Krátce o autorovi Michal Bureš

Michal Bureš Michal Bureš je v týmu Finance.cz od června 2017. Mezi jeho témata patří finanční produkty, makroekonomika, spotřebitelské chování, ochrana životního prostředí a občas zabrousí do politiky. Rád tráví čas s rodinou a přáteli. Mezi jeho koníčky patří četba, focení, příroda, folklor, tenis a hraní na PS.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Michal Bureš

Jak na reformu důchodového systému?

11. 4. 2019

Důchodový účet byl za 20 let ve ztrátě cca 350 miliard korun. Jaká jsou řešení záporného důchodového systému? A jaké kroky vláda v tomto směru vynakládá?

Kdy nebude na důchody?

10. 4. 2019

Již 20 let se hovoří o důchodové reformě jako o nezbytném kroku, ale zatím se toto nelehké rozhodnutí pouze odkládá. Ale dnešním pracujícím již tiká čas, protože se může stát, že již v dohledné době nemusí být na důchody. Kdy to můžeme očekávat?

Do kdy můžete vrátit peníze ze směnárny?

9. 4. 2019

Od 1. dubna 2019 můžete vrátit vyměněné peníze ve směnárně. Za jakých okolností můžete peníze? A do jaké částky a do kdy můžete peníze vrátit?

Valorizace důchodů 2020: kdo dostane 900 Kč a kdo více?

8. 4. 2019

Současná vláda je ke starobním důchodcům poměrně štědrá a po letech strádání se důchody zvyšují hlavně pro lidi s nejnižšími starobními důchody. Jaká bude valorizace důchodů v roce 2020? A kolik nakonec vláda důchodcům přidá?

Bude, či nebude zrušena karenční doba?

4. 4. 2019

Zrušení karenční doby bylo jednou z priorit ČSSD, nicméně senát zamítl tento návrh. ANO se ovšem začlo tvářit, že by zrušení karenční doby odložilo? Proč? A čí hlavu žádají za podporu karenční dobu?

Jak zažádat o rodičovský příspěvek?

3. 4. 2019

Nejenže jste sotva vstřebali, že vás čeká (nebo již máte) nový přírůstek v rodině, ještě vás čeká vyřizování spousty věcí. My vám ukážeme, jak elektronicky či fyzicky na úřadě vyřídit rodičovský příspěvek.

Svírají český trh čerpacích stanic špinavé ruce?

2. 4. 2019

V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci?

Novou slovenskou prezidentkou se stane Zuzana Čaputová

31. 3. 2019

Slovensko si v přímé volbě zvolilo za prezidentku Zuzanu Čaputovou. Jaká byla volební účast? A kdo vlastně je budoucí slovenská prezidentka?

Kdo vlastní naše čerpací stanice?

28. 3. 2019

V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci?

Komentář: Zvýšená rodičovská pro děti mladší 4 let a nebo taky ne?

27. 3. 2019

Zvýšení rodičovského příspěvku místo oslavných reakcí vyvolalo spíše nenávistné komentáře na vládu, jednotlivé stran, ministryně i premiéra. Mohou za to závistiví rodiče? Nebo se jedná o jednu z vládních chyb?

Jak šel čas se zvýšením rodičovské aneb zvraty, chyby a důchodci

26. 3. 2019

Kolem rodičovské bylo minulý týden "veselo" a všichni politici se tvářili jako zachránci české rodiny. Jak šel čas s rodičovskou? A kdo je padouch a kdo hrdina?

Daňové přiznání elektronicky: v jakém formátu poslat přílohy?

26. 3. 2019

V jakém formátu musíte zaslat přílohy na finanční správu k elektronickému daňovému přiznání? Které přílohy dodat fyzicky na finanční úřad a které stačí jen vyfotit či oskenovat? A jaké formáty jsou povoleny?

Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku

20. 3. 2019

Tzv. "malé daně" jsou rušeny u nás i na Slovensku a byly zameteny pod koberec (tedy pod daň z příjmu). Jaké jsou jejich jednotlivé sazby na Slovensku a v Česku?

Je zdaněn více alkohol a cigarety v Česku, či na Slovensku?

19. 3. 2019

Jak se liší sazby spotřební daně u nás a na Slovensku? Jak se daní borovička či slivovice? Na co vše spadají spotřební daně?

Kdo by měl mít nárok na zvýšenou rodičovskou?

18. 3. 2019

Mezi ministryněmi financí a práce a sociálních věcí se rozhořel boj o rodičovský příspěvek. Dostanou zvýšenou rodičovskou jen ti, kteří budou v lednu 2020 rodičovskou čerpat, nebo všichni, jenž mají děti mladší 4 let?

Mají vyšší sazby daní v Česku, či na Slovensku?

15. 3. 2019

Sazby českých daních jsou často kritizovány a navrhované změny v českém daňovém systému jsou mnohdy nepochopitelné. Jak jsou na tom sazby českých daní ve srovnání s těmi slovenskými?

Kde a kdy hrají Češi na mistrovství světa v hokeji na Slovensku?

8. 3. 2019

Češi čekají na zlatou medaili z MS v hokeji již téměř 9 let a alespoň na nějakou medaili čekáme téměř 7 let. Kdy a kde Češi hrají? Jaký je rozpis? A jak se dostat do Bratislavy?

Není sazba jako sazba aneb co je p. a. či RPSN?

7. 3. 2019

Obří úrok na spořicím účtu, hypotéka atakující 1% sazbu či rychlá půjčka z klidu domova a téměř zdarma. I tak často působí reklamy na finanční produkty. Jak ale poznat pravou úrokovou sazbu a jak se vyznat v podmínkách finančních produktů?

Ekonomický souboj - Rusko vs. Ukrajina

5. 3. 2019

Pro jedny je Ukrajina oběť ruské roztahovačné politiky, pro druhé je Ukrajina fašistický stát dotovaný Sorošem, EU a USA. Jaké máme s danými zeměmi ekonomické vztahy? A jaké mají HDP a hospodářský vývoj?

Srovnání termínovaných vkladů

4. 3. 2019

Termínované vklady patří mezi konzervativní finanční produkty a mají řadu výhod. Která banka poskytuje nejvýhodnější termínovaný vklad?

Kvíz: jak dobře znáte české daně?

1. 3. 2019

Český daňový systém je tak složitý, že si v něm někdy připadáte jako Alenka v říši divů. Jak dobře ho znáte? Jaké jsou sazby a kdy se daně odvádí?

Jde česká volební účast do kopru?

1. 3. 2019

Volby jsou základem demokracie, ale u někdy je volební účast tristní. Které volby přitáhnou nejvíce voličů a které nejméně? Jak se vyvíjela volební účast u senátních, prezidentských či komunálních voleb?

Poslední vstupenky na MS světa v hokeji jsou od zítřka v prodeji!

27. 2. 2019

Ve čtvrtek 28. února startuje poslední vlna prodeje vstupenek na MS v hokeji na Slovensku. Jak sehnat lístky a levné ubytování? A na kolik vás vyjde cesta autem, vlakem či autobusem?

Test: Jak dobře znáte slevy na dani?

26. 2. 2019

Ať jste daňový zelenáč nebo jste již z velkého množství vyplněných daňových přiznání zezelenal, tak si otestujte vaše znalosti o slevách na daních a třeba zjistíte, že budete mít nárok na něco navíc.

Srovnání spořicích účtů, kam vložit peníze?

25. 2. 2019

Který ze spořicích účtů je nejvýhodnější? Jaké sazby má Komerční banka, ČSOB, Air bank? Má opravdu Raiifeisenbank spořicí účet o 3 % p. a.?

Žádáme o rodičovskou a mateřskou

20. 2. 2019

Krok po kroku vás provedeme vašimi finančními možnostmi v těhotenství. Kdy a jak si zažádat o rodičovskou a mateřskou? Jaké dokumenty potřebujete k vyřízení jednotlivých kroků?

Kolik zaplatíme za Českou televizi a Český rozhlas?

14. 2. 2019

Poplatky za veřejnoprávní vysílání, ať již televizní, či rozhlasové, budí v poslední době emoce. Jak vysoké jsou poplatky za vysílání České televize (ČT) a Českého rozhlasu(ČRo)? Kolik lidí je platí a jak vysoké jsou tržby ČT a ČRo?

Jak řidiči zjistí počet bodů zdarma a online?

12. 2. 2019

Jak může každý řidič zjistit počet svých bodů z tepla domova? A kam jít, když se nekamarádíte s internetem? Kolik vás zjištění počtu bodů bude stát?

Těhotenství a studium: na co máte nárok v roce 2019?

11. 2. 2019

Studujete a zjistila jste, že jste těhotná? Kdy budete mít nárok na mateřskou? A jak vyřídit rodičovskou? Na jak dlouho budete moci přerušit studium?

Kdo vlastní české fotbalové kluby III

8. 2. 2019

Přehled majoritních vlastníků českých fotbalových klubů z první ligy. Kdo vlastní Slavii Praha, Zbrojovku Brno či Sigmu Olomouc?

Darujte krev, lidé i vaše daně to ocení

7. 2. 2019

Jaký je průběh darování krve? Kdo a kde může darovat a také jaké vám plynou výhody z darování krve? Ať již patříte mezi pravidelné dárce krve, nebo při pohledu na injekci se ve vás krve nedořeže, není se čeho bát - jedno píchnutí a pomůžete člověkovi. Třeba jednou taky budete potřebovat kapku (krve) píchnout.

Studujete a blíží se vám 26 let? Musíte platit školné? O které slevy přijdete?

6. 2. 2019

Studujete na vysoké škole a 26 let se vám kvapem blíží? Budete muset platit škole poplatky? A jaké slevy se vás již nebudou týkat? A co Erasmus, zůstanou vám všechny výhody?

Kdo vlastní české fotbalové kluby II

5. 2. 2019

V čele českých klubů se potkávají vlastníci všech kategorií - bossové z devadesátých let, mocní miliardáři, bývalí fotbalisté i trestně stíhané osoby. Kdo vlastní Viktorii Plzeň, Slovan Liberec či Jablonec?

Kdo vlastní české fotbalové kluby?

4. 2. 2019

Fotbal v Česku je fenomén, který i přes různé skandály přiláká na stadiony snadno přes 1,3 milionu lidí. Kdo vlastní české fotbalové týmy - Spartu, Baník či Bohemku?

Až 56 300 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ

1. 2. 2019

Řada vysokoškoláků se rozhodne prodloužit studia a to z mnoha různých důvodů. Kdy již musí platit školné ze své kapsy? Jak vysoké jsou poplatky za delší studium na jednotlivých českých vysokých školách? Kdy je možné se jim vyhnout?

Studium na vysoké škole a sirotčí důchod

31. 1. 2019

Jak je to s pobíráním sirotčí důchodu na vysoké škole? Jak je to při přerušení či přechodu na jinou školu? A co brigády a sirotčí důchod?

Studujete a blíží se vám 26 let? Musíte si platit sociální a zdravotní?

30. 1. 2019

Protáhli jste si studium a již vám táhne na 26 let? Na co si dát pozor při překročení 26 let. Které slevy vám končí? A musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění? A co sleva na studenta, kdy ji je možné uplatnit? Budete muset platit školné?

O kolik vzroste průměrná mzda v ČR v roce 2019

29. 1. 2019

Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?

Kdo vlastní české hokejové kluby II

28. 1. 2019

Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, papaláše či kraje? Kdo vlastní Spartu, Berany, indiány či sekačky z Hradce?

Jak snadno a rychle najít majitele nemovitosti

23. 1. 2019

Procházíte se vaší vískou, či městem a rádi byste zjistili, kdo je majitelem opuštěného domku? Nebo kdo vlastní půlku obce? Na koho vaše babička přepsala všechny pozemky?

Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?

23. 1. 2019

Daň z nemovitých se platí každoročně, tak se podívejte, jak se počítá a jaké políčka máte vyplnit v daňovém přiznání, které musíte do konce ledna podat.

Jak vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitosti?

22. 1. 2019

Vyplňování úředních dokumentů, natož daňového přiznání, je otrava, nicméně náš návod vám ukáže, jak v pěti krocích vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.

Kdo vlastní české hokejové kluby?

21. 1. 2019

Kdo vlastní české extraligové kluby? Jedná se o bývalé hokejisty, papaláše, města či miliardáře vlastníci klub jako spolek?

Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitosti?

18. 1. 2019

Kolem přiznání k dani z nemovitostí koluje spousta mýtů. Jaké přílohy dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitých věcí? Je nutné dodávat výpis z katastru nemovitostí?

Kdo vlastní naše mobilní operátory?

17. 1. 2019

Kdo vlastní naše mobilní operátory Vodafone, O2 či T-Mobile? Kolik měli klientů a jaké měli zisky a tržby? A kdy přijde další konkurence do tohoto odvětví?

Nezaměstnanost: je ČR lídrem v rámci EU?

16. 1. 2019

Česká republika má nedostatek pracovníků a nezaměstnanost se blíží dnu. Česká nezaměstnanost patří mezi nejnižší v EU. Jaké jsou ovšem výhledy do budoucna? A ze kterých zemí putují zaměstnanci do ČR?

Kdo dostává v ČR průměrnou mzdu?

15. 1. 2019

Průměrná hrubá mzda v ČR se blíží k 34 tisícům za měsíc. Jak jsme na tom v porovnání s našimi sousedy? A jaký je průměr EU? Kolik lidí bere průměrnou mzdu a jaký je medián? Jak se průměrná mzda v posledních letech vyvíjela a jaký bude její další vývoj?

Znovu na pracáku? Kdy nedostanete podporu?

14. 1. 2019

Může se stát, že na úřad práce se dostanete opakovaně. Kdy vám již nebude vyplacena podpora v nezaměstnanosti? A jak si přivydělávat na podpoře?

Které dokumenty přiložit k ročnímu zúčtování daně a k daňovému přiznání?

10. 1. 2019

Daňové přiznání vyvolává kopřivku u nejednoho zaměstnance nebo podnikatele. Ale i zaměstnaní se možná trošku opotí, když po nich v únoru chce mzdová účetní potvrzení o životním pojištění. Abyste na nic nezapomněli, tak v našem článku si uvedeme seznam dokumentů, které je potřeba doložit, abyste měli nárok na různé slevy na dani a odčitatelné položky.

Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti?

9. 1. 2019

Kdy budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji můžete pobírat? A kolik nejvíce může být vaše podpora? A jaké změny přinesl rok 2019?


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.