Svátek 17. listopadu – jak to bude s obchody?

10.11.2022 | , Finance.cz
Spotřebitel


Ve čtvrtek 17. listopadu 2022 slavíme státní svátek a připomeneme si výročí sametové revoluce. Plno zaměstnanců tak bude mít v práci volno. Budeme moci péct cukroví, nakupovat vánoční dárky nebo jen tak lenošit na gauči. Nebudou náhodou zavřené obchody?

Státní svátek 17. listopadu připadá letos na čtvrtek, kdy oslavíme 33. výročí sametové revoluce. Po svátcích v září a říjnu, kdy musely obchody větší než 200 metrů čtverečních zavřít, je tento listopadový svátek dnem, kdy můžou zůstat otevřené obchody (alespoň ty, které nejsou ovlivněny nařízením vlády), protože 17. listopad nijak zákonně neomezuje prodej ve velkých provozovnách. 

Státní svátek 17. listopadu: na výročí revoluce i za studenty

V listopadu slavíme Den boje za svobodu a demokracii. 17. listopadu si připomínáme hned dva dny moderních dějin, které jsou spojené se studenty vysokých škol. V roce 1939 došlo k nepokojům studentů vysokých škol, které byly potlačeny nacistickými bezpečnostními složkami. V listopadu 1989 se pak výročí tohoto památného dne stalo začátkem sametové revoluce a pádu komunistického režimu.

Letos budeme 17. listopadu slavit ve čtvrtek. Na rozdíl od říjnového a zářijového volna budou navíc v tento den otevřené i obchody. Jaké ale?

 

Kdy budou Vánoce a další volno?

Dny 24. až 26. prosince, tedy vánoční svátky, letos připadají na sobotu, neděli a pondělí. Na Vánoce tak budeme mít pouze 1 den volna navíc, protože Štědrý den připadá na sobotu.

Advent začíná 27 listopadu 2022.

Kdy bude advent a Vánoce

(Foto: Shutterstock)

Jak jsou ve státní svátek zavřené obchody?

Od roku 2016 platí zákon, který během vybraných svátků omezuje prodej ve velkých provozovnách. Obchody větší než 200 metrů čtverečních tak zůstanou zavřené například na Vánoce, Velikonoční pondělí nebo na svatého Václava. Otevřené budou pouze obchody menší než 200 metrů čtverečních, dále benzinové pumpy, lékárny nebo obchody na letištích, nádražích a v nemocnicích. 17. listopadu můžou zůstat obchody normálně otevřené, zákon prodej v tento den nijak neupravuje.

Kdy musí na svátek velké obchody zavřít?

 

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 470 krát