Krátce o autorovi Michal Bureš

Michal Bureš Michal Bureš je v týmu Finance.cz od června 2017. Od února 2020 je šéfredaktorem Finance.cz.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Michal Bureš

Končí vám rodičovský příspěvek a přemýšlíte nad dalším dítětem, co dál?

24. 6. 2021

Končí vám čerpání rodičovského příspěvku a uvažujete o dalším dítěti? Jaké máte možnosti? Nástup na mateřskou či na nemocenskou? Můžete jít na úřad práce? Můžete jít pracovat na stejné místo, byť jen na pár měsíců?

Kolik korun odvedete státu za každou krabičku cigaret?

23. 6. 2021

Každá vaše cigareta má dopad na vaše zdraví i peněženku a nejvíce z ceny cigaret jde do státní kasy. Od nového roku se opět zvýšila spotřební daň za cigarety a vypadá to, že si za krabičku připlatíte. Jaké je zdanění krabičky Marlboro, Lucky Strike, či Startek?

Bankovní identita vám pomůže vyřídit věci z banky i úřadů z tepla domova

22. 6. 2021

Bankovní identitu používá čím dál více bankovních institucí, rovněž i úřady státní správy jsou do ni zapojené. Co všechno skrze bankovní identitu vyřídíte? Jak lze zřídit? A jaké jsou její možnosti, výhody a nevýhody?

Podpora v nezaměstnanosti 2021: kdo si polepší?

22. 6. 2021

Kterým skupinám se v roce 2021 zvýší podpora v nezaměstnanosti? A kolik si mohou lidé na podpoře v nezaměstnanosti přivydělat? A kdo všechno má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Appka čTečka umožní hospodským, kadeřnicím i jiným ověřit platnost COVID pasů. Jak ji získat?

18. 6. 2021

Aplikace čTečka už je oficiálně ke stažení. Aplikace vám umožní ověřit platnost digitálního COVID certifikátu EU (COVID pasu) jednoduše skrz telefon. Jak aplikace funguje? Stáhněte si ji pomocí našich stránek.

Kdo vlastní české pivovary?

18. 6. 2021

České pivovary prochází v časech koronaviru těžkým obdobím, ale již se snad začíná svítat na lepší časy, navíc zájem o české pivo v cizině neustále roste. Kdo vlastní české pivovary a kolik piva vyrobí?

Jak žádat o elektrickou přípojku?

16. 6. 2021

Podívejte se, co musíte splnit, aby váš dům byl připojen do elektrické soustavy. Kdy a kam žádat? Jak dlouho vám to zabere? A kolik to bude stát?

COVID pas: Od kdy začne platit a jak ho získat?

11. 6. 2021

Jak získat COVID pas, tedy digitální COVID certifikát EU? Je COVID pas pro cestování povinný? A jak můžete COVID pas získat? Jak bude cestování s COVID pasem fungovat?

Průměrná mzda v roce 2021: jak na mzdy dopadl koronavirus? Jaká je průměrná mzda u našich sousedů?

7. 6. 2021

Jaká je výše průměrné mzdy v Česku a v sousedních zemích? Jaký dopad měl na průměrnou mzdu koronavirus? A jaký bude její další vývoj v roce 2021?

Jak požádat o vodovodní přípojku?

4. 6. 2021

Podívejte, co musíte udělat, jestliže si chcete na dům či chatu nechat přivézt a zapojit pitnou vodu? Kde podat žádost? A jak dlouho to trvá?

Jak na výměnu řidičského průkazu online?

1. 6. 2021

Jak vyřešit výměnu řidičského průkazu elektronicky? Od kdy jej můžete online vyměnit? Musíte mít datovou schránku? Lze tak vyřešit i ztrátu řidičského průkazu?

Podáváte daňové přiznání v červnu či červenci: kdy vám přijde vratka daně?

1. 6. 2021

Pro koho platí odložený termín daňového přiznání k 1. červenci? Kdy vám bude vyplacena vratka daně? Jak to bude s přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu?

Kolik lidí ročně navštíví zoo? Jak srazil koronavirus jejich návštěvnost?

31. 5. 2021

Česká republika je zemí zoologických zahrad. Jak vůbec funguje financování českých zoologických zahrad? A mohou si ze vstupného vydělat na svůj provoz? Kolik lidí ročně navštíví české zoologické zahrady? Jaké jsou náklady na provoz, jak se na jejich provozu podílí zřizovatelé a jak jsou jednotlivé zoologické zahrady schopné se samofinancovat?

O dědictví IV: Dědit, či darovat?

28. 5. 2021

Každý rodič stojí před volbou, co kterému potomkovi odkázat. Někteří volí cestu rozdání majetku již za svého života, jiní volí formu závěti. Jaké jsou výhody darování majetku? A jaké jsou výhody dědění?

Otcovskou dovolenou čekají změny, o kolik bude delší?

27. 5. 2021

Táty, kteří půjdou na otcovskou dovolenou, čeká v nejbližší době změna, díky nové směrnici Evropské unie se bude doba otcovské poporodní péče prodlužovat. Kdy je tato změna plánována? A co jiného se má pro rodiče změnit? Půjde rychleji vyčerpat rodičovský příspěvek?

O dědictví III: Co je dědická smlouva? Jaké jsou její výhody?

26. 5. 2021

Smrt a daně jsou jediné dvě jistoty, které v životě máme. Při pomyšlení na smrt nastává otázka, kdo váš majetek po smrti dostane. Jak tedy tuto situaci řešit? Co je pro vás nejvhodnější? Znáte dědickou smlouvu?

Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?

24. 5. 2021

Obíhání úřadů je otrava a v Česku se pomalu začíná přecházet na online vyřizování různých tiskopisů a dokumentů. Výpis z katastru nemovitostí i další tiskoviny lze získat snadno a rychle elektronicky. Jak na to?

Kolik odvedete na daních při tankování nafty, benzinu, CNG či LPG?

21. 5. 2021

Spotřební daň u nafty byla snížena o 1 Kč za litr paliva. Jak se to projevilo v koncové ceně? Jaké je nyní zdanění nafty či benzinu? Jak je vysoká spotřební daň a DPH u ostatních paliv CNG a LPG?

O dědictví II: Závěť - všechno pro děti, či ženu Filoménu?

21. 5. 2021

Dědictví nejspíš zůstane noční můrou mnoha rodičů, protože v mnoha případech se dědicové budou cítit ošizeni. Závěť je klasická forma způsobu řešení tohoto problému. Kdo dědit ze zákona musí? Z jakých důvodů můžete vydědit své děti? Je nutno sepsat závěť u notáře? A můžete se zříct dědictví?

O dědictví I: Kdo a jakým podílem bude dědit bez závěti?

18. 5. 2021

Dědictví - pro mnoho rodičů neřešitelná záhada, pro jiné snadná záležitost. Jak se dědí dle zákonné posloupnosti? Zdědí více vaše manželka nebo děti? Jaká má dědické řízení pravidla?

O kolik porostou důchody v roce 2022?

14. 5. 2021

O kolik v roce 2022 vzrostou starobní, vdovské a invalidní důchody? Porostou ve volebním roce důchody rychleji? Už byla valorizace důchodů schválená?

Kdo vlastní naše obchodní řetězce?

14. 5. 2021

Obchodní řetězce jsou součástí téměř každého města a nové obchody se otevírají i v kdejakém zapadlém městečku. Víte, kdo je vlastní? A jaké měly minulý rok tržby a zisky?

Daňové přiznání elektronicky: v jakém formátu poslat přílohy?

13. 5. 2021

V jakém formátu musíte zaslat přílohy na finanční správu k elektronickému daňovému přiznání? Které přílohy dodat fyzicky na finanční úřad a které stačí jen vyfotit či oskenovat? A jaké formáty jsou povoleny?

Koronavirus a výplata plnění u životního a cestovního pojištění

11. 5. 2021

Koronavirus pronikl do našich životů a pojištění není výjimkou. Kdy budete mít nárok na plnění při úmrtí blízké osoby? A jaké cestovní pojištění vám pomůže přečkat nákazu na dovolené v cizině?

Jak snadno a rychle najít majitele nemovitosti

11. 5. 2021

Procházíte se vaší vískou, či městem a rádi byste zjistili, kdo je majitelem opuštěného domku? Nebo kdo vlastní půlku obce? Či na koho váš prarodič přepsal všechny pozemky?

Ode dneška můžete žádat o kompenzační bonus pro OSVČ za květen! Jak na to?

10. 5. 2021

Jak vyplnit žádost o kompenzační bonus pro OSVČ? Kde ji najdete a stáhnete? S naším návodem vám to zabere skutečně pár minut. Jak na to?

Kdy nás čekají další volby?

10. 5. 2021

Kdy nás čekají nejbližší volby? Budou opět dvoudenní? Je znám již přesný termín? A do jaké instituce budeme volit? Budou zároveň i senátní volby?

Jak se propadl zisk českých bank kvůli koronaviru? A kdo banky vlastní?

7. 5. 2021

Banky měly loni zisky přesahující 40 miliard Kč. Kdo vlastní české banky? Jak jsou na tom s počty klientů? Kterým bankám rostou zisky a kterým naopak dochází dech? 

Kompenzační bonus za květen byl schválen! Kdy budou moci OSVČ žádat?

6. 5. 2021

Budou moci OSVČ žádat o kompenzační bonus ve výši 1 000 Kč denně za květen a červen? Kdy o tom bude jasno? O co lze v květnu žádat?

Jaký dopad měl koronavirus na mzdy v zemích OECD v roce 2020?

6. 5. 2021

Rokem 2020 se prohnal koronavirus, což mělo za následek značné ekonomické škody. O kolik se propadly průměrné mzdy v zemích OECD? Jak na tom byla Česká republika? A které země si udržely průměrnou mzdu nad hranicí 100 tisíc Kč?

Zásilkovna od 1. května zdraží - kolik si připlatíte za poslání balíčku?

30. 4. 2021

Zásilkovna zdražila posílání balíku mezi fyzickými osobami, za co a kolik si připlatíte? Jak je na to ve srovnání s Českou poštou či jinými službami?

Zvýší se od letoška daňové zvýhodnění na děti?

29. 4. 2021

Daňové zvýhodnění se pravděpodobně zvýší, a to zpětně od letošního 1. ledna 2021. O kolik a pro koho se zvýší? Jak dalece je novela v rámci legislativního řízení? Jaké další daňové změny nás čekají?

Jak poroste HDP Česka v tomto roce? Budeme premianti či propadlíci v regionu?

27. 4. 2021

Podívejte, jak rostlo HDP minulý rok. Jaké jsou odhady růstu českého HDP na rok 2021? Jak jsou na tom sousední státy - Německo, Slovensko, Polsko a Rakousko? Jaký dopad má pandemie koronaviru na české HDP? A jaké jsou prognózy na rok 2022?

Na co mají nárok pracovníci na dohody při pandemii koronaviru?

26. 4. 2021

Mají zaměstnanci pracující na dohody (DPP, DPČ) nárok na ošetřovné pro děti či na nemocenskou? Budou moci pobírat kompenzační bonus? A o co a jak mohou žádat?

Kdo bude mít letos vyšší podporu v nezaměstnanosti?

26. 4. 2021

Komu v roce 2021 vzroste podpora v nezaměstnanosti? Kdo má na podporu nárok? Jak se změnily množnosti přivýdělku při podpoře? Co podpora pro OSVČ?

Rodičovský příspěvek v roce 2021 - kompletní info

21. 4. 2021

V současné době má balíček rodičovského příspěvku hodnotu 300 tisíc korun, u vícerčat 450 tisíc korun. Jak se mění výpočet rodičovského příspěvku v roce 2021?

6 otázek o státní půjčce z programu Vlastní bydlení

21. 4. 2021

Podívejte se na 6 palčivých otázek ohledně státní půjčky na bydlení. Můžete ji čerpat zároveň s komerčním úvěrem? Které faktury vám u půjčky proplatí a které již ne?

Do kdy je nutné odevzdat přehled pro ČSSZ?

20. 4. 2021

Rok 2021 je náročný ekonomicky, i co se týče množství změn v daňových termínech, pravidlech i v orientaci ve finanční podpoře vlády. Do kdy musí OSVČ odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020 na ČSSZ?

Ošetřovné za únor, do kdy o něj můžete žádat?

19. 4. 2021

Od 1. dubna 2020 mohou žádat OSVČ o ošetřovné. Které OSVČ budou mít nárok? Jakou bude mít výši? Jak a kde mohou OSVČ žádat? Jaké přílohy doložit?

8 mýtů o paušální dani pro OSVČ

17. 4. 2021

Od 1. ledna 2021 začala platit paušální daň ve výši 5 469 Kč. Bude povinná či dobrovolná? Kdo na ni bude mít nárok? Jaké jsou její výhody a nevýhody?

Jak svátky v roce 2021 posunou výplaty důchodů?

15. 4. 2021

V roce 2021 se budou výplatní termíny důchodů kvůli svátkům posouvat celkem 6x. Jak se posunou výplaty starobních, invalidních a dalších důchodů na velikonoční, červencové či vánoční svátky?

Jak žádat o mateřskou?

15. 4. 2021

Žádost o mateřskou je triviální, jestliže jste zaměstnaná. Co ovšem dělat, abyste ji měla co nejvyšší? Kdy máte nárok na mateřskou na základě dohod? A jak si žádost vyřizuje OSVČ?

Jak požádat stát o půjčku ve výši až 2,4 milionu Kč na bydlení?

14. 4. 2021

Stát prostřednictvím programu Vlastní bydlení umožňuje mladým rodinám s dětmi žádat o státní půjčku, která může dosáhnout až 2,4 milionu korun. Jak o ni žádat? A jaké doklady musíte doložit, aby vaše žádost byla schválena?

Státní půjčka Vlastní bydlení - jak a kdo ji může získat?

12. 4. 2021

Od roku 2021 na státní půjčku na vlastní bydlení dosáhne více žadatelů. Co musíte splnit, abyste dosáhli na státní úvěr na výstavbu, koupi, či modernizaci bydlení?

Pohřeb a práce: kdy máte nárok na volno?

9. 4. 2021

Na pracovní volno máte právo v případě úmrtí v rodině. Kdy budete mít nárok na 2 dny? Kdy na 1 den? A kdy nedostanete volno vůbec?

Do kdy musíte podat přehled na vaší zdravotní pojišťovně?

7. 4. 2021

Do jakého data musíte odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020 vaší zdravotní pojišťovně? Kdy musíte podat daňové přiznání a přehled pro ČSSZ?

Ode dneška můžete žádat o kompenzační bonus pro OSVČ 1 000 Kč denně za duben

1. 4. 2021

Od 1. dubna mohou živnostníci žádat o kompenzační bonus za duben. Celkem mohou žádat až o 30 000 Kč. Které OSVČ budou mít na kompenzační bonus nárok? A kde o kompenzační bonus žádat?

Paušální daň od 1. ledna 2021: výše, výhody a slabiny

31. 3. 2021

Od 1. ledna 2021 byla zavedena paušální daň - tedy jednotný odvod pro OSVČ, které dále nemusí podávat daňové přiznání. Jak je paušální daň vysoká? Které OSVČ mohou paušální daň uplatňovat? Jak se k ní přihlásit?

Prodloužení lhůty daňového přiznání: Kdy odevzdat přehledy na ZP a ČSSZ?

24. 3. 2021

Finanční správa bude měsíc promíjet poplatky a penále za pozdní odevzdání daňového přiznání, prakticky se tím prodlouží lhůty odevzdání daňového přiznání. Kdy odevzdat přehledy na OSSZ a jednotlivé zdravotní pojišťovny? Prodlouží se termín odevzdání přehledů o 1 měsíc?

Bude schváleno ošetřovné ve výši 80 % ze mzdy?

24. 3. 2021

Koho se bude týkat ošetřovné ve výši 80 % mzdy? Od kdy se bude vyplácet? Bylo již schváleno? A jak se o něj bude žádat?