Kalkulačka věku odchodu do důchodu - výpočet důchodového věku

Věk odchodu do důchodu, tzv. důchodový věk se neustále zvyšuje, ale rok 2017 přinesl změnu. Nově je stanoven maximální věk odchodu do důchodu na 65 let.
Zajímá vás v kolika letech půjdete do důchodu? Podívat se můžete do přehledné tabulky nebo využijte náš kalkulátor, který vám přesně vypočítá důchodový věk.
O důchodovém věku si můžete dále přečíst v našem průvodci Starobní důchod.
U pojištěnců narozených v období let 1936 až 1971 se důchodový věk stanoví podle  tabulky, uvádí se v letech a měsících a liší se u mužů a žen, kterým jsou zohledňovány vychované děti. Novela zákona o důchodovém pojištění snižuje maximální věk odchodu do důchodu na 65 let. U ročníků  narozených po roce 1971 je tak stanoven důchodový věk na 65 let.
Pro výpočet výše důchodu dle aktuální legislativy použijte naši Kalkulačku výše důchodu.

Od 1. 10. 2023 došlo ke změně, kdy se nově dá do předčasného důchodu odejít nejdříve o tři roky dříve, do tohoto data šlo v určitých případech odejít až o pět let dříve do důchodu, nejdříve však v 60 letech.

Kalkulátor důchodového věku (dle legislativy platné od 1. 10. 2023) po zadání data narození, pohlaví a počtu vychovaných dětí vypočte datum odchodu do důchodu.
Časté otázky

Důchodový věk osob narozených po roce 1971 je stanoven na 65 let. U osob narozených před rokem 1971 se důchodový věk stanoví dle tabulky v letech a měsících odlišně u mužů a žen, kterým se ještě zohledňují vychované děti.

Do předčasného důchodu lze odejít nejdříve tři roky před dosažením řádného důchodového věku. Tato možnost platí dle legislativy platné od 1. 10. 2023. Do této doby bylo v určitých případech možné odejít o pět let dříve do důchodu, nejdříve však v 60 letech.

Štítky:

Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 2338 krát


Související články: