Jak to bude příští rok se zastropováním cen energií?

19.10.2022 | , Finance.cz
BYDLENÍ


V příštím roce budou ceny energií zastropované. Na jakých částkách? Budete muset o cenový strop požádat a co se stane, pokud za energie platíte méně?

Původně měl s vysokými cenami energií v příštím roce pomoci úsporný tarif. O tom se však nakonec rozhodlo, že bude platit pouze do konce roku 2022. Nahradit ho má zastropování cen energií, které bylo konečně schváleno českou vládou 5. října. Pojďme se společně podívat, jak bude taková pomoc v příštím roce vypadat.

Dozvíte se:

Koho se bude nová pomoc od státu týkat?

Předně se bude týkat všech domácností, které energie odebírají. Na rozdíl od úsporného tarifu také bude pomoc dopřána i některým firmám, a to malým a středním podnikům do 250 zaměstnanců a s ročním obratem přibližně do 1,25 miliardy korun. Dále sem také samozřejmě můžeme zařadit i některé další vybrané subjekty, a to třeba vládní instituce, obce, školy, poskytovatele zdravotních a sociálních služeb, provozovatele městské hromadné dopravy apod.

Důležité je navíc zmínit, že tentokrát se podpora v době ekonomické a energetické krize nebude týkat jen drahé elektřiny, se kterou pomáhal úsporný tarif, ale i plynu. Zastropován navíc bude i plyn, který je využíván v domovních kotelnách a plynových teplárnách.

Čtěte také: Vše o úsporném tarifu

Kolik se zastropuje z celkové spotřeby elektřiny a plynu?

V případě domácností a dalších subjektů, které jsou připojeny na hladině nízkého napětí, půjde o 100 % z celkové spotřeby. 80 % ze spotřeby za posledních 5 let bude platit pro ostatní malé a střední podniky, které jsou napojeny na hladinu vysokého nebo velmi vysokého napětí.

U plynu se pak také zastropuje 100% spotřeba, což bude platit pro všechny domácnosti a maloodběratele s ročním odběrem do 620 MWh. Pro malé a střední podniky se plyn zastropuje také, ale jen pokud mají roční odběr od 630 do 4200 MWh, a navíc pouze z 80 % z jejich nejvyšší spotřeby za posledních 5 let.

Čtěte také: Jak snížit výdaje za energie na minimum?

Cenový strop energií – max. ceny plynu a elektřiny 2023

Zdroj: Depositphotos

 

Jak bude vypadat cenový strop energií?

Cena za dodávku elektřiny bude činit 5 Kč/KWh bez DPH, čili 6,05 Kč s DPH. Stálý měsíční plat za dodávku elektřiny bude stanoven na 130 Kč za jedno odběrné místo za měsíc. Cena za dodávku plynu v rámci cenového stropu bude činit 2,50 Kč bez DPH, čili 3,025 Kč s DPH. Stálý měsíční plat za dodávku plynu bude stanoven také ve výši 130 Kč za jedno odběrné místo za měsíc.

V obou případech navíc platí, že půjde o odběrné místo bez ohledu na spotřebu elektřiny nebo plynu.

Budou muset odběratelé o zastropování nějak žádat?

Ne, vše proběhne automaticky jako u úsporného tarifu. Povinnost však budou mít dodavatelé energií. Ti totiž budou muset do 30 dnů po vyhlášení cenového stropu upravit zákazníkům zálohy na energie a dále jim také zaslat upravený rozpis.

Další povinnost pak vznikne i dodavatelům poslední instance. Ti budou totiž muset nabídnout smlouvu na dodávky energií za zastropovanou cenu. A to těm zákazníkům, na které se cenový strop vztahuje a kterým se nedaří uzavřít smlouvu s novým dodavatelem.

Čtěte také: Jaké sociální dávky lze využít při drahých energiích?

Bude mi moct dodavatel nabídnout vyšší cenu?

Pokud se na odběratele zastropování vztahuje, dodavatel jim nebude moci nabídnout vyšší cenu, než je ta maximální, kterou stanovila vláda.

Co když platím nižší ceny za energie?

Pokud jako zákazník u svého dodavatele platíte nižší cenu elektřiny nebo plynu, než je pro ně stanovený strop, budete hradit cenu sjednanou s dodavatelem. Dokud platí ve smlouvě nižší cena energií, smluvní vztah zůstane v rámci zastropování nedotčen. Pro vás se tedy nic nezmění.

Do kdy budou ceny energií zastropovány?

Zastropování by mělo trvat po celý rok 2023. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely platí, že tuto pomoc bude také možné na základě nařízení případně prodloužit.

Čtěte také: Chyba ve faktuře za elektřinu? Podejte co nejdříve písemnou reklamaciPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 22 krát