Kdo vlastní naše čerpací stanice?

30.09.2021 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci?

Veřejných čerpacích stanic u nás najdeme téměř 4 tisíce, která společnost má největší síť čerpacích stanic? A kdo vlastní tyto provozovatele? 

Při vůni benzinu se vám rozbuší či sevře srdce?

Srdce a motor

Zdroj: Shutterstock

Kolik je v ČR čerpacích stanic a kolik v EU?

V Česku bylo v dubnu tohoto roku celkem 3 991 veřejných čerpacích stanic.

Podle statistiky vedené National Oil Industry Association bylo k poslednímu dni roku 2017 po celé Evropě (včetně Turecka) 133 249 čerpacích stanic. V rámci Evropské unie najdeme 115 729 čerpacích stanic. Nejvíce možností k načerpání paliva do plechových miláčků je v Itálii - 20 750, nejméně naopak na Maltě - 80.

Počet čerpacích stanic a velikost jednotlivých provozovatelů

Počet provozovaných čerpacích stanic Počet vlastníků Počet provozovatelů
Nad 100 čerpacích stanic 6 6
50 až 99 čerpacích stanic 4 4
20 až 49 čerpacích stanic 8 12
10 až 19 čerpacích stanic 14 17
5 až 9 čerpacích stanic 41 45
2 až 4 čerpacích stanic 193 178
1 čerpací stanice 1 357 1 157
Celkem 1 623 1 419

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Benzina - polská síla pro koně pod kapotou

Tankujete Vervu s vervou?

Znak Benzina

Zdroj: Benzina

Benzina se může chlubit nejrozsáhlejší sítí čerpacích stanic v Česku. Benzina spadá pod společnost Unipetrol, jejímž většinovým vlastníkem je polský petrochemický koncern PKN Orlen.

Na benzince Benziny si můžete natankovat palivo Verva, jehož název nese i litvínovský hokejový klub, který je většinově vlastněn a sponzorován Unipetrolem.

Značka Benzina po více než 60 letech zmizí z českých silnic, protože se připravuje přejmenování na Orlen, tedy na jméno mateřské společnosti. Rebranding bude postupný a potrvá několik let, obě značky budou na trhu fungovat jako jedna.

Unipetrol loni dosáhl ztráty ve výši 5,4 miliardy korun.Tržby firmě klesly meziročně o 35 procent na 83,1 miliardy korun.

Dva ze čtyř pod MOLem

Jezdíte na MOL?

Znak MOL

Zdroj: MOL

MOL (celým názvem Magyar olaj) je dvojkou na trhu a v minulosti prošel také rebrandingem, a to ze značky Pap Oil na MOL, podobný osud potkal benzinky značky Slovnaft, které se staly také "MOLkami". Pod koncern MOL spadá rovněž síť čerpacích stanic s názvem Agip, které tato maďarská společnost koupila od italského partnera. Nicméně i zde došlo k přejmenování na MOL.

Společnost MOL je ze čtvrtiny vlastněna maďarským státem, druhým největším akcionářem je společnost ČEZ (lehce přes 7 %). Vstupem ČEZu se zabránilo převzetí společnosti MOL rakouskou společností OMV.


Čtěte také:

Které země mají největší zásoby ropy?

Kdo vlastní naše obchodní řetězce?

Jaké je nové značení paliv v ČR?


Čepro a Eurooil v rukách státu

Čepro dodá nektar do vašeho plechového miláčka

Znak Čepro

Zdroj: Čepro

EuroOil provozuje přes 200 čerpacích stanic po celé České republice, což ji zařadilo na třetí místo v počtu čerpacích stanic. 

EuroOil je vlastněna akciovou společností Čepro, které loni stoupl zisk před zdaněním na rekordní 1,285 miliardy korun z 1,14 miliardy korun o rok dříve. Tržby meziročně stouply o téměř 23 procent na 59,168 miliardy korun.

Jediným akcionářem Čepra je Ministerstvo financí České republiky.

„Hlavními aspekty úspěchu v roce 2018 byla kombinace úspěšné obchodní politiky, trvalého zvyšování efektivity a v neposlední řadě přetrvávajícího růstu domácí ekonomiky," uvedl předseda představenstva Čepra Jan Duspěva. Dodal, že společnost Čepro zaznamenala rekordní prodeje na čerpacích stanicích, jak u pohonných hmot, tak i dalšího zboží.

Čepro vedle provozu sítě čerpacích stanic provozuje 1 135 kilometrů produktovodů a 650 skladovacích nádrží s kapacitou nad 1,76 milionu metrů krychlových.

Čepro se snažilo o rebrandingu čerpacích stanic EuroOil, hovořilo se o zavedení zahraničních značek Agip či Total. Nejdále byly pronájem značky Total, ale nakonec se s francouzskou firmou nedohodlo. 

Ve hře je ještě italská značka Eni.

Rebranding měl za cíl přílákat na čerpací stanice EuroOil také zahraniční řidiče, kteří tyto značky znají. Nicméně se zatím společnost Čepro s žádným subjektem nedohodla.

 

Shell - holandská hřebenatka

Druh vyobrazený v logu společnosti Shell je hřebenatka kuchyňská (Pecten maximus)

Znak Shell

Zdroj: Shutterstock

Shell (celým názvem Royal Dutch Shell) patří mezi největší těžařské společnosti a vlastní jednu z největších sítí čerpacích stanic, která působí takřka po celém světě. Jedná se o největší soukromou petrochemickou společnost v Evropě a druhou největší na světě.

Shell je britsko-holandská akciová společnost se sídlem v Haagu. Shell má řadu akcionářů, největší z nich je americká investiční skupina Capital Group Companies.

OMV - pětka z Reichu

OMV - pátý největší provozovatel sítě čerpacích stanic v ČR

Znak OMV

Zdroj: OMV

V Česku má pátý největší podíl na trhu jedna z největších evropských společností s čerpacími stanicemi, která působí ve 13 zemích a zaměstnává více než 34 000 zaměstnanců.

OMV je akciová společnost, která má následující vlastnickou strukturu:

  • ÖBIB (31,5%)
  • International Petroleum Investment Company (IPIC) - (20,0%)
  • Volně prodejné akcie na trhu (48,3%)
  • Vlastní akcie (0,2%)

IPIC je vlastněna vládou Spojených arabských emirátů (SAE), ÖBIB je společnost vlastněna rakouským státem.

Spotřeba benzinu v České republice

Po letech růstu spotřeby benzinu byl vykázán pokles spotřeby.

V roce 2020 dosáhla spotřeba benzinu 1,957 miliard litrů. Oproti roku 2019 se jedná o výrazný pokles, přesně o 9,2 %, protože spotřeba benzinu činila v tomto roku 2,155 miliard litrů.

Dodejme, že v roce 2018 činila spotřeba benzinu 2,13 miliard litrů.

Spotřeba nafty v České republice

Podobný trend jako u benzinu je i u nafty, kde spotřeba v roce 2020 meziročně klesla o 4,7 %.

Spotřeba nafty v roce 2020 činila 5,701 miliard litrů, v roce 2019 pak byla spotřeba nafty ve výši 5,982 miliard litrů.

V roce 2018 pak bylo na našem území spotřebováno 5,88 miliard litrů nafty.

Nafta je v ČR stále nejoblíbenější pohonná hmota.

Proč klesla spotřeba nafty a benzinu?

Za vším musíme hledat koronavirus, protože pandemie v roce 2020 uspala českou ekonomiku i cestování, což se razantně projevilo ve spotřebě pohonných hmot, což potvrzuje i Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO):

„Za rok 2020 dosáhla celková spotřeba pohonných hmot 7,66 mld litrů, tj. o 6 % méně než v roce 2019. Výraznější pokles byl u automobilových benzinů. Za hodnocené období klesla jeho spotřeba o 9,2 % a u motorové nafty o 4,7 %. Nejvýraznější propad poptávky automobilových pohonných hmot byl v dubnu 2020, automobilové benziny klesly o 32 % a motorová nafta o 20 % v porovnání se stejným obdobím roku 2019. Celosvětová pandemie vedla i k dramatickému omezení mezinárodní letecké dopravy. V ČR došlo k propadu spotřeby leteckého petroleje meziročně o 67 %."Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 117 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU