Podpora v nezaměstnanosti 2022: kdo si polepší?

10.06.2022 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


Kterým skupinám se v roce 2022 zvýší podpora v nezaměstnanosti? A kolik si mohou lidé na podpoře v nezaměstnanosti přivydělat? Kdo všechno má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nezaměstnanost v ČR dosahuje velmi nízkých úrovní a pracovních pozic bylo více než žadatelů o práci. Počet nezaměstnaných meziměsíčně klesl, stejně jako počet pracovních míst. Podívejte se, co se mění u podpory v nezaměstnanosti v roce 2022:

Volné pozice hrají přesilovku s nezaměstnanými, již se není nač vymlouvat…

Legáčci

Zdroj: Shutterstock

Pokud vám není jasné, kdo má nárok na podporu, podívejte se do zeleného rámečku. Jestliže tyto informace máte v malíku, rovnou se podívejte, kterým skupinám poroste podpora v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci.

Kdo má a kdo nemá nárok?

Abyste získali nárok na podporu v nezaměstnanosti, musíte mít za posledních 24 měsíců odvedeno důchodové pojištění minimálně za polovinu této doby, tedy za 12 měsíců.

Nárok na podporu v nezaměstnanost nemají starobní důchodci či osoby, které pobírají nemocenské dávky, jsou ve výkonu trestu nebo ty, jejichž výsluhový příspěvek je vyšší než podpora v nezaměstnanosti. 

Jestliže s vámi zaměstnavatel ukončí pracovní vztah z toho důvodu, že jste porušili povinnosti vyplývající z právních předpisů ve vašem zaměstnání zvlášť hrubým způsobem 6 měsíců před zařazením do evidence na úřadu práce, nebudete mít nárok na podporu.

Výše podpory v nezaměstnanosti

To, kolik dostanete na podpoře v nezaměstnanosti, závisí na vašem předchozím výdělku a také na podpůrčí době (délce pobytu na úřadu práce). Podpora v nezaměstnanosti se postupně snižuje, až vám úřad práce přestane podporu vyplácet úplně.

Výše podpory v nezaměstnanosti

Délka podpůrčí doby Podpora v nezaměstnanosti
První 2 měsíce 65 % průměrného měsíčního výdělku
Třetí a čtvrtý měsíc 50 % průměrného měsíčního výdělku
Zbývající doba 45 % průměrného měsíčního výdělku

Zdroj: MPSV

Tip: Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti

Jak dlouho vám bude vyplácena podpora, se dozvíte blíže v našem článku o podpoře v nezaměstnanosti.

V případě vaší rekvalifikace vám bude vyplácena podpora ve výši 60 % průměrného čistého měsíčního výdělku po celou dobu rekvalifikace.

Komu vzroste podpora v nezaměstnanosti?

Celkem tři skupiny nezaměstnaných na podpoře si od roku 2022 polepší:

  • Žadatelé, kteří budou pobírat podporu z náhradní doby.
  • Osoby, kterým se nedá zjistit jejich předchozí příjem, ale byly zaměstnány.
  • Žadatelé s měsíčním příjmem přibližně nad 30 tisíc korun.

Maximální podpora v nezaměstnanosti i při rekvalifikaci je navázána na výši průměrné mzdy. Pro rok 2022 Ministerstvo práce a sociálních věcí sdělilo, že pro účely zaměstnanosti se počítá průměrná mzda v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2021, ta činila 37 047 Kč.

Podpora z náhradní doby či nedoložený příjem

Stává se, že zaměstnanec splní podmínku doby účasti na důchodovém pojištění (12 měsíců za poslední 2 roky), ale nemůže doložit svůj příjem za předcházející období (například při bankrotu jeho zaměstnavatele). Jeho podpora tedy bude stejná jako při náhradní době zaměstnání.

Další skupinou, která si polepší, jsou žadatelé, kteří byli v náhradní době zaměstnání (jedná se o péči o dítě do 4 let věku nebo pracovní neschopnost po skončení zaměstnaní a další). Ovšem i zde platí, že žadatelé museli být v náhradní době zaměstnání minimálně 12 měsíců v předcházejících 2 letech.

Čtěte také: Podpora v nezaměstnanosti u invalidních důchodců

Podpora z náhradní doby či při nedoloženém příjmu

Délka podpůrčí doby Část z průměrné mzdy Podpora v nezaměstnanosti
První 2 měsíce 15 % průměrné mzdy 5557 Kč
Třetí a čtvrtý měsíc 12 % průměrné mzdy 4446 Kč
Zbývající doba 11 % průměrné mzdy 4075 Kč

Zdroj: MPSV

Podpora po celou dobu rekvalifikace je 5187 Kč.

Pokud ovšem osoba splňující podmínku náhradní doby byla před nástupem na úřad práce zaměstnána či byla OSVČ, využije se pro výpočet podpory právě příjem ze zaměstnání či podnikání.


Čtěte také:

Jaká je nezaměstnanost vysokoškoláků?

Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?


Maximální výše podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci

Zvyšuje se rovněž nejvyšší možná výše podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 58 % z průměrné mzdy stanovené MPSV. Podobně na tom je i maximální podpora při nezaměstnanosti, která činí 65 % z průměrné mzdy stanovené MPSV.

Maximální výše podpory

Rok 2018 2019 2020 2021 2022
Maximální podpora v nezaměstnanosti 16 682 Kč 18 111 Kč 19 389 Kč 20 075 Kč 21 488 Kč
Maximální podpora při rekvalifikaci 18 895 Kč 20 297 Kč 21 729 Kč 22 469 Kč 24 081 Kč

Zdroj: MPSV

Dodejme, že na lepší podmínky dosáhnou pouze ti, kteří podali žádost o podporu v nezaměstnanosti či nastoupili na rekvalifikaci až po 1. lednu 2022.

 

Přivýdělky na podpoře možné do 8100 Kč

Žadatelé registrovaní na úřadu práce si mohou nově i více přivydělat, měsíčně polovinu minimální mzdy, tedy 8100 korun. Nemohou již ovšem pracovat na dohodu o provedení práce ani pobírat podporu. Mohou tedy pracovat na dohodu o pracovní činnosti či na zkrácený úvazek.

Tip: Jak zažádat o podporu v nezaměstnanosti?

Autor článku

Michal Bureš

Michal Bureš

Redaktor Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 83 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY