Česko zašle do zatopené části Ukrajiny vybavení v hodnotě přes 10 milionů korun

8. 6. 2023 10:38 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU

Ministerstvo zahraničních věcí zašle do části Ukrajiny, která je postižená záplavami, humanitární pomoc ve formě vybavení. Výše hodnoty vybavení přesahuje 10 milionů korun.

Humanitární pomoc od České republiky má být vyčleněna pro Chersonskou a Záporožskou oblast Ukrajiny, které jsou zaplavené vlivem zničené přehrady Kachovka. Zaslané vybavení má postižené části pomoci s rychlejší evakuací obyvatel. 

„Útok na ukrajinskou přehradu Nová Kachovka nad obydlenými oblastmi je srovnatelný s použitím zbraně hromadného ničení proti civilistům. Rusko dále posouvá hranice své agrese. Tato brutalita bude odsouzena a potrestána," uvedl ministr Lipavský.

V zaplavené oblasti se za současného stavu nachází asi 30 obcí. Počet obyvatel v těchto obcích se odhaduje na více než 40 000. Do této doby se povedlo ukrajinským záchranným složkám evakuovat již 1 700 obyvatel. Jestliže by došlo k úplnému zničení hráze přehrady, předpokládá se, že by záplava mohla poničit až 80 obcí.

Česká republika bude do zaplavené části Ukrajiny zasílat humanitární pomoc především ve formě plovoucích čerpadel, provizorních domů, protipovodňových stěn a pytlů, člunů, elektrocentrálen a materiálů pro nouzové přežití. 

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR


Čtěte také:

Do Česka přicházejí experti z Východu. Mzdy Rusů či Rumunů jsou mnohem vyšší než českých kolegů

Máte doma ještě kolkové známky? Rychle je využijte, nebo je vyměňte za peníze

Průměrná výše důchodů, počet staletých či údaje o OSVČ: Sociálka dává data k dispozici

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: MAKRODATA A EU