Benzín v posledních dvou týdnech zdražil více než o korunu na litr. Nafta je tak po necelém půlroce opět levnějším palivem

23.04.2019 | , Finance.cz
Spotřebitel


Benzín je obvykle dražší než nafta, protože je zatížen vyšší spotřební daní. Hlavně během zimních měsíců tomu však často bývá naopak. Příčinou je vyšší poptávka po naftě, která se v řadě zemí stále využívá k vytápění. Také během letošní zimy nafta podražila. V předchozích týdnech ale začala výrazně růst cena benzínu a zdá se, že se ceny paliv vrátily do normálu. Podle nejnovějších údajů Evropské komise totiž litr Naturalu 95 v Česku za poslední dva týdny zdražil o korunu a 14 haléřů, zatímco nafta pouze o jednotky haléřů. Podle odborníků ceny paliv dále porostou.

Je přirozené, že je výsledná cena benzínu vyšší než cena nafty. Natural je totiž téměř ve všech zemích EU zatížen vyšší spotřební daní. V Česku činí spotřební daň na litr nafty 10,95 Kč a 12,84 Kč na litr Naturalu. Příčinou dražší nafty bývá zvýšená poptávka po topných olejích v zimě. „Topný olej je z chemického hlediska totéž co motorová nafta a v řadě zemí je stále hojně rozšířeným topným médiem. Protože v zimě bývá poptávka po naftě, respektive topném oleji vyšší, roste i cena,“ vysvětluje Ivan Indráček, předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR.

Dražší nafta během zimy není nic neobvyklého

„Když se podíváme do historie, nafta byla dražší než benzín zpravidla během zimních měsíců. Nyní by se měla situace vrátit do normálu,“ dodává Ivan Indráček. Potvrzují to statistiky Evropské komise, podle kterých byla nafta dražší během tří z posledních pěti zim. Kromě letošní zimy, kdy je cena nafty oproti benzínu vyšší od přelomu října a listopadu 2018, to byla období od listopadu 2014 do začátku června 2015 a od listopadu 2015 do ledna 2016.

Končí období dražší nafty?

Podle nejnovějších dat Evropské komise z minulého týdne poskočila průměrná cena benzínu v Česku skoro o 50 haléřů nahoru. Aktuálně stojí nafta v průměru 31,68 Kč/l, zatímco benzín již 32,21 Kč/l. Tento vývoj v minulých týdnech již naznačovaly takzvané plošné ceny, které jsou vyhlašovány petrolejářskými společnostmi pro firemní zákazníky na týdenní bázi. „Jakákoliv změna ceny ropy nebo kurzu koruny se obratem promítá do plošných cen paliv. Lze tak předvídat běžné ceny na čerpacích stanicích, které mají obvykle určitou setrvačnost, protože petrolejáři doprodávají zásoby pořízené dříve,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil.

Podle údajů nákupní aliance Axigon v posledních týdnech výrazně rostla plošná cena Naturalu 95, a to i více než o korunu během jednoho týdne. To se pak skutečně projevilo též v běžných cenách na čerpacích stanicích. „Během posledních dvou týdnů benzín podle Evropské komise zdražil dokonce o 1 korunu a 14 haléřů, čímž se stal opět dražším palivem, než je nafta. Aktuální plošné ceny pro tento týden naznačují další zdražování benzínu i nafty,“ dodává Damir Duraković.

Kolik stojí benzín

(foto: Pixabay)

 

Ceny paliv dále porostou

Definitivní návrat stavu, kdy je nafta levnější než benzín, však zatím nepředpokládá Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky. „Ekonomický cyklus sice zpomaluje, ale ještě nejsme ve fázi poklesu. Nafta, která se hojně využívá v průmyslu, je tak stále poptávaná a zůstane dražší než benzín. Podle všeho navíc ceny pohonných hmot dále porostou,“ predikuje Viktor Zeisel z Komerční banky.

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku

 

Cena ke dni 4. 3.

Cena ke dni 11. 3.

Cena ke dni 18. 3.

Cena ke dni 25. 3.

Cena ke dni 1. 4.

Cena ke dni 8. 4.

Cena ke dni 15. 4.

Natural 95

30,20 Kč/l

30,29 Kč/l

30,43 Kč/l

30,61 Kč/l

31,07 Kč/l

31,76 Kč/l

32,21 Kč/l

Nafta

31,13 Kč/l

31,25 Kč/l

31,45 Kč/l

31,47 Kč/l

31,51 Kč/l

31,60 Kč/l

31,68 Kč/l

Zdroj: Evropská komise


Také si přečtěte:

 

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: Spotřebitel