Svátek 17. listopadu vychází letos na neděli, zůstanou obchody otevřené?

11.11.2019 | , Finance.cz
Spotřebitel


Tuto neděli oslavíme státní svátek 17. listopadu a připomeneme si výročí sametové revoluce. Svátek ale připadá na víkend, takže volno navíc nebude. Budete péct cukroví, nakupovat vánoční dárky nebo jen tak lenošit na gauči? Nebudou náhodou zavřené obchody?

V neděli oslavíme státní svátek 17. listopadu, tedy 30. výročí sametové revoluce. Po svátcích v září a říjnu, kdy musely obchody větší než 200 metrů čtverečních zavřít, je tento listopadový svátek dnem, kdy můžou zůstat otevřené obchody, protože 17. listopad nijak zákonně neomezuje prodej ve velkých provozovnách. Takže pokud vás zajímá, jestli můžete začít tento víkend nakupovat vánoční dárky, tak můžete. Velká obchodní centra a velké kamenné obchody budou mít totiž otevřeno. Můžete si tak užít víkend předvánočních nákupů.

Státní svátek 17. listopadu: na výročí revoluce i za studenty

V listopadu slavíme Den boje za svobodu a demokracii. 17. listopadu si připomínáme hned dva dny moderních dějin, které jsou spojené se studenty vysokých škol. V roce 1939 došlo k nepokojům studentů vysokých škol, které byly potlačeny nacistickými bezpečnostními složkami. V listopadu 1989 se pak výročí tohoto památného dne stalo začátkem sametové revoluce a pádu komunistického režimu.

Letos budeme 17. listopadu slavit v neděli. Na rozdíl od říjnového a zářijového volna budou navíc v tento den otevřené i obchody, takže můžete začít nakupovat vánoční dárky.

 

Kdy budou Vánoce a další volno?

24. - 26. prosince, tedy vánoční svátky, letos připadá na úterý, středu a čtvrtek. Po několika letech tak oslavíme Vánoce se 3 dny volna navíc, protože ani jeden z vánočních svátků nepřipadá na víkend.

Advent začíná 1. prosince.

Kdy bude advent a Vánoce

(foto: Shutterstock)

Jak jsou ve státní svátek zavřené obchody?

Od roku 2016 platí zákon, který během vybraných svátků omezuje prodej ve velkých provozovnách. Obchody větší než 200 metrů čtverečních tak zůstanou zavřené například na Vánoce, Velikonoční pondělí nebo na svatého Václava. Otevřené budou pouze obchody menší než 200 metrů čtverečních, dále benzinové pumpy, lékárny nebo obchody na letištích, nádražích a v nemocnicích. 17. listopadu můžou zůstat obchody normálně zavřené, zákon prodej v tento den nijak neupravuje.

Kdy musí na svátek velké obchody zavřít?

 

Štítky:


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 18 krát

Články ze sekce: SpotřebitelPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.