadový svátek dnem, kdy můžou zůstat otevřené obchody (alespoň ty, které nejsou zavřeny dle nařízení vlády), protože 17. listopad nijak zákonně neomezuje prodej ve velkých provozovnách. 

Státní svátek 17. listopadu: na výročí revoluce i za studenty

V listopadu slavíme Den boje za svobodu a demokracii. 17. listopadu si připomínáme hned dva dny moderních dějin, které jsou spojené se studenty vysokých škol. V roce 1939 došlo k nepokojům studentů vysokých škol, které byly potlačeny nacistickými bezpečnostními složkami. V listopadu 1989 se pak výročí tohoto památného dne stalo začátkem sametové revoluce a pádu komunistického režimu.

Letos budeme 17. listopadu slavit v úterý. Na rozdíl od říjnového a zářijového volna budou navíc v tento den otevřené i obchody. Jaké ale?

 

Kdy budou Vánoce a další volno?

24. - 26. prosince, tedy vánoční svátky, letos připadá na čtvrtek, pátek a sobotu. Na Vánoce tak budeme mít hned 2 dny volna navíc, protože 2 ze svátků spadají na všední dny.

Advent začíná 29 listopadu.

Kdy bude advent a Vánoce

(foto: Shutterstock)

Jak jsou ve státní svátek zavřené obchody?

Od roku 2016 platí zákon, který během vybraných svátků omezuje prodej ve velkých provozovnách. Obchody větší než 200 metrů čtverečních tak zůstanou zavřené například na Vánoce, Velikonoční pondělí nebo na svatého Václava. Otevřené budou pouze obchody menší než 200 metrů čtverečních, dále benzinové pumpy, lékárny nebo obchody na letištích, nádražích a v nemocnicích. 17. listopadu můžou zůstat obchody normálně otevřené, zákon prodej v tento den nijak neupravuje.

Kdy musí na svátek velké obchody zavřít?

 

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 440 krát

Články ze sekce: Spotřebitel