ČNB ve čtvrtek nejspíše opět zvýší sazby

31.10.2018 | , Finance.cz
BYDLENÍ


Ve čtvrtek bude bankovní rada ČNB rozhodovat o sazbách. Očekává se další navýšení sazeb. Jak jsou na tom sazby v Česku v porovnání s dalšími evropskými zeměmi a jak se případné další zvýšení základních sazeb promítne do cen hypoték?

Podle většiny analytiků oslovených ČTK dojde během čtvrtečního zasedání bankovní rady ČNB k dalšímu navýšení úrokových sazeb. Základní sazbu ČNB zvýší pravděpodobně o 0,25 p.b. na 1,75 %. Pokud by se tak stalo, jednalo by se o páté zvýšení sazby v letošním roce. V tuto chvíli základní sazba ČNB činí 1,50 % a je na srovnatelné úrovni jako v Polsku, kterému se rovněž ekonomicky daří. Maďarsko aktuálně drží sazbu na 0,9 %. Vedle toho Evropská centrální banka stále drží své sazby na technické nule.

Úrokové sazby ČNB a dalších centrálních bank

Nastavením sazeb centrální banky reagují na vývoj ekonomiky a především inflace. ČNB se prostřednictvím zvyšování sazeb snaží tlumit inflační tlaky (inflace v září činila 2,3 % a byla tedy nad 2% cílem ČNB), chladit ekonomiku - především přehřátý trh práce a zároveň si tím může připravit i prostor pro další fázi ekonomického cyklu, aby mohla trh budoucím snižováním sazeb stimulovat. Pro aktuální zvýšení sazeb hovoří mimo jiné také slabší kurz koruny.

Jak se zvýšení sazeb promítne do hypoték?

„Marže bank se dostala pod silný tlak, cena dlouhých peněz roste vytrvale už dva roky a dynamika růstu je vyšší než v letech před krizí, kdy sazby rostly od roku 2005 do roku 2008. Banky na případné zvýšení sazby ČNB budou podle mne reagovati, i když sazby navyšovaly již minulém týdnu. Čeká nás velmi pravděpodobně další zvyšování sazeb, které bohužel už zřejmě nezbrzdí ani silný konkurenční boj na konci tohoto roku“, říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Jak úroková sazba ČNB ovlivňuje hypotéky

Tip: Aktuální přehled nabídkových sazeb naleznete v našem srovnávači sazeb hypoték.

Tlak na růst sazeb komerčních úvěrů je dlouhodobý. Tím, jak rostou sazby ČNB, roste i cena dlouhých peněz, kterými banky financují své úvěrové aktivity včetně hypoték. Sazba 5letého úrokového swapu již překonala hranici 2,5 % a zvýšením sazeb ČNB jen dojde k dalšímu potvrzení růstového trendu. Indexy mapující vývoj cen hypoték a sazby 5letého swapu se nyní dramaticky přiblížily. Teoreticky by to mohlo znamenat, že banky prodávají hypotéky s nulovou marží. To však samozřejmě není pravda. Každá banka má svůj mix financování postavený jinak a říjnové hodnoty indexu GOFI budou do grafu teprve doplněny. Ovšem i pak bude platit, že rozdíl mezi cenou zdrojů a cenou komerčních úvěrů je nejmenší za posledních 10 let.
Zdroj: GOLEM FINANCE, PATRIA.CZ

Společnost GOLEM FINANCE je ryze českou společností založenou v roce 2006, která se specializuje na oblast financování bydlení. Svůj úspěch stavíme na otevřené komunikaci, odbornosti, nezávislosti a dlouhodobém partnerství. Od roku 2007 máme zastoupení ve všech krajích České republiky. Naši hypoteční makléři za dvanáct let činnosti pomohli k vlastnímu bydlení více než 33 tisícovkám klientů, zprostředkovali úvěry v hodnotě převyšující 37 miliard korun a jako společnost jsme se stali lídrem v produktivitě a kvalitě zpracovaných hypoték. Od poloviny roku 2011 v našich řadách působí více než 100 hypotečních makléřů a společnost je bankami a stavebními spořitelnami oceňována jako jeden z nejvýznamnějších partnerů v oblasti financování bydlení. Více na www.golemfinance.cz.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: BYDLENÍPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.