Itálie hájí zájmy chudých zemí

Finance.cz
Autor: Finance.cz
21. 7. 2000

Sdílet

Nejdůslednější program odstranění nebezpečné a burcující hospodářské nerovnováhy světa, jíž se má ode dneška na Okinawě zabývat vrcholná schůzka nejbohatších zemí světa, G7, navrhla kupodivu Itálie.

Není možné dosáhnout rozvoje světové ekonomiky, pokud nezajistíme spravedlivý obchodní režim, prohlásil včera italský premiér Giuliano Amato. V článku pro list International Herald Tribune připomenul dalším členům skupiny sedmi nejvyspělejších zemí (G7), že jeho země například zrušila dluhy nejchudších států ve výši šesti miliard amerických dolarů, jak se ostatně loni slíbilo na schůzce G7 v německém Kolíně.

Právě tehdy se nejbohatší země zavázaly, že do konce letošního roku odepíší čtyřiceti nejchudším zemím světa, zejména africkým, jejich dluhy, což tehdy představovalo 100 miliard dolarů. Neuspokojení dlužníci ale poznamenávají, že zůstalo jen u slibů - až na malé výjimky žádná bohatá země nedostála svým závazkům. Jak včera napsala agentura Reuters, největší hospodářští obři "nikterak neuspěli v přerušení fatálního cyklu zadlužení a chudoby, který znemožnil chudým zemím využívat výhod globalizace". Nelze proto dojít k jinému závěru, než že každoroční summit vedoucích průmyslových národů světa je podle listu Washington Post toliko "řečnickým rituálem, jenž postrádá jakýkoli význam a smysl".

Jakými problémy se vlastně má letošní vrcholná schůzka G7 zabývat? Především USA prosazují, aby se otevřelo další kolo jednání o liberalizaci světového obchodu, které bylo znemožněno kolapsem konference Světového obchodní organizace loni v prosinci. Dále: Zajištění stabilních cen ropy. Výzva Japonsku, aby se zasazovalo o oživení svého hospodářství podporou soukromé spotřeby. Dosažení dohody Mezinárodního měnového fondu s Ru

skem, jež by mělo zabezpečit hospodářské reformy. Podpora úsilí o kodifikaci mezinárodních pravidel pro geneticky modifikované potraviny. Vytvoření pracovní skupiny pro recyklaci energie.

Hostitelská země summitu G7, Japonsko, po schůzce nejvyšších šéfů společností high-tech prosazuje vymazání rozdílů ve využívání nejpokročilejších technologií mezi

nejbohatšími a chudými státy. Kde v tomto výčtu figuruje odpuštění dluhů nejchudším zemím světa, schválené na loňském summitu G7? Je třeba pochválit Japonsko, jehož premiér Joširo Mori včera řekl, že jeho vláda vydá 12 miliard amerických dolarů jako úvěry a tři miliardy v rámci zahraniční rozvojové pomoci na stimulování rozvoje informačních technologií v rozvojových zemích. Lze jen doufat, že tento závazkový rituál nedopadne stejně jako ten loňský.

Zdroj: HN z 21. 07. 2000

Více o autorovi