Co si pečlivě ohlídat u cestovního pojištění?

20.08.2019 | , Finance.cz
POJIŠTĚNÍ


Prázdniny už sice končí, ale mnoho Čechů se na dovolenou ještě chystá. Plno z nich také uvažuje o zřízení cestovního pojištění. V článku přinášíme rady a tipy, co si při zřízení ohlídat.

Zdravotní komplikace v cizině může být finančně velmi náročná. Především při úrazech se může stát, že se kvůli řešení situace bude muset sáhnout hluboko do kapsy. Podle zkušeností společnosti Vindicia, která se zabývá odškodněním, se vyplatí vyřídit si před cestou za hranice dobré pojištění.

Jaký limit nastavit pro lékařské výlohy u cestovního pojištění?

Pokud si cestovatel sjednává pojištění, má možnost vybrat limit na lékařskou péči. Zásah a léčení u zlomené nohy v Rakousku vás celkově přijde na desítky tisíc eur, u infarktu v Turecku pak na více než 100 tisíc euro.

„Obecně platí, že při vyřizování pojištění na cesty se vyplatí být trošku paranoidní a myslet na nejhorší. Je lepší připlatit si za vyšší limit na lékařskou péči, než situaci podcenit a velkou část života splácet dluhy za nečekanou operaci, kterou si vyžádalo zranění na dovolené,“ říká Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia. Doporučuje proto volit neomezený limit na lékařskou péči.

Cestovní pojištění: na co si dát pozor, krytí

Zdroj: Shutterstock

Zkontrolujte ve smlouvě výluky z pojištění

Takřka každé pojištění uvádí situace, na které se nevztahuje. Pokud tyto výjimky důkladně neprostudujete, můžete být velmi překvapeni ve chvíli, kdy se na pojištění budete chtít spolehnout. Nejčastěji se jedná o úrazy při sportu, které nejsou připojištěné a pojišťovna pak náklady nehradí.

Důležité je, aby se pojistka vztahovala i na péči v soukromých zařízeních a pohotovostech, nejen ve státních nemocnicích. Právě soukromé nemocnice bývají často v oblastech, které navštěvují turisté, a péče tu bývá výrazně kvalitnější.

Připojištění na rizikové sporty

Každá pojišťovna by měla mít seznam rizikových sportů, které základní cestovní pojištění nehradí. Často se na tomto seznamu objevuje např. rafting, paragliding anebo i potápění. Pokud v zahraničí budete absolvovat nějaký z rizikových sportů, budete se muset ještě připojistit.

,,Cestovní pojištění se často vztahuje na obvyklé aktivity. Pokud se zraníte u méně častých a rizikovějších činností, přijde účet za léčbu vám, nikoliv pojišťovně. Proto zvažte, co vše budete na dovolené dělat a pojištění aktivitám přizpůsobte. Celkovou cenu za pojištění to nijak výrazně nenavýší a vás to ochrání v případě jakékoliv nehody,“ radí Beck.

Co všechno by mělo cestovní pojištění krýt?

Kromě krytí léčebných výloh by se zájemci o cestovní pojištění ještě měli zamyslet nad tím, co pro ně může způsobit výpadek v příjmu v případě následků anebo rekonvalescence po úrazu nebo nemoci. Snížení příjmu může způsobit nejen problém uživit rodinu a utáhnout bydlení. Důsledkem mohou být i potíže se splácením úvěrů. Právě proto zvolte takové cestovní pojištění, které nehradí jen léčbu, ale i možný snížený příjem jako následek.

Tip: Srovnejte si cestovní pojištění

Sjednání asistenční služby u cestovního pojištění

Toto rozšíření pojištění vám může připadat zbytečné, ale vyplatí se v případě, že se stane něco opravdu vážného. „Zahrnuje dodatečné výdaje, například to, že za vámi do nemocnice může přijet rodina a bude se mít kde a za co ubytovat. Spadá sem také dovoz krevních derivátů,“ vysvětluje Beck.

V tom nejhorším případě pak pojištění hradí převoz těla. „Částky za převoz těla bývají překvapivě vysoké, hlavně když se jedná o vzdálené země. Doporučuji tuto položku do pojištění zahrnout, aby důsledky nenesli případní pozůstalí,“ dodává.

 

Kolik dnů si nechat pojistit?

Víte, že jedete na dovolenou přesně od soboty do soboty? Vindicia přesto radí, abyste si pojištění lehce rozšířili, a to minimálně o den. „Často platí ono používané ‚když se to sype, tak se to sype‘. Nestalo by se poprvé, kdy by Češi uvázli na letišti a čekali na svůj spoj o den déle. Pokud by vás v takové situaci postihl například infarkt, budete mít veliký problém se zaplacením léčby,“ uvádí Beck.

Samozřejmostí by pak mělo být pokrytí celého dne, kdy se vracíte v brzkých ranních hodinách. Úvaha „přece nebudu platit jen za dvě hodiny v cizině“ by se v konečném důsledku mohla výrazně prodražit.

Zdroj: Vindicia


Čtěte také:

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 3 krát

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍ