Akcie v USA mírně zpevnily, hlavně díky bankám a energetice

21.12.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


New York 21. prosince (ČTK) - Americké akcie dnes vzrostly, dál čerpaly optimismus spojený s rozsáhlou daňovou reformou, kterou schválil Kongres. Zájem byl o akcie bankovního a energetického sektoru a trh podpořila také zpráva o růstu ekonomiky USA za třetí čtvrtletí. Na devizových trzích ale díl mírně ztrácel dolar.

Index Dow Jones přidal 0,23 procenta a den uzavřel na 24.782,29 bodu. Širší index Standard & Poor\'s 500 zpevnil o 0,20 procenta na 2684,57 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal pouze 0,06 procenta a uzavřel na 6965,36 bodu.

Trh podpořily zejména akcie energetického sektoru, které jinak letos ztrácejí více než čtyři procenta.

Co se týče daňové reformy, investoři očekávají, že snížení korporátní daně z 35 na 21 procent umožní zvyšovat dividendy a bude znamenat více peněz na nové projekty. To by se mělo promítnout do hospodářského růstu. Náladu na trhu podpořila i statistika, která ukázala, že tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí zrychlilo na 3,2 procenta z 3,1 procenta ve druhém kvartálu. To je nejrychlejší růst za více než dva roky, i když byl mírně slabší, než ukazovala předběžná zpráva před měsícem.

Dolar po dvou ztrátových dnech mírně zpevňoval, později ale zisky smazal a vrátil se k poklesu. Oslabuje tak už tři dny v řadě. Dolar v letošním roce směřuje k nejhoršímu výsledku za posledních 14 let.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce po 22:00 SEČ ztrácel do 0,1 procenta a pohyboval se kolem 93,25 bodu. K euru měl dolar ztrátu v podobném rozsahu na 1,1876 USD, k japonskému jenu sestoupil na 113,31 JPY. Britská libra proti dolaru přidávala méně než 0,1 procenta na 1,3383 USD.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.