Krátce o autorovi Michal Bureš

Michal Bureš Michal Bureš je v týmu Finance.cz od června 2017. Mezi jeho témata patří finanční produkty, makroekonomika, spotřebitelské chování, ochrana životního prostředí a občas zabrousí do politiky. Rád tráví čas s rodinou a přáteli. Mezi jeho koníčky patří četba, focení, příroda, folklor, tenis a hraní na PS.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Michal Bureš

Poslanci schválili 25 000 Kč pro OSVČ: kdo má nárok a jak o tuto dávku žádat?

7. 4. 2020

Kterých OSVČ se bude týkat jednorázová podpora ve výši 25 000 Kč? Jaké budou podmínky? Jak žádat o tuto dávku? Co je nutné doložit k žádosti?

Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti?

6. 4. 2020

Kdy budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji můžete pobírat? A kolik nejvíce může být vaše podpora? A jaké změny přinesl rok 2019?

Pracovníci na dohody a podpora při pandemii koronaviru

6. 4. 2020

Budou mít zaměstnanci pracující na dohody (DPP, DPČ) prominuté sociální a zdravotní pojištění? Mají nárok na ošetřovné pro děti? Bude stát přispívat na jejich mzdy v rámci kurzarbeitu? A o co a jak mohou žádat?

Ode dneška lze žádat o státní záruku na úvěry: jak na to?

2. 4. 2020

Jak si žádat o státní záruky COVID II při čerpání provozního úvěru na pokrytí dopadů pandemie koronaviru? Kdo na něj má nárok? A jak tato pomoc funguje? Jakou výši úroků vám uhradí stát?

Ode dneška lze žádat o ošetřovné pro OSVČ. Jak na to?

1. 4. 2020

Od 1. dubna 2020 mohou žádat OSVČ o ošetřovné. Které OSVČ budou mít nárok? Jakou bude mít výši? Jak a kde mohou OSVČ žádat? Jaké přílohy doložit?

Prominutí záloh na důchodovém pojištění pro OSVČ ve 4 příkladech

31. 3. 2020

Podívejte se na 4 příklady, které vám objasní, jaký dopad bude mít prominutí záloh na pojištění. Kdy budou OSVČ muset doplácet? A kdy budou dostávat přeplatek na pojistném?

Prominuté zálohy na důchodovém pojištění pro OSVČ: jaký vliv budou mít na důchod?

30. 3. 2020

Osobám samostatně výdělečně činným budou prominuty zálohy na důchodovém a zdravotním pojištění za březen až srpen. Do jaké výše budou zálohy prominuty? Je nutné o prominutí žádat? A jaký vliv bude mít nezaplacení těchto záloh na váš starobní důchod?

Odklad a přerušení EET kvůli koronaviru v 6 bodech

26. 3. 2020

Poslanecká sněmovna schválila přerušení EET a odklad další vlny EET kvůli pandemii koronaviru. Na jaký termín bude odložena další vlna EET? Kterých profesích se EET dotkne? Kdo je od EET osvobozen? A jaké budou kompenzace pro podnikatele?

Darujte krev, lidé i vaše peněženka to ocení

26. 3. 2020

Jaký je průběh darování krve? Kdo a kde může darovat a také jaké vám plynou výhody z darování krve? Ať již patříte mezi pravidelné dárce krve, nebo při pohledu na injekci se ve vás krve nedořeže, není se čeho bát - jedno píchnutí a pomůžete člověku. Třeba jednou taky budete potřebovat kapku (krve) píchnout.

Jakým způsobem budou OSVČ prominuty zálohy na důchodovém a zdravotním pojištění?

25. 3. 2020

Poslanecká sněmovna schválila prominutí minimálních záloh důchodového a zdravotního pojištění pro OSVČ na půl roku. Jak bude prominutí probíhat? Kdy nebudete muset zálohy platit vůbec?  Kdy budete muset odvést zálohy na zdravotním a důchodovém pojištění?

Prominutí záloh na sociálním a zdravotním pojištění pro OSVČ

24. 3. 2020

V rámci probíhající pandemie se jako úleva pro podnikatele uvažuje o odkladu či prominutí záloh na pojištění pro OSVČ? Kdy a jestli vůbec se tak stane?

Zvýší se od 1. dubna příspěvky na bydlení?

23. 3. 2020

Od 1. dubna 2020 vzroste životní a existenční minimum o 13,2 %, což se promítne i do příspěvku na bydlení. Jakým způsobem? Negativně, či pozitivně? Spočítejte si, jak to změní vaše příspěvky na bydlení.

Odklad EET kvůli koronaviru?

21. 3. 2020

Bude odložena další vlna EET kvůli epidemii koronaviru? Jakých povolání se tato změna dotkne? Na kdy bude další vlna EET posunuta? A jaké další změny čekají podnikatele?

Ošetřovné a OSVČ: podmínky, nárok a výše

19. 3. 2020

Budou mít OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou bude mít tato dávka formu? Kdy jej budou moci čerpat? Jak bude vysoké? A kde o něj budou moc zažádat?

Změny v ošetřovném kvůli pandemii koronaviru

18. 3. 2020

Jaké změny v ošetřovném nás čekají kvůli epidemii koronaviru? Bude prodlouženo? Budou ho moci čerpat i OSVČ? A bude i pro děti nad 10 let?

Daňové přiznání elektronicky: v jakém formátu poslat přílohy?

18. 3. 2020

V jakém formátu musíte zaslat přílohy na finanční správu k elektronickému daňovému přiznání? Které přílohy dodat fyzicky na finanční úřad a které stačí jen vyfotit či oskenovat? A jaké formáty jsou povoleny?

Nemocenská a OSVČ: Je lepší komerční, či státní pojištění?

17. 3. 2020

Nemoci se nevyhýbají ani OSVČ a ty je často přechází, protože je nikdo v nemoci platit nebude. Jaké jsou možnosti OSVČ? Je výhodnější platit si nemocenskou v rámci sociálního pojištění, či raději využít komerčního pojištění?

Které banky a kdy vám umožní odklad splátek kvůli koronaviru?

17. 3. 2020

Podívejte se na seznam bank, které vám umožní odklad splátek kvůli negativním dopadům epidemie koronaviru. Které banky vám odklad neumožní? A kdy kontaktovat vaši banku?

4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?

16. 3. 2020

České zdravotnictví i přes nedostatečný objem financí nadále patří do výkladní skříně českého státu a měli bychom být na něj pyšní. Mladí lékaři ovšem odchází do zahraničí. Kam a proč odchází? Jaký je průměrný plat doktora a sestry u nás? Odkud přichází do Česka zdravotníci?

Srážky ze mzdy: jak se změní exekuce v roce 2020?

16. 3. 2020

Jaké změny v roce 2020 se promítnou do srážek ze mzdy při exekuci. Kolik vám zbude na výplatní pásce při exekuci na jaře, v létě či na konci roku?

Nový termín daňového přiznání a vratka daně

14. 3. 2020

Pro koho platí odložený termín daňového přiznání k 1. červenci? Kdy vám bude vyplacena vratka daně? Jak to bude s přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu?

Koronavirus a práce - ošetřovné, karanténa a nemocenská

13. 3. 2020

Kdy a jak dlouho můžete čerpat ošetřovné na své dítě? Jaké máte možnosti v případě, že vaše dítě musí být doma? Kdy vám bude vyplácena náhrada mzdy? A kolik dostanete, pokud jste v karanténě?

Které dávky ovlivní růst životního minima?

12. 3. 2020

Od 1. dubna 2020 vzroste životní a existenční minimum o 13,2 %. Jak to ovlivní dávky sociální podpory - porodné, či přídavky na děti? Bude to mí pozitivní či negativní dopad?

Co bude kvůli koronaviru zavřeno?

10. 3. 2020

Od středy 11. 3. 2020 budou zavřeny školy. Od pátečního rána vláda zakazuje veřejné i soukromé akce s účastí přesahující 30 osob. Od sobotních 6:00 budou zavřené i některé obchody. Čeho všeho se zákaz týká?

Jaké jsou změny v porodném v roce 2020 - nárok bude mít více rodičů

10. 3. 2020

Kdo bude mít v roce 2020 nárok na porodné? Změní se výše vyplácené dávky? Budete mít nárok i u druhého dítěte? A jak porodné ovlivní růst rodičovského příspěvku?

Které dokumenty přiložit k ročnímu zúčtování daně a k daňovému přiznání?

5. 3. 2020

Daňové přiznání vyvolává kopřivku u nejednoho zaměstnance nebo podnikatele. Ale i zaměstnaní se možná trošku opotí, když po nich v únoru chce mzdová účetní potvrzení o životním pojištění. Abyste na nic nezapomněli, tak v našem článku si uvedeme seznam dokumentů, které je potřeba doložit, abyste měli nárok na různé slevy na dani a odčitatelné položky.

Jak na přestup mezi životními pojištěními bez ztráty financí

4. 3. 2020

Chystáte se změnit životní pojištění? Kdy je možný přestup mezi pojišťovnami? Kdy nemusíte zpětně podávat daňové přiznání a dodatečně danit příjmy? Můžete přesunout celou částku?

Český HDP v roce 2019 vzrostl o 2,4 %! Jak vzrostl u sousedů?

3. 3. 2020

České HDP v roce 2019 rostlo tempem 2,4 %. Jak jsme uspěli ve srovnání se Slovenskem, Polskem, Německem a dalšími zeměmi? Jak si vedeme v rámci EU? A jaké jsou predikce na rok 2020? Co bylo tahounem ekonomického růstu?

Tento rok odvedete státu za krabičku cigaret více. Víte kolik?

3. 3. 2020

Každá vaše cigareta má dopad na vaše zdraví i peněženku a nejvíce z ceny cigaret jde do státní kasy. Od nového roku se opět zvýšila spotřební daň za cigarety a vypadá to, že si za krabičku připlatíte. Jaké je zdanění krabičky Marlboro, Lucky Strike, či Startek?

Zrušení životního pojištění a daně

2. 3. 2020

Co obnáší zrušení vaší životní pojistky? Ve kterých případech budete muset doplácet něco na dani z příjmu? Kdy je zrušení životního pojištění výhodné? Jak je to s přestupem k jiné pojišťovně?

Kdy nás čekají další volby?

28. 2. 2020

Kdy nás čekají nejbližší volby? Budou opět dvoudenní? Je znám již přesný termín? A do jaké instituce budeme volit? Budou zároveň i senátní volby?

Změny ve slevách na dani v daňovém přiznání za rok 2019

26. 2. 2020

Vyplňujete daňové přiznání za rok 2019? Jaké si můžete uplatnit daňové slevy? A jaké jsou změny oproti roku 2018?  

Jaké jsou nejčastější chyby v daňovém přiznání?

25. 2. 2020

Vyplňování daňového přiznání je pro někoho strastiplná pouť, která ne vždy zdárně dopadne. Jakým chybám se vyvarovat?

Volby na Slovensku 2020: kdy a jak volit?

24. 2. 2020

Na konci února se na Slovensku uskuteční parlamentní volby. Jak a kdy volit? A jak mohou volit občané Slovenska žijící v Česku?

Vyšší rodičovský příspěvek pro všechny děti do 4 let?

20. 2. 2020

Rodiče, kteří měli k 1. lednu 2020 dítě mladší 4 let a nedosáhli na vyšší rodičovský příspěvek, nemusí zoufat. Ústavní soud řeší, jestli takové pravidlo nebylo diskriminační a je možné, že na vyšší rodičovský příspěvek dosáhnou všichni rodiče s dítětem mladším 4 let k 1. lednu 2020. Kdy bude jasno?

Jak změnit příjmení u dítěte?

19. 2. 2020

Co udělat pro změnu příjmení dítěte? Kdy to půjde snadno a rychle a kdy naopak vůbec? Co musí žádost o změnu příjmení obsahovat a jaké dokumenty a doklady budete potřebovat ke změně příjmení?

Kalkulačka neřestí: vypočítejte si, kolik zaplatíte státu za rum, pivo, vodku či cigarety?

12. 2. 2020

Alkohol a cigarety - dvě legální neřesti, které dokážou napáchat značné škody na našem zdraví. Na druhé straně jsou z nich odváděny vysoké příjmy do státní kasy. Kolik z ceny krabičky cigaret či sklenice alkoholu odvedete na DPH a spotřební dani?

Jak si změnit jméno a příjmení?

11. 2. 2020

Na jaký úřad zajít pro změnu jména a příjmení? Jaké podmínky musíte splnit? A co si vzít s sebou? A jak změnit jméno dítěti?

Jaká je splatnost záloh na sociální a zdravotní pojištění?

10. 2. 2020

Do kdy musí uhradit zálohy na sociálním a zdravotním pojištění zaměstnanec nebo zaměstnavatel? Do kdy OSVČ a do kdy osoba bez zdanitelných příjmů?

Zdanění piva a vína v roce 2020 - kolik odvedete státu?

6. 2. 2020

Víte, jakou část ze sklenice vína či piva odvedete státu? Víte, jak se víno či pivo daní? Jaká je míra zdanění? A jak je na tom ostatní alkohol?

Kolik v roce 2020 zaplatíte na daních na lahvi alkoholu?

5. 2. 2020

Kolik zaplatíte na spotřebních daních a DPH za láhev vodky, Becherovky, Absintu či rumu? Jaká je míra zdanění u alkoholu? Vypočítejte si, kolik odvedete na láhvi vašeho oblíbeného alkoholu.

Stravenkový paušál versus stravenky: kdo je pro a kdo proti?

31. 1. 2020

Jak bude fungovat stravenkový paušál? Dostanete od zaměstnavatele peníze na ruku? Jakého jsou jeho výhody a nevýhody oproti stravenkám?

Stravenkový paušál - skvělý nápad či drahý špás?

30. 1. 2020

Stravenkový paušál má od 1. ledna 2021 doplnit již stávající systém stravenek a rozšíří tím možnosti zaměstnavatelů i zaměstnanců. Jak bude fungovat? A co je odlišné oproti stravenkám?

Kam na finanční úřad? Pod který finanční úřad spadáte?

29. 1. 2020

Na jaký finanční úřad podat daňové přiznání u daní z příjmů, dani z nemovitých věcí a dalších daní? Stačí pár kliků a najdete lehce adresu vašeho finančního úřadu. Které daňové přiznání se na finanční úřad nepodává?

Kalendář státních svátků 2020, kdy budou mít obchody zavřeno?

28. 1. 2020

Státní svátek je pro většinu lidí spojen s volnem a výlety. Kdy se v roce 2020 můžeme těšit na volný den? Kolik nás volných dnů vůbec čeká? A na jaké dny vychází státní svátky? 

Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?

24. 1. 2020

Daň z nemovitých se platí každoročně, tak se podívejte, jak se počítá a jaké políčka máte vyplnit v daňovém přiznání, které musíte do konce ledna podat.

Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?

24. 1. 2020

Jak se kvůli růstu průměrné mzdy změní důchody, zálohy na sociálním a zdravotním pojištění? A na jaké další věci má vliv nárůst průměrné mzdy?

Sociální pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2020

23. 1. 2020

Jak se změnila výše minimálních odvodů sociálního pojištění v roce 2020 u zaměstnanců, podnikatelů a osob pracujících na dohody?

Pohřeb a práce: kdy máte nárok na volno?

20. 1. 2020

Na pracovní volno máte právo v případě úmrtí v rodině. Kdy budete mít nárok na 2 dny? Kdy na 1 den? A kdy nedostanete volno vůbec?

Zdravotní pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2020

17. 1. 2020

Kolik musí minimálně odvádět na měsíční záloze na zdravotním pojištění podnikatel, lidé pracující na dohody, zkrácený úvazek či osoby samostatně výdělečně činné v roce 2020?


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.