Města a obce ve Zlínském kraji nahlásily 62.600 prasat v chovech

08.02.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Zlín 8. února (ČTK) - Města a obce ve Zlínském kraji nahlásily veterinářům téměř 660 chovů prasat domácích, ve kterých žije 62.600 zvířat. Nařizovala jim to mimořádná veterinární opatření přijatá v souvislosti s obavami ze šíření afrického moru prasat. Termín pro nahlášení chovů skončil ve středu o půlnoci. Uvedená čísla ale ještě nejsou konečná. Definitivní údaje by měly být k dispozici v pátek, řekl dnes ČTK Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy (SVS).

Zveřejněná čísla podle něj pocházejí z hlášení podaných prostřednictvím k tomu určeného online formuláře. \"V současné době ještě kolegové údaje kompletují o chovy, které byly hlášené jiným způsobem, například do datových schránek, prostřednictvím e-mailů a podobně,\" uvedl Majer. Takových by ale podle něj měla být výrazná menšina.

Nejvíce prasat chová v regionu podnik SZP Těšnovice na Kroměřížsku, jde zhruba o 23.000 zvířat. Přes 10.000 prasat žije ještě v jednom z velkochovů v kraji. \"V necelých dvou desítkách chovů je více než 100 prasat,\" uvedl Majer.

Evidenci všech hospodářství nařídila SVS podle Majera proto, aby měla důkladný přehled o počtech prasat chovaných ve Zlínském kraji. Soupisy mají následně usnadnit práci veterinářům v případě, že by se africký mor prasat nadále šířil a bylo nutné učinit další opatření pro zastavení nákazy.

Zamořená oblast nákazy se od začátku února zmenšila z celého Zlínska zhruba na 40 procent okresu. Zahrnuje především jeho severní část. O zmenšení zamořené oblasti rozhodla na žádost ČR Evropská komise.

Od tohoto týdne musejí všichni chovatelé prasat v zamořené oblasti dodržovat přísná hygienická opatření. Zvířata musejí ustájit tak, aby nepřišla do jakéhokoliv kontaktu s divočáky. Do hospodářství nesmějí vnášet ulovené a uhynulé divočáky včetně jejich částí, ani předměty a zařízení, které by mohly být chorobou infikovány. Chovy musejí jejich majitelé řádně dezinfikovat, prasata nesmějí krmit zelenou pící ani podestýlat slámou z loňské sklizně. Případné přemisťování prasat musejí hlásit veterinářům. Zpřísněné postupy platí i pro zpracování masa z poražených zvířat. V případě porušení nařízení hrozí fyzickým osobám pokuta až 100.000 korun, právnickým osobám a podnikatelům až dva miliony.

V Česku se nákaza, která není nebezpečná pro člověka, objevila poprvé u dvou uhynulých divočáků nalezených loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři dosud potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, ulovených nebo odchycených divočáků. Do chovů se nákaza nerozšířila. Pokud by se tak stalo, bylo by nezbytné je nechat vybít.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.