Krátce o autorovi Michal Bureš

Michal Bureš Michal Bureš je v týmu Finance.cz od června 2017. Mezi jeho témata patří finanční produkty, makroekonomika, spotřebitelské chování, ochrana životního prostředí a občas zabrousí do politiky. Rád tráví čas s rodinou a přáteli. Mezi jeho koníčky patří četba, focení, příroda, folklor, tenis a hraní na PS.

Napište autorovi

Zpět na seznam všech autorů

Články uživatele Michal Bureš

O dědictví II: Závěť - všechno pro děti, či ženu Filoménu?

15. 9. 2020

Dědictví nejspíš zůstane noční můrou mnoha rodičů, protože v mnoha případech se dědicové budou cítit ošizeni. Závěť je klasická forma způsobu řešení tohoto problému. Kdo dědit ze zákona musí? Z jakých důvodů můžete vydědit své děti? Je nutno sepsat závěť u notáře? A můžete se zříct dědictví?

O dědictví I: Kdo a jakým podílem bude dědit bez závěti?

11. 9. 2020

Dědictví - pro mnoho rodičů neřešitelná záhada, pro jiné snadná záležitost. Jak se dědí dle zákonné posloupnosti? Zdědí více vaše manželka nebo děti? Jaká má dědické řízení pravidla?

Kolik stálo vyšetření u lékaře? Zjistěte si, kolik za vás odvedla zdravotní pojišťovna!

9. 9. 2020

Ve zdravotnictví se točí obrovské peníze (kolem 350 miliard), z toho cca 80 % proteče přes zdravotní pojištění. Můžete se podívat, kolik naše zdravotní pojišťovna za nás vydala? A za jaké úkony? Ano, můžete. A možná to je snazší, než jste si mysleli...

Kdo vlastní naše cukrovary? A kolik jich bylo od revoluce zavřeno?

9. 9. 2020

Rušení cukrovarů během devadesátých let pobouřilo veřejnost. Jak jsme na tom nyní? Kdo a kolik u nás vyrábí cukr? Kolik ho vlastně spotřebujeme?

Darujte krev, pomůžete bližním i vaší peněžence! Vyplatí se to více, než její "prodej"!

8. 9. 2020

Darování krve se vedle hřejivého pocitu na duši, může projevit rovněž na vašich financích. Jaké jsou daňové výhody darování krve a dalších "částí těla"? Jak je to s prodejem krve, krevních destiček a spermií? Je výhodné prodat své tělní tekutiny v zahraničí?

Do kdy je nutné odevzdat přehled pro ČSSZ?

7. 9. 2020

Rok 2020 je náročný ekonomicky, i co se týče množství změn v daňových termínech, pravidlech i v orientaci ve finanční podpoře vlády. Do kdy musí OSVČ odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2019 na ČSSZ?

Prominutí záloh pro OSVČ: kdy začít znovu platit zdravotní a sociální pojištění?

3. 9. 2020

V důsledku zmírnění dopadů pandemie koronaviru vláda prominula OSVČ platby záloh na zdravotním a důchodovém pojištění. Kdy znovu začít platit zálohy? A co když jste zaplatili zálohy za březen?

Která země má největší zásoby ropy? Saudská Arábie? Rusko? Samá ropa, tedy voda...

1. 9. 2020

Ropa je stále surovinou, která hýbe nejen našimi auty, ale i světem. Která země má největší zásoby? A která nejvíce ropy exportuje? Kdo naopak musí ropu dovážet?

Jak založit datovou schránku a mít ji pod kontrolou

21. 8. 2020

Chcete podávat daňové přiznání z tepla domova? Nechce se vám jezdit vyřizovat doklady či žádosti o sociální dávky na úřadech? Vše vám může pomoci vyřídit datová schránka, její založení je jednoduché a zabere vám 5 minut, naopak vám může datová schránka ušetřit spoustu času. Jak na to?

Jak žádat o "opatrovné" pro blízkou osobu?

20. 8. 2020

Jak si zažádat o příspěvek na péči? Jaké doklady musíte dodat a co vše musíte zařídit? O jak vysoký příspěvek na péči můžete žádat?

Jaká bude výše minimální mzdy v roce 2021?

14. 8. 2020

Jaká bude minimální mzda v roce 2021? Jakou výši si představují jednotlivé strany tripartity? Jaká bude minimální mzda v sousedních zemích v roce 2021?

Daňové přiznání musíte odevzdat do úterý 18. srpna!

10. 8. 2020

Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob musíte podat do 18. srpna 2020, do kdy musíte podat přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a OSSZ?

Kdy budete platit za studium na vysoké škole? Příklady napoví

7. 8. 2020

Podívejte se na 4 příklady, které vám ukážou, kdy budete muset platit poplatky za studium. Co, když brzy oslavíte 26 let? Jak se počítá neúspěšné studium? A co více studií najednou?

Studentská poradna: jak se daní brigády, přechod na další vysokou

3. 8. 2020

Podívejte se na 4 příklady, které vám pomohou pochopit, jak získat daně z brigády zpět, jak přejít na další vysokou školu a jak se vyhnout placení zdravotního pojištění.

Do pondělí 3. srpna musíte podat přehled pro vaši zdravotní pojišťovnu

31. 7. 2020

Do jakého data musíte odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2019 vaší zdravotní pojišťovně? Kdy musíte podat daňové přiznání a přehled pro ČSSZ?

Jaké chyby vám sníží důchod? Příklady napoví!

30. 7. 2020

Podívejte se na 5 příkladů, kterých se žadatelé o důchod dopouští a zbytečně jim sníží starobní důchod. Na co si dát pozor? Co neopomenout?

5 věcí, které vám sníží důchod

27. 7. 2020

Na výši starobního důchodu má vliv spoustu věcí, které se nevyplatí podcenit. Co může váš starobní důchod snížit? A jak dosáhnout na vyšší starobní důchod?

Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?

23. 7. 2020

Výpis z katastru nemovitostí je třeba i v případech, kdybyste to možná nečekali. Jak jej snadno získat a kolik vás to bude stát? Kde najdete informace o tom, že nemovitost je v exekuci?

8 mýtů o paušální dani pro OSVČ

22. 7. 2020

Od 1. ledna 2021 by měla začít platit paušální daň ve výši 5 740 Kč. Bude povinná či dobrovolná? Kdo na ni bude mít nárok? Jaké jsou její výhody a nevýhody?

Daňový odpočet úroků z hypotéky - bude zrušen, či ne?

21. 7. 2020

Vláda avizovala, že se zrušením daně z nabytí nemovitých věcí se zruší rovněž daňový odpočet úroků z hypotečních úvěrů. Jakých úvěrů se má tato změna týkat? A budou opravdu daňové odpočty zrušeny?

Letní brigády u 2 zaměstnavatelů: kdy (ne)podepsat "růžový formulář"?

20. 7. 2020

Kdy můžete podepsat "růžový formulář" neboli prohlášení poplatníka k dani u více zaměstnavatelů? U kterého zaměstnavatele podepsat raději? Kdy budete muset podávat daňové přiznání? Příklady z praxe napoví.

Koupě, darování a dědění nemovitosti versus daně

17. 7. 2020

Jaké daně musíte odvést při koupi, darování a dědění nemovitosti? Kdy jste od daní osvobození? Daň dědická, darovací, daň z nabytí a převodu nemovitosti

Jak darovat nemovitost?

16. 7. 2020

Chystáte se darovat nemovitost? Jak na to? Co musíte splnit? Je výhodnější darování či dědění nemovitosti? Co musí obsahovat darovací smlouva?

Kompenzační bonus 350 Kč denně pro dohodáře

14. 7. 2020

Jakou výši má kompenzační bonus pro pracovníky na DPP a DPČ? Kdo na něj bude mít nárok? Za jaké období a kdy mohou žádat?

Kolik stojí výpis z katastru nemovitostí?

13. 7. 2020

Podívejte se na ceny výpisu z katastru nemovitostí a dalších služeb na Czech pointu či na katastru nemovitostí. Kde všude a za kolik můžete výpis z katastru získat? Jde výpis pořídit i online?

Srovnání spořicích účtů v létě 2020

2. 7. 2020

Podívejte se na přehled spořicích účtů a zjistěte, který je pro vás ideální, jestliže si chcete vysokou částku na chvíli odložit, či spořit dlouhodobě pár drobných. 

Paušální daň od 1. ledna 2021: výše, výhody a slabiny

30. 6. 2020

Od 1. ledna 2021 bude zavedena paušální daň - tedy jednotný odvod pro OSVČ, které dále nebudou muset podávat daňové přiznání. Jak bude paušální daň vysoká? Které OSVČ na ni budou mít nárok?

Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?

30. 6. 2020

Je cirkus byznys s týranými zvířaty, nebo národní poklad? Ve kterých zemích je již vystupování zvířat zakázáno? A jak souvisí cirkus, zookoutek a potence asijských mužů?

Od 1. července zůstane dlužníkům v exekuci více

29. 6. 2020

Jak se změní srážky ze mzdy při exekuci v roce 2020? Jaká změna čeká dlužníky od 1. července? Jak se zvýší částka, která zůstane dlužníkům?

Jak se porcuje příjem při exekuci?

25. 6. 2020

Jak se porcuje příjem při exekuci? Kolik vám zůstane? Jaký vliv má příjem manžela/ky či počet dětí? Podívejte se na praktický příklad a vypočítejte si srážku ze mzdy v naší kalkulačce.

Jak se zvýší státní dluh po koronavirové krizi?

23. 6. 2020

Jak se zvýší státní a veřejný dluh po rekordním "koronavirovém" schodku státního rozpočtu? O kolik vzroste ku poměru k HDP?

Prázdniny a svátky ve školním roce 2020/2021 - přehled

22. 6. 2020

Kdy budou ve školním roce 2020/2021 podzimní a zimní prázdniny? Kdy ve vašem okrese budou jarní prázdniny? A na které dny vychází státní svátky?

Pandemie koronaviru - restart či pohroma pro českou přírodu?

20. 6. 2020

Česká příroda se potýká se suchem, postřiky i s epidemií koronaviru a kůrovce. Jak se daří české přirodě v časech koronaviru?

Smete Česko evropský Green Deal ze stolu?

16. 6. 2020

Co je to Green Deal? Jak se k němu staví český stát a další evropské země? Co od jeho zavedení očekávat?

Co je Zelená dohoda "Green Deal", jaký dopad bude mít na ČR?

15. 6. 2020

Co obsahuje Zelená dohoda, neboli "Green Deal"? Jaké budou náklady na zavedení "zelených opatření"? Jaký dopad to bude mít na ČR?

Chystá se třetí vlna kompenzačního bonusu?

12. 6. 2020

Mohou se OSVČ a malá s. r. o. těšit na další vlnu kompenzačního bonusu? Či jakou formu podpory vláda chystá? Kdy končí kompenzační bonusy pro s. r. o. a OSVČ?

Termín odevzdání daňového přiznání je posunut na 18. srpna 2020

10. 6. 2020

Termín odevzdání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob se posouvá na 18. srpna 2020. Kdy budete muset odeslat přehledy na OSSZ a vaši zdravotní pojišťovnu?

Zdraží levné zboží z čínských e-shopů? Osvobození od DPH brzy skončí

4. 6. 2020

Zboží z čínských e-shopů do 22 eur bylo od DPH osvobozeno, to se ovšem má od 1. ledna 2021 změnit. Jaký dopad to bude mít na ceny zboží z čínských e-shopů?

Chystáte se do zoo? Kolik stojí vstupné a kde můžete kouřit?

2. 6. 2020

Výlet do zoologické zahrady má v oblibě většina českých rodin, ročně je navštíví kolem 6 milionů lidí. Jak je to v jednotlivých zoologických zahradách se vstupným? Kde všude můžete jít se svým psem? V kterých zoologických zahradách si můžete zapálit cigaretu?

Nižší DPH u ubytování, vstupenek a jízdného?

2. 6. 2020

Bude zavedeno nižší DPH u ubytování, vstupenek a jízdného? Od kdy se má sazba u těchto produktů snížit? Kdy o tom bude rozhodnuto?

Jaké je vstupné na naše zámky? A kdy mají zavřeno?

1. 6. 2020

Rádi se touláte po zámcích a podzámčí? Tak se podívejte na velký přehled cen vstupného a otevírací dobu našich zámků - Českého Krumlova, Lednice, Hluboké nad Vltavou a mnoha dalších. Do kolika let mají vaše děti vstup zdarma a kde je nutná rezervace?

Již můžete žádat o kompenzační bonus pro s. r. o.! Jak na to?

28. 5. 2020

Jak vyplnit žádost o kompenzační bonus pro s. r. o.? Kde ji najdete a stáhnete? S naším návodem vám to zabere skutečně pár minut. Jak na to?

Kdy budete moci žádat kompenzační bonus pro s. r. o.?

27. 5. 2020

Kdy budete moci žádat o kompenzační bonus pro s. r. o.? Proč se zdrželo schválení kompenzačního bonusu pro s. r. o.? Podívejte se, kde žádost najdete a jak ji máte vyplnit?

Jaké je vstupné na naše hrady? A kdy mají zavřeno?

26. 5. 2020

Právě jste se vrátili z hradu? A již se chystáte na další? Tak se podívejte na velký přehled cen vstupného a otevíracích dob našich hradů - Pražského hradu, Karlštejnu, Špilberku a dalších.

Otevřel koronavirus stavidla pro státní zakázky a neprůchodné novely zákonů?

26. 5. 2020

Pandemie koronaviru je zkouška pro nejednoho státníka, ovšem krize skýtají i příležitosti. Jak reagovaly vlády EU, Číny, USA a dalších velmoci? Jaké novely zákona se budou schvalovat při koronavirové krizi?

Jaké jsou pozitivní dopady pandemie koronaviru?

25. 5. 2020

Proč jásat nad pandemií koronaviru? Ne, nebudeme filozofovat o tom, že strávíte více času s rodinou, uspořádáte si myšlenky i domov. My se na věc podíváme z hlediska fungování státu a ekonomiky.

Co vše se uvolní 25. května? Otevřou školy, hospody i obchody!

22. 5. 2020

25. května proběhne další vlna uvolňování. Na co se můžeme těšit? Budou otevřeny již všechny obchody, restaurace, kina, zoo? Budeme muset nosit roušky?

Nepošlete dítě do školy = ztráta ošetřovného? Příklady napoví

21. 5. 2020

Podívejte se na 5 příkladů, které vám pomohou pochopit situaci ohledně ošetřovného a návratu dětí do základních a mateřských škol. Co když dítě do školy nepošlete? Jak je to s těhotenstvím a ošetřovným? A co když hlídá babička?

Kdo vlastní české pivovary?

21. 5. 2020

České pivovary prochází v časech koronaviru těžkým obdobím, ale již začíná svítat na lepší časy, navíc zájem o české pivo v cizině neustále roste. Kdo vlastní české pivovary a kolik piva vyrobí?

Kam plyne zisk 78 miliard Kč z českých bank?

20. 5. 2020

Banky měly loni zisky přesahující 78 miliard Kč. Kdo vlastní české banky? Jak jsou na tom s počty klientů? Kterým bankám rostou zisky a kterým naopak dochází dech?