Kdo vlastní naše čerpací stanice?

28.03.2019 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci?

Veřejných čerpacích stanic u nás najdeme téměř 4 tisíce, která společnost má největší síť čerpacích stanic? A kdo vlastní tyto provozovatele? 

Při vůni benzinu se vám rozbuší či sevře srdce?

Srdce a motor

Zdroj: Shutterstock

Kolik je v ČR čerpacích stanic a kolik v EU?

V Česku bylo v únoru tohoto roku celkem 3 991 veřejných čerpacích stanic.

Podle statistiky vedené National Oil Industry Association bylo k poslednímu dni roku 2017 po celé Evropě (včetně Turecka) 133 249 čerpacích stanic. V rámci Evropské unie najdeme 115 729 čerpacích stanic. Nejvíce možností k načerpání paliva do plechových miláčků je v Itálii - 20 750, nejméně naopak na Maltě - 80.

Počet čerpacích stanic a velikost jednotlivých provozovatelů


Počet provozovaných čerpacích stanic Počet společností
Nad 100 čerpacích stanic 5
50 až 99 čerpacích stanic 3
20 až 49 čerpacích stanic 7
10 až 19 čerpacích stanic 15
5 až 9 čerpacích stanic 43
2 až 4 čerpacích stanic 217
1 čerpací stanice 1 388

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Benzina - polská síla pro koně pod kapotou

Tankujete Vervu s vervou?

Znak Benzina

Zdroj: Benzina

Benzina se může chlubit nejrozsáhlejší sítí čerpacích stanic v Česku. Benzina spadá pod společnost Unipetrol, jejímž většinovým vlastníkem je polský petrochemický koncern PKN Orlen.

Na benzince Benziny si můžete natankovat palivo Verva, jehož název nese i litvínovský hokejový klub, který je většinově vlastněn a sponzorován Unipetrolem.

Unipetrol loni dosáhl zisku téměř 9 miliard korun.

Dva ze čtyř pod MOLem

Jezdíte na MOL?

Znak MOL

Zdroj: MOL

MOL (celým názvem Magyar olaj) je dvojkou na trhu a v současné době prochází rebrandingem jeho značka Pap Oil, která se změnila na MOL, podobný osud potkal benzinky značky Slovnaft, které se staly také "MOLkami". Pod koncern MOL spadá rovněž síť čerpacích stanic s názvem Agip, které tato maďarská společnost koupila od italského partnera.

Společnost MOL je ze čtvrtiny vlastněna maďarským státem, druhým největším akcionářem je společnost ČEZ (lehce přes 7 %). Vstupem ČEZu se zabránilo převzetí společnosti MOL rakouskou společností OMV.


Čtěte také:

Které země mají největší zásoby ropy?

Kdo vlastní naše obchodní řetězce?

Jaké je nové značení paliv v ČR?


Čepro a Eurooil v rukách státu

Čepro dodá nektar do vašeho plechového miláčka

Znak Čepro

Zdroj: Čepro

EuroOil provozuje přes 200 čerpacích stanic po celé České republice, což ji zařadilo na třetí místo v počtu čerpacích stanic. 

EuroOil je vlastněna akciovou společností Čepro, které loni stoupl zisk před zdaněním na rekordní 1,285 miliardy korun z 1,14 miliardy korun o rok dříve. Tržby meziročně stouply o téměř 23 procent na 59,168 miliardy korun.

Jediným akcionářem Čepra je Ministerstvo financí České republiky.

„Hlavními aspekty úspěchu v roce 2018 byla kombinace úspěšné obchodní politiky, trvalého zvyšování efektivity a v neposlední řadě přetrvávajícího růstu domácí ekonomiky," uvedl předseda představenstva Čepra Jan Duspěva. Dodal, že společnost Čepro zaznamenala rekordní prodeje na čerpacích stanicích, jak u pohonných hmot, tak i dalšího zboží.

Čepro vedle provozu sítě čerpacích stanic provozuje 1 135 kilometrů produktovodů a 650 skladovacích nádrží s kapacitou nad 1,76 milionu metrů krychlových.

 

Shell - holandská hřebenatka

Druh vyobrazený v logu společnosti Shell je hřebenatka kuchyňská (Pecten maximus)

Znak Shell

Zdroj: Shutterstock

Shell (celým názvem Royal Dutch Shell) patří mezi největší těžařské společnosti a vlastní jednu z největších sítí čerpacích stanic, která působí takřka po celém světě. Jedná se o největší soukromou petrochemickou společnost v Evropě a druhou největší na světě.

Shell je britsko-holandská akciová společnost se sídlem v Haagu. Shell má řadu akcionářů, největší z nich je americká investiční skupina Capital Group Companies.

OMV - pětka z Reichu

OMV - pátý největší provozovatel sítě čerpacích stanic v ČR

Znak OMV

Zdroj: OMV

V Česku má pátý největší podíl na trhu jedna z největších evropských společností s čerpacími stanicemi, která působí ve 13 zemích a zaměstnává více než 34 000 zaměstnanců.

OMV je akciová společnost, která má následující vlastnickou strukturu:

  • ÖBIB (31,5%)
  • International Petroleum Investment Company (IPIC) - (20,0%)
  • Volně prodejné akcie na trhu (48,3%)
  • Vlastní akcie (0,2%)

IPIC je vlastněna vládou Spojených arabských emirátů (SAE), ÖBIB je společnost vlastněna rakouským státem.

Spotřeba benzinu v České republice

Spotřeba benzinu v České republice v roce 2018 vzrostla o 0,2 % a to 2,13 miliardy litrů. 

Spotřeba nafty v České republice

Spotřeba nafty rostla také a to o 1,1 % na 5,88 miliardy litrů.

Nafta je v ČR stále oblíbenější a její podíl vzrostl o procentní bod na 73,4 procenta.

Proč roste spotřeba nafty a benzinu?

Hlavním důvodem vyšší spotřeby pohonných hmot je růst české ekonomiky.

Jestliže porovnáme spotřebu benzinu, tak ve srovnání s rokem 2003 klesla o více než 25 %, od roku 2015 se však pokles zastavil. "Oživení ekonomiky ovlivňuje i růst spotřeby domácností na dopravu. Lidé jsou ochotni více utrácet při cestování tedy i za pohonné hmoty. Dalšími podpůrnými argumenty jsou i nízká nezaměstnanost, růst platů, vyšší podíl individuálních cest za rekreací po tuzemsku a zvýšený zájem o nákup nových vozidel s benzinovým motorem," uvedl Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu (ČAPPO).

Spotřeba nafty roste nepřetržitě od roku 2010, od roku 2010 se zvýšila spotřeba o 24,6 %. Jako hlavní důvod růstu spotřeby nafty vidí Václav Loula růst české ekonomiky. "Zároveň pokračoval nárůst mezinárodní kamionové dopravy, pokračuje i dovoz ojetých vozů s naftovým pohonem. Navíc alternativní varianty v nákladní dopravě mají minimální podíl. Vyšší podíl tvoří pouze pohon na CNG u veřejné autobusové dopravy ve městech," doplnil Loula.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 12 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EUPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.