MMR: Pokud se úředníci nevyjádří do 60 dní, bude to souhlas

18.09.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 18. září (ČTK) - Úředníci by měli mít při stavebním řízení na vyjádření lhůtu 60 dní. Pokud by se do té doby nevyjádřili, znamenalo by to automatický souhlas. Na konferenci při zahájení stavebního veletrhu For Arch to dnes řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Návrh na zavedení takzvané fikce souhlasu závazného stanoviska do stavebního zákona chce předložit vládě ještě na podzim.

\"Úředníci budou muset mít lhůty pro vyjadřování. Není možné, aby se třeba hygiena vyjadřovala dva roky, jiné úřady třeba dalšího tři čtvrtě roku a podobně. Podle našeho návrhu bude lhůta 60 dní. Pokud se úřad nevyjádří, má se za to, že souhlasí,\" uvedla Dostálová.

Liknavost úřadů a nezávazné lhůty jsou podle většiny stavařů, investorů i odborníků jednou z hlavních příčin neúměrné délky stavebního řízení. Podle loňských údajů Světové banky bylo Česko ve vyřizování stavebního povolení na 127. místě ze 185 porovnávaných zemí. Na zahájení větších developerských projektů se v některých případech čeká až deset let.

Od začátku letošního roku v Česku platí novela stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj ale pracuje na přípravě nového stavebního zákona. Jeho věcný záměr chce Dostálová předložit do října 2019. \"Naší ambicí je jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení,\" řekla ministryně. Podle ní bude třeba změnit 80 souvisejících zákonů.

Dostálová chce také vytvořit národní investiční plán, díky kterému by mohla provádět strategické investice například v dopravě, životním prostředí nebo energetice. \"Tato dokumentace by byla závazná pro územní samosprávu. Dnes jsou všechny strategické investice státu závislé na územních plánech samosprávních celků. A to je problém, protože než se podaří aktualizovat ten stávající, nebo vypracovat nový, trvá to řadu let,\" podotkla Dostálová.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) prodlužuje stavební řízení rovněž časté napadání závazných stanovisek ekologickými sdruženími. Proto navrhuje při těchto odvoláních povinné kauce. \"Pokud si je někdo jistý, že úředník někde udělal chybu, chce zpochybnit stanovisko a žádá, aby to dotčený úřad potvrdil, tak budeme za takové podání na každý úřad chtít kauci, dejme tomu 50.000 korun. Když mu to vyjde a tu chybu tam najdou, tak se mu kauce vrátí,\" řekl Ťok.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.