HN: Řetězec Spar prodělával, jeho šéf Martin Hruška odchází

Praha 21. října (ČTK) - Maloobchodní řetězec Spar opouští jeho dosavadní generální ředitel Martin Hruška. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN). Podle informací deníku za Hruškovým odchodem stojí hlavně nespokojenost rakouské mateřské firmy s výsledky české pobočky. O novém řediteli řetězce zatím nebylo rozhodnuto.

Finance.cz
Autor: Finance.cz
21. 10. 2008

Sdílet

"Ano, zhruba po šesti letech pan Hruška skutečně odchází za Sparu. Je to jeho vlastní rozhodnutí," potvrdil mediální zástupce firmy Spar Jan Vávra. Hruškovy povinnosti a pravomoci si mezi sebou rozdělí jednatelé firmy - Christian Koller a Johannes Holzleitner.

Firma SPAR Česká obchodní společnost, která v Česku provozuje 27 hypermarketů Interspar a čtyři supermarkety Spar, loni sice mírně vylepšila své hospodaření, přesto však vykázala ztrátu 412,2 milionu korun.

Podle deníku k tomu ve svém účetnictví Spar vykázal i neuhrazenou ztrátu z minulých let ve výši 742,6 milionu korun. Tržby firmy meziročně vzrostly zhruba o miliardu na 11,96 miliardy korun.

"Žádný vlastník žádné společnosti se nebude dlouhodobě koukat na to, jak jeho pobočka vykazuje takové ztráty," řekl HN zdroj z okolí vedení společnosti, který si nepřál být jmenován.

Spar přitom rozhodně není jediný řetězec, jehož hospodaření v Česku končí ztrátou. Na silnou konkurenci už doplatil v roce 2005 jako první Julius Meinl, jehož prodejny převzal Ahold. O rok později se pak o Edeku a Carrefour rozrostlo Tesco. Ztrátová byla loni v Česku i společnosti Delvita, která ale v polovině loňského roku prodala svých 97 supermarketů obchodnímu řetězci Billa. Naposledy si diskontní prodejny Plus rozebralo Rewe, napsaly dnešní Hospodářské noviny.

Více o autorovi