Pracovní úraz během home office: Je nárok na odškodnění?

18.01.2021 | , Finance.cz
POJIŠTĚNÍ


Epidemie covid 19 vyhnala z kanceláří podstatnou část zaměstnanců, kteří nyní pracují na home office. Mají ale nárok na odškodnění pracovního úrazu, pokud se v takové situaci doma zraní? Podle společnosti Vindicia, která se kompenzacemi zabývá, to rozhodně není ztracené. Připravila 5 tipů, které lidem pomohou, aby se adekvátního odškodnění domohli.

Zákon problematiku úrazů při práci z domova neošetřuje – zároveň ovšem není důvod odpovědnost zaměstnavatele za škodu způsobenou zaměstnanci v souvislosti s prací z režimu home office vylučovat. Judikatura se zde bude pravděpodobně vyvíjet, přičemž se bude přihlížet například k obvyklé pracovní době a podobně.

Zcela zásadní je, aby zaměstnavatel zaměstnancův úraz uznal jako pracovní. „V současnosti řešíme s klientem zcela ukázkový případ. Muž byl v kuchyni a slyšel, že na počítači se mu snaží někdo dovolat na videokonferenci. Pospíchal tedy, upadl na schodech a poranil si koleno a zlomil ruku. Zaměstnavatel tuto situaci zcela férově posoudil jako pracovní úraz a my nyní pracujeme na posudku na bolestné,“ popisuje aktuální kauzu Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia. Připomíná, že kompenzace v těchto případech nejde z kapsy zaměstnavatele, ale z pojistky, kterou má pro případ pracovního úrazu každá firma ze zákona sjednanou.


Čtěte také:

Odškodnění pracovního úrazu na home office, při práci z domu

Zdroj: Shutterstock

 

Jak získat odškodnění pracovního úrazu při režimu home office

1. Home office v pracovní smlouvě

Home office je mezi zaměstnanci oblíbený pracovní režim i mimo epidemii covid 19. Pro odškodnění je ale důležité, aby byla tato možnost zakotvena i v pracovní smlouvě. Zaměstnavatel tak oficiálně uznává, že část svých pracovních povinností vykonává zaměstnanec mimo kancelář, a to v domácím prostředí. A pokud se při výkonu práce zraní, má právo na kompenzaci.

2. Mějte ve smlouvě čas, kdy se máte věnovat práci

Další položkou, která by neměla ve smlouvě chybět, je doba, která je vyhrazena výkonu zaměstnání. Má jasně popisovat, zda jde o pevně určený čas, nebo o flexibilní dobu.

3. Pracovní úraz souvisí s výkonem práce

Nestačí jen uvádět, že se člověk zranil v době, kdy měl oficiálně pracovat. Zranění by mělo skutečně souviset s výkonem práce. Pokud člověk například upadne při cestě k domácí kopírce, popřípadě během konferenčního hovoru, nárok na odškodnění by mít měl. Jestliže pracovníka srazí auto při cestě pro svačinu či se opaří při přípravě oběda, nárok nemá, ačkoliv k problému došlo v pracovní době. Proto jasně uvádějte nejen typ zdravotních potíží, ale i okolnosti, za kterých k nim došlo.

4. Zaměstnavatel musí uznat úraz jako pracovní

Důležitým bodem je, aby zaměstnavatel uznal úraz jako pracovní. Tento krok otevírá cestu k odškodnění a je pro něj zásadní. Zdůrazněte jak souvislost zranění s prací, tak i skutečnost, že kompenzaci neplatí přímo zaměstnavatel, ale jeho pojišťovna.

5. Důkazy o úrazu během výkonu zaměstnání

Pracovní úraz se v domácím prostředí velice těžko dokazuje, proto záleží na každém detailu. Pomůže, pokud má poškozený v ruce jasné a silné důkazy.

„Ten nejlepší nástroj na dokumentaci máme skoro každý v kapse – je to náš mobilní telefon. Pokud máme tu možnost, okamžitě po nehodě si vyfoťte nejen svá zranění, ale také celou situaci. Pomůže vám to dokázat, že jste si úraz přivodili opravdu v blízkosti počítače, a ne třeba při ranní sprše,“ radí Beck, podle kterého samozřejmě pomohou i svědci.

Zdroj: Vindicia

Autor článku

Redakce

Redakce  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: POJIŠTĚNÍ