Krátce o autorovi Michal Bureš

Michal Bureš Michal Bureš je v týmu Finance.cz od června 2017. Mezi jeho témata patří finanční produkty, makroekonomika, spotřebitelské chování, ochrana životního prostředí a občas zabrousí do politiky. Rád tráví čas s rodinou a přáteli. Mezi jeho koníčky patří četba, focení, příroda, folklor, tenis a hraní na PS.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Michal Bureš

Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne zaměstnanců?

17. 9. 2019

Vláda chce zvýšit minimální mzdu. O kolik přibližně poroste? Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne lidí, kteří minimální mzdu pobírají?

Můžete pracovat na rodičovské dovolené?

16. 9. 2019

Mnoho lidí si myslí, že při rodičovské nemohou pracovat, ale to je mýtus. Stejně jako to, že dítě nemůže navštěvovat školku či jesle? Ovšem můžete pracovat i na mateřské?

Kdy budou podzimní prázdniny?

13. 9. 2019

Školní rok 2019/2020 dětem přinese řadu nových vědomostí, útrap i společně strávené přestávky s kamarády (či mobilem). Kdy se mohou děti těšit na podzimní prázdniny? Kdy budou ve vašem okrese jarní prázdniny? A na jaké dny v tomto školním roce připadají svátky?

Minimální mzda v roce 2020: 14, 15 či 17 tisíc?

11. 9. 2019

Minimální mzda v roce 2019 dosahuje hodnoty 13 350 Kč a mzdy nadále rostou. Proto odbory na příští rok tlačí na vyšší růst minimální mzdy? Jaká tedy bude její výše?

Jaké mají odvody lidé, jenž mají průměrnou a minimální mzdu?

10. 9. 2019

Podívejte se, jaká bude čistá mzda lidí, jenž pobírají průměrnou a minimální mzdu. Kolik budou činit jejich odvody na zdravotním a sociálním pojištění a dani?

Kvíz: Otestujte si vaši finanční gramotnost!

9. 9. 2019

Češi na tom nejsou s finanční gramotností valně. Vyzkoušejte si, zda-li se vyznáte v základních ekonomických pojmech a na čem musíte ještě zapracovat.

Kvíz: Vyznáte se v rodičovské, mateřské a otcovské?

4. 9. 2019

Otestujte si vaše znalosti ohledně dávek, které jsou spojeny s narozením a výchovou dětí - mateřská, rodičovská či otcovská. Dostávají čeští rodiče slušné dávky? Nebo se jedná o pár drobných?

Jak je to se zdravotním pojištěním na otcovské a mateřské?

3. 9. 2019

Kolem zdravotního pojištění je stále řada otazníků. Kdo ho za vás odvádí na otcovské či mateřské? A kdo na rodičovské? Musíte něco oznamovat na vaší zdravotní pojišťovně?

Sport číslo 1 v Česku: Fotbal versus hokej

2. 9. 2019

Který sport je v Česku nejoblíbenější? Fotbal či hokej? Jaká je jejich sledovanost a návštěvnost? Jaké pobírají dotace od státu? Hovoří čísla jasně?

Jak vycházejí podzimní svátky? A kdy zůstanou obchody zavřeny?

30. 8. 2019

Letní prázdniny utekly jako voda a děti se již těší na podzimní prázdniny a také svátky na podzim. Na jaké dny letos připadají svátky sv. Václava, vznik Československa, či 17. listopadu?

Delší otcovská: 10 dní? Za pár let realita

29. 8. 2019

Otcovská dovolená se rychle stala oblíbenou mezi tatínky a určitě pomůže miminku i čerstvé mamince. Evropská unie navíc chce její prodloužení na 10 dní. Kdy se tak stane? A bude se zvyšovat i výše této dávky?

(Ne)zrušit stravenky: pro a proti

28. 8. 2019

Zrušení stravenek je ožehavé téma, protože jejich obliba u Čechů je vysoká. Kdy budou zrušeny? Jaké jsou výhody stravenek? A proč je raději zrušit?

Kam vyvézt železniční pražce, stará hnojiva, postřiky?

26. 8. 2019

Vyklízíte sklep, zahradu či půdu a objevíte odpad, se kterým si nevíte rady? Jak naložit s nebezpečným odpadem v domácnosti či při bourání?

Bouráme - kam s azbestem a dalším nebezpečným odpadem?

22. 8. 2019

Bouráte dům, kůlnu či renovujete zahradu. Jaký odpad nemůžete jen tak vyvézt? Jak s takovým odpadem zacházet? Kdy budete potřebovat specializovanou firmu? A jak odpady zlikvidovat?

Jak se zbavit hrabošů? Jaké jsou alternativy k jedům?

21. 8. 2019

Hraboši dobývají naše pole, zahrady, televizní obrazovky i noviny. Jaké jsou alternativy k jejich plošnému trávení?

Komu se příští rok zvýší dávky? A kdo ostrouhá?

20. 8. 2019

Které dávky vzrostou v roce 2020? Kolik zvýšení rodičovského příspěvku a důchodů bude stát? A kdo se může těšit na vyšší důchod či rodičák?

Hraboše do koše aneb proč bychom je měli otrávit?

19. 8. 2019

Českém otřásá debata o hraboších, v které se vyrojilo mnoho odborníků na rodenticidy, ekologii i zemědělství Jaké jsou výhody toho, že se aplikuje jed na hladovce plošně?

Jdou české filmy ke dnu?

16. 8. 2019

Český film zrovna neprochází úspěšným obdobím, světoznámé festivaly uvádí spíše maďarské či severské filmy. Jaké je hodnocení filmů na naší největší databázi v posledních třech dekádách? A je probíhající desetiletí nejhorší?

Hraboš je kámoš aneb proč je netrávit?

15. 8. 2019

Hraboš polní rozdělil českou společnost na dva tábory a oba mají v některých argumentech pravdu. Proč hraboše plošně netrávit?

Chystáte se na studium dvou vysokých škol najednou? Na co se připravit?

14. 8. 2019

Jaké jsou úskálí studia na dvou vysokých školách? Jak si naplánovat čas, abyste se z toho nezbláznili? Kdy budete platit poplatky za studium?

Víte, od koho máte úvěr, pivo či pojištění? Kvíz vlastníků společnosti

9. 8. 2019

Víte, kdo vlastní známé české značky? A odkud tyto firmy pochází? Otestujte své znalosti o vlastnících našich bank, pivovarů, obchodních řetězců, novin a pojišťoven

Největší výrobci hraček na světě

8. 8. 2019

Kdo si hraje, nezlobí a možná i zbohatne. Které společnosti vládnou hračkářskému průmyslu? Hrají si vaši děti s Legem, Barbie či Igráčkem? Kolik si vydělají společnosti prodávající hračky?

Jaké jsou triky a fígle e-shopů?

7. 8. 2019

Jak na internetu výhodně nakupovat? Kdy jsou slevové akce výhodné? Jak se nenechat napálit? Využívat slevové akce a věrnostní programy?

Kolik si vydělaly největší české e-shopy a kdo je vlastní?

5. 8. 2019

Ročně se skrze e-shopy nakoupí zboří v řádech desítek miliard korun. Kdo ovšem vlastní největší české e-shopy? A jaké měly tržby ty největší?

Francie nejzadluženějším státem EU? Ale kdeže...

2. 8. 2019

Který stát má nejvyšší veřejný dluh? A jak jsou na tom jejich dluhy ve vztahu k HDP? Jak si vede Česká republika a Slovensko?

Růst rodičovské 2020: zvýší se vám částka či prodlouží doba vyplácení?

1. 8. 2019

Jak se změní vaše měsíční rodičovská po zvýšení rodičovského příspěvku v lednu 2020? Musíte žádat o vyšší rodičovskou? Zvýší se i maximální měsíční limit 7 600 Kč?

Na jaké bonusy vás lákají sázkové kanceláře?

31. 7. 2019

Jaké odměny a bonusy nabízejí jednotlivé české sázkové kanceláře? Jaké jsou jejich podmínky? A kde nemusíte vložit ani korunu?

Kde dostanete nejvyšší odměnu za založení účtu?

30. 7. 2019

Jaké odměny nyní poskytují banky za založení účtu? Která banka vám dá 1 000 Kč? A jaké další podmínky musíte splnit?

Jakou pokutu můžete dostat v národním parku či CHKO?

27. 7. 2019

Národní parky i CHKO mnohdy trpí náporem turistů, kteří se chovají nevhodně. Za co můžete dostat desetitisícovou pokutu? A co je naopak v národních parcích povoleno?

Jak vyřídit potravinářský průkaz?

25. 7. 2019

V jakých profesích budete potřebovat potravinářský průkaz? Kde ho vyřídíte? Kolik vás to bude stát? Jak dlouho trvá jeho vyřízení?

Kolik za svoz odpadu zaplatíte ve vašem městě?

23. 7. 2019

Poplatky za svoz komunálního odpadu se liší město od města a často jsou navázány na úspěšnost třídění odpadu v dané oblasti. Kde mají poplatky nulové? A které skupiny jsou od poplatků osvobozeny?

Jaký typ tepelného čerpadla použít ve vašem domě?

22. 7. 2019

O tepelných čerpadlech koluje řada mýtů a prodejci se také občas ve svém tvrzení mohou rozcházet. Jaké tedy použít tepelné čerpadlo na vaší stavbě či pozemku?

Jaké doklady vyřídit při bourání starého domu?

19. 7. 2019

Jaké doklady vyřídit před a po demolici? Kdy vám bude hrozit pokuta? A které úřady musíte kontaktovat?

Kolik stojí tepelná čerpadla?

18. 7. 2019

Přemýšlíte nad pořízením tepelného čerpadla a moc si nevíte rady? Jaké jsou typy, na kolik vás vyjdou? A o kolik se sníží vaše provozní náklady na energie?

Jaké dotace můžete získat na tepelné čerpadlo?

16. 7. 2019

Tepelné čerpadlo vám může ušetřit náklady na energie a díky dotacím bude jeho návratnost kratší a úspora výdajů větší. O jaké dotace můžete požádat? A kdy o ně požádat?

Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Jaká jsou pravidla?

12. 7. 2019

Nárůst rodičovské na 300 tisíc korun začíná mít konkrétní obrysy. Vládní návrh odsouhlasili poslanci a nyní návrh zákona míří do Senátu. Jak vypadá návrh na růst rodičovské?

Jaké výhody mají tepelná čerpadla? Jaká je jejich návratnost?

11. 7. 2019

Jaká je návratnost tepelných čerpadel a kdy se vám nevyplatí? Jaké výhody a nevýhody mají jednotlivé typy čerpadel? 

Kdo vlastní naše rádia? Impuls, Frekvenci 1 a další

10. 7. 2019

Komu patří ty nejposlouchanější české rádiové stanice? Které vlastní Andrej Babiš a které Daniel Křetínský? A které je nejposlouchanější?

Kolik jednotlivé banky odvedly na dividendách?

9. 7. 2019

Vláda se chystá zdanit bankám zisky a zabránit tak odtoku dividend. Ovšem o kolik miliard se jedná? Kolik jednotlivé banky odvedly na dividendách?

Kdy se zdraží dálniční známky? V roce 2020 či 2021?

4. 7. 2019

Dálniční známky podraží a otázkou zůstává, kdy tak nastane. Bude stát roční dálniční známka 2 000 Kč od roku 2020 či 2021?

Kde sledovat filmy a seriály? Srovnání cen a služeb HBO, Netflix a dalších

3. 7. 2019

Letní prázdninové večery můžete strávit ve společnosti kvalitních filmů a seriálů a zapomenout na šeď televizních repríz. Jaká je nabídka seriálů online? Na jak dlouho je můžete mít zdarma? A jaká je cena za měsíc? Je možná nižší, než si myslíte.

Co znamenají žluté kontrolky na palubní desce auta?

2. 7. 2019

Žluté či oranžové kontrolky na palubní desce většinou neznamenají žádnou pohromu, ale jejich opomíjení může vést k problémům. Co znamenají jednotlivé kontrolky? A jak vyřešit jednotlivé situace, na které kontrolky upozorňují? 

Svítí vám kontrolka v autě? Víte, co znamená?

1. 7. 2019

Na palubní desce začne svítit kontrolka a vy nevíte, co ten zvláštní symbol připomínající ponorku znamená? Podívejte se na přehled symbolů, které se vám mohou rozsvítit na palubní desce.

Příští rok připlatíme státu za cigarety, alkohol i výhry

28. 6. 2019

Od příštího roku nejspíše poroste spotřební daň na alkohol a cigarety, ale i poplatky za vklad do katastru nemovitostí a stát zdaní výhry. Kolik zaplatíte státu na odvodech navíc?

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdvojnásobí

27. 6. 2019

Od Nového roku si nejspíše za vklad do katastru nemovitosti připlatíte. Jak vysoký bude poplatek? A proč se zvyšuje?

Kde natankovat cestou do Itálie?

26. 6. 2019

Itálie je jedna z nejoblíbenějších dovolenkových destinací pro české turisty. Která cesta do Itálie je nejlepší? Kde natankovat? Kolik stojí dálniční známky při rakouské a německé cestě? A kolik vás čeká kilometrů?

Dovolená v Chorvatsku: kde tankovat po cestě k moři

24. 6. 2019

Jsou pryč doby, kdy čeští řidiči tankovali před odjezdem plnou a jeli „na doraz“? Jaké jsou ceny pohonných hmot v zemích při „maďarské“ nebo „rakouské“ cestě? Kde je výhodné natankovat plnou a kde radši netankovat vůbec?

Hvězdárny a planetária zažívají velký třesk. Kam za nimi?

17. 6. 2019

Kde najdete v Česku ty nejlepší hvězdárny a planetária? Na kolik vás vyjde vstupné? Jaký mají nejbližší program? A kdy mají otevřeno?

10 mýtů o rodičovském příspěvku

14. 6. 2019

O rodičovském příspěvku se šíří řada mýtů, které často přiživí i vládní zástupci. Od kdy můžete pracovat při rodičovském příspěvku? Jak je to se změnou rodičovského příspěvku?

HDP ČR rostl o 2,6 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?

13. 6. 2019

Růst HDP České republiky predikuje Česká národní banka na 2,5 % ročně. Jaká je realita? A o kolik HDP vzrostlo v aktuálním kvartálu? Co táhlo růst? A jaký byl jeho vývoj?


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.